Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy pałac i park w Wielkopolsce dostaną drugie życie? Przewidziano dom kultury, muzeum, bibliotekę i hotel z atrakcjami

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Jest szansa, że stary Zespół Parkowo-Pałacowy w Grodźcu zostanie wyremontowany. Powstał także wstępny plan, jak to wszystko miałoby wyglądać
Jest szansa, że stary Zespół Parkowo-Pałacowy w Grodźcu zostanie wyremontowany. Powstał także wstępny plan, jak to wszystko miałoby wyglądać Mariusz Piotr Woźniak/FB
Gmina Grodziec stara się o dofinansowanie na prace ratunkowe zabytkowego zespołu parkowo-pałacowego. Jest to możliwe dzięki porozumieniu z obecnym właścicielem kompleksu. Przewidziano już, co miałoby się znajdować w dwóch zabytkowych budynkach, a nawet sporządzoną wstępną koncepcje aranżacji wnętrz. W planach m.in. dom kultury i hotel z atrakcjami, takimi jak SPA czy zabiegi lecznicze.

Spis treści

Zespół Parkowo-Pałacowy w Grodźcu odżyje?

Wesołą nowinę przekazał w mediach społecznościowych wójt gminy Grodziec, Mariusz Woźniak. Dotyczy ona planów gruntownej przebudowy Zespołu Parkowo-Pałacowego w Grodźcu.

- Na kanwie współpracy Gminy Grodziec z nowym właścicielem Zespołu Parkowo-Pałacowego w Grodźcu - Fundacja Sapieżyńska - powstała wizja, a w ślad za nią ekspertyza budowlana i koncepcja zagospodarowania przestrzennego całego kompleksu

- napisał wójt na Facebooku, a poniżej zamieścił zdjęcia na dowód swoich słów.

Mariusz Woźniak napisał także, że Gmina Grodziec złożyła już niezbędne dokumenty aplikacyjne w celu pozyskania dofinansowania na prace ratunkowe obiektów w ramach Programu Odnowy Zabytków.

Wstępna koncepcja aranżacji terenu

Zagospodarowane w pełni mają zostać dwa budynki – pałac i oficyna. Poprawiona zostanie także infrastruktura na terenie obiektu, w tym podjazd i ścieżki w parku.

W budynku starego pałacu przewidziano dom kultury, na którego składają się: sala koncertowa, sala teatralna, przestrzenie ekspozycyjne, salonik literacki, pracownia artystyczna, kilka pokoi i inne, mniejsze pomieszczenia. Część kulturalna zajęłyby parter i poddasze, natomiast w piwnicy mieściłaby się restauracja i pomieszczenia klubowe.

Stara oficyna (nowy pałac) również w całości zmieniłaby swoje oblicze. W tym budynku na parterze oraz piętrze znajdowałby się hotel. W piwnicy z kolei powstałby salon SPA, a w nim m.in. gabinet kosmetyczny, pomieszczenia do masażu, jaskinia solna i sauna.

Historia zespołu parkowo-pałacowego w Grodźcu

Obecne, aktualnie niszczejące budynki należące do zespołu parkowo-pałacowego nie są pierwszymi, które zostały wzniesione na tamtym terenie. Pierwszy pałac powstał w 1639 roku – do dziś zachowały się tylko szczątkowe ruiny.

Pałac który stoi do dziś, został wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku. Po 1800 roku dobudowano sześciokolumnowy portyk i wzniesiono oficynę. Kilkadziesiąt lat później ponownie unowocześniono pałac, a dokonali tego nowi właściciele - rodzina Kwileckich.

Obserwuj nas także na Google News

II wojna światowa przesądziła losy zespołu pałacowego. Stanisław Kwilecki, właściciel obiektu, został zamordowany przez Niemców. Po wojnie całość została przejęta przez skarba państwa. Umieszczono tam szkołę podstawową, a folwarkiem zarządzały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Później mieściło się tam także Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

Od 2020 roku nowym właścicielem jest Ede Cassia Segnini Brandao Sapieha z Fundacji Sapieżyńskiej. Wcześniej sprawa dotycząca praw do posiadania majątku przez wiele lat ciągnęła się w sądzie, jednak doczekała się szczęśliwego finału. Kwestie prawne i plany na przyszłość zostały uzgodnione z prawowitą i byłą spadkobierczynią – Anną Kwilecką-Krzyżanowską.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Zobacz jak pałac prezentuje się obecnie:

Przejrzeliśmy oferty działek, które tuż przed rozpoczęciem sezonu można kupić w Poznaniu i najbliższej okolicy. Wybraliśmy z nich te najładniejsze i jak się okazuje, zadbany, urządzony ogródek działkowy dostaniemy w stolicy Wielkopolski już za... 30 tys. zł. Oto najpiękniejsze działki na sprzedaż w Poznaniu i okolicach. Zobacz, jak wyglądają i ile kosztują --->

Najpiękniejsze ogródki działkowe na sprzedaż w Poznaniu. One...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski