Zabezpiecz pryzmy buraczane agrowłókniną

Materiał informacyjny ANDRO Robert Krzyżanowski
W drugiej połowie jesieni zbierane są buraki przeznaczone na dłuższe przechowywanie. Aby ochronić je przed przemrożeniem, utratą jakości i masy, a także chorobami grzybowymi, warto pryzmy buraczane okryć agrowłókniną.

W prawidłowym przechowywaniu buraków cukrowych podstawą jest właściwe przygotowanie pryzmy – pozwala ona na ograniczenie strat masy oraz zachowanie wysokiej jakości korzeni. Buraki znajdujące się w pryzmie powinny być zdrowe, nieuszkodzone, a także oczyszczone – jeśli pozostawimy na nich chwasty czy nadmiar ziemi, doprowadzi to do przegrzania pryzmy i gnicia korzeni.

Aby zapewnić burakom odpowiednie warunki przechowywania, powinny zostać wykopane podczas suchego dnia, na co najmniej 3 dni przed umieszczeniem ich w pryzmie, aby mogły wyschnąć i nieco obniżyć swoją temperaturę (jesienią temperatura gleby jest wyższa niż powietrza). Jak uformować pryzmę, by zapewnić burakom właściwe przechowywanie i łatwy transport? O tym opowiadamy szczegółowo poniżej.

Jak uformować pryzmę?

Prawidłowo uformowana pryzma powinna znajdować się na brzegu pola, przy utwardzonej drodze, co ułatwi załadunek buraków nawet przy niekorzystnej pogodzie. Dodatkowo miejsce na pryzmę musi zostać wyrównane. Nie mogą się na nim znajdować np. koleiny, w których po opadach utworzą się zastoiska wodne – to mogłoby się przyczynić do wystąpienia chorób grzybowych i gnicia korzeni. Nie zaleca się okrywania pryzm tuż po opadach deszczu lub śniegu oraz przy zbyt wysokiej temperaturze (powyżej 10 stopni Celsjusza).

Jeżeli zimą spodziewane są duże spadki temperatur, dolne partie pryzmy należy dodatkowo zabezpieczyć – albo podwójną warstwą włókniny, albo słomą. Warto pamiętać o tym, że agrowłóknina powinna pokrywać całą pryzmę, a stan okrycia należy stale monitorować, szczególnie po wystąpieniu silnych wiatrów.

Dlaczego warto zastosować agrowłókninę?

Agrowłoknina zabezpiecza pryzmę przed działaniem mrozu i deszczu, stabilizuje temperaturę w pryzmie (eliminuje problem przegrzewania się lub przemarzania buraków) i chroni przed przemoczeniem korzeni.

Buraki przechowywane w ten sposób nie tracą jakości, odnotowywane są mniejsze straty masy i cukru. Dzięki stałej wentylacji agrowłókniny woda nie gromadzi się w pryzmie, co sprawia, że buraki są mniej podatne na rozwój chorób grzybowych. Dodatkowo takie okrycie powoduje, że doczyszczanie i załadunek buraków są łatwiejsze.

Jaką agrowłókninę wybrać?

Zgodnie z wymaganiami stawianymi przez cukrownie odbierające buraki gramatura pryzmy powinna wynosić minimum 110 g/m2. Agrowłóknina o takiej gramaturze zapewnia wszystkie wymienione powyżej korzyści, a dzięki zastosowaniu przy jej produkcji stabilizatora UV jest bardzo trwała i może być używana przez kilka sezonów.

Agrowłóknina na pryzmy o gramaturze 50 g/m2 również skutecznie zabezpiecza buraki i stanowi alternatywę dla droższych włóknin o wyższej gramaturze.

W ofercie Andro znajduje się również włóknina igłowana, o gramaturze 110 g/m2, gwarantująca najlepszą ochronę pryzm – może być ona stosowana nie tylko przy burakach, ale także w przypadku innych warzyw polowych, takich jak marchew czy cebula.

By sprostać różnorodnym potrzebom klientów, nasza oferta obejmuje agrowłókniny w wielu wymiarach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski