Z kieliszkiem wódki nad grobem. Tak świętują Romowie [ZDJĘCIA]

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Cygańskie Zaduszki to m.in. opowiadanie historii o życiu i zasługach zmarłych z romskich rodzin. Przy tej okazji Cyganie piją kieliszek alkoholu (najczęściej wódki) za dusze tych, którzy już odeszli.
Cygańskie Zaduszki to m.in. opowiadanie historii o życiu i zasługach zmarłych z romskich rodzin. Przy tej okazji Cyganie piją kieliszek alkoholu (najczęściej wódki) za dusze tych, którzy już odeszli. Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Romowie w dniu Wszystkich Świętych także wspominają swoich bliskich zmarłych. Ale ten dzień obchodzą dość nietypowo. Nad grobami spotykają się z kieliszkiem wódki, a potem... biesiadują, grają i śpiewają. Można ich spotkać na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. O cygańskich zwyczajach 1 listopada opowiada nam wrocławianin Józef Mastej, Rom, prezes Stowarzyszenia Romani Bacht.

Cygańskie Zaduszki to m.in. opowiadanie historii o życiu i zasługach zmarłych z romskich rodzin. Przy tej okazji Cyganie piją kieliszek alkoholu (najczęściej wódki) za dusze tych, którzy już odeszli.

- Nie wszystkie romskie rodziny biesiadują przy grobach. Ten zwyczaj dotyczy głównie tradycyjnych romskich rodzin, takich jak Lowarzy, Kelderasze czy polska Roma. To właśnie te rodziny mają swoich bliskich zmarłych pochowanych na Osobowicach we Wrocławiu - opowiada Dariusz Tokarz, były pełnomocnik wojewody dolnośląskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych. - Natomiast alkohol przy grobach też ma znaczenie symboliczne. Pół kieliszka wódki wylewa się na grób, a pół wypija - na znak, że bliski zmarły jest z nami, że chcemy razem z nim uczcić to święto.

Ale typowy dla obchodów romskich obchodów Wszystkich Świętych jest nie tylko zwyczaj wylewania wódki. Romowie karmią również dusze swoich zmarłych owocami, które przerzucają za siebie nad głową, a we wspólnej biesiadzie może uczestniczyć nawet 100 - 150 osób.

- Zbieramy się przy grobach, jemy, pijemy wódkę, a to wszystko w intencji naszych bliskich zmarłych. W biesiadzie uczestniczą także starsi, którym życzymy, by żyli dłużej niż ci, których w tym dniu wspominamy. To wspólne święto - opowiada Józef Mastej, Rom, prezes Stowarzyszenia Romani Bacht. - Wszyscy tam są: młodzi, starzy. To właśnie w ten sposób okazujemy szacunek naszym bliskim, którzy już odeszli. Dla Romów Wszystkich Świętych i Zaduszki to radosne święto - dzień, kiedy świętujemy razem ze zmarłymi. Wspominamy ich, dzieciom opowiadamy historie z ich życia. Potem śpiewamy i gramy taką muzykę, jaką lubili za życia: dla wujka - czardasza, dla cioci - co innego. Przy ładnej pogodzie w takiej wspólnej biesiadzie bierze udział nawet do 150 osób.

We Wrocławiu najwięcej Romów spotyka się na cmentarzu Osobowickim. Na innych polskich cmentarzach, np. na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie w Dniu Wszystkich Świętych organizuje się tzw. cygańskie dziady. Na grobach Romowie rozścielają chusty, jedzą i piją, częstując przy tym przechodniów, mówiąc: "Oby to było przed nim!". Grób polewają wodą, oranżadą lub piwem.

Dzień Wszystkich Świętych, a zwłaszcza Dzień Zaduszny, to czas, kiedy wspominamy tych, którzy odeszli. W ostatnim roku Polska straciła wiele wybitnych osobistości. Trudno byłoby wymienić wszystkich, którzy zmarli w tym czasie. Żegnaliśmy wybitnych polityków, artystów, muzyków, aktorów, sportowców czy dziennikarzy. Przypominamy ludzi, którzy zmarli w ciągu ostatnich 12 miesięcy.PO GALERII MOŻNA PORUSZAĆ SIĘ PRZY POMOCY STRZAŁEK LUB GESTÓW NA TELEFONIE KOMÓRKOWYM

Dziś wspominamy zmarłych. Oni odeszli w ostatnim roku [DZIEŃ ZADUSZNY]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Trzymał w ramionach Jane Fondę - poznaj jego historię!

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie