Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakażeni koronawirusem leczeni nie tylko przy Szwajcarskiej. Gdzie jeszcze? Sprawdź, o czym muszą pamiętać pozostali pacjenci z Wielkopolski

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Przy szpitalu przy ul. Szwajcarskiej powstała tzw. strefa zakaźna. Nikt nie może wyjść z placówki i wjechać na jej teren bez wiedzy personelu medycznego. Przy oddziale ratunkowym stanęły kontenery i będą pełniły rolę izolatek dla zakażonych koronawirusem pacjentów.
Przy szpitalu przy ul. Szwajcarskiej powstała tzw. strefa zakaźna. Nikt nie może wyjść z placówki i wjechać na jej teren bez wiedzy personelu medycznego. Przy oddziale ratunkowym stanęły kontenery i będą pełniły rolę izolatek dla zakażonych koronawirusem pacjentów. Grzegorz Dembiński
Poznański NFZ przypomina i apeluje: obecnie szpital przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu jest przeznaczony tylko dla pacjentów z podejrzeniem lub zdiagnozowanym koronawirusem. Nie jest to jednak jedyny szpital w Wielkopolsce dla zakażonych COVID-19.

W związku z tym, że na czas epidemii koronawirusa w Polsce, Szpital Miejski im. J. Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu został w całości przemianowany na szpital zakaźny - nie odbywają się w nim m.in. umówione wizyty u lekarzy specjalistów. Szpital w całości przeznaczony jest na potrzeby osób zakażonych lub z podejrzeniem zakażenia COVID-19. Inni pacjenci nie mogą tam trafiać, żeby uniknąć przemieszania pacjentów zakażonych z niezakażonymi i ograniczyć w ten sposób rozprzestrzenianie się wirusa.

Przy szpitalu przy ul. Szwajcarskiej powstała tzw. strefa zakaźna. Nikt nie może wyjść z placówki i wjechać na jej teren bez wiedzy personelu medycznego. Przy oddziale ratunkowym stanęły kontenery i będą pełniły rolę izolatek dla zakażonych koronawirusem pacjentów.

Czytaj też: Aż osiem nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarł też zakażony 85-latek w Kaliszu

Szpital przy Szwajcarskiej, to niejedyna placówka dla osób z koronawirusem. Nie jest bowiem w stanie zapewnić wszystkich rodzajów świadczeń.

- W szpitalu ginekologiczno-położniczym przy ul. Polnej przygotowany jest oddział dla kobiet w ciąży i noworodków. Wkrótce wyznaczymy stację dializ. Dzieci z podejrzeniem koronawirusa nie trafią do szpitala przy Szwajcarskiej, a tego przy ulicy Szpitalnej. Ponadto od poniedziałku lekarze z Centrum Zdrowia Psychicznego szpitala HCP zapewnią opiekę psychiatryczną dla pacjentów z koronawirusem

- wylicza Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik WOW NFZ. Zapewnia, że instytucja robi wszystko, by umożliwić zakażonym osobom dostęp do wszystkich rodzajów świadczeń.

Co z niezakażonymi pacjentami? Powinni oni stosować się do kilku ważnych zasad. Przede wszystkim - nie mogą zgłaszać się na oddziały przygotowane do przyjmowania osób zakażonych lub potencjalnie zakażonych. Jeśli np. pacjent miał umówioną wizytę w poradni lekarza specjalisty przykładowo w szpitalu przy Szwajcarskiej, a nie jest to wizyta pilna - powinien poczekać na wyznaczenie nowego terminu. Jeśli są przesłanki do jak najszybszej wizyty - należy skontaktować się z lekarzem, ale nie przychodzić osobiście na oddział.

Czytaj:

Należy także postępować według procedur i zachować szczególną rozwagę i ostrożność. Jeśli jest uzasadniona obawa, że możemy być zakażeni koronawirusem - należy poinformować o tym lekarza i sanepid.

- Nawet jeżeli nie mamy typowych objawów, ale znajdujemy się w kwarantannie, albo mogliśmy mieć kontakt z zakażoną osobą - nie należy tego ukrywać. Taki pacjent powinien zostać przewieziony specjalnym transportem sanitarnym w odpowiednie, przygotowane na jego przyjęcie miejsce, by jak najbardziej zminimalizować ryzyko przemieszania pacjentów - podkreśla Żbikowska-Cieśla.

Pacjenci z koronawirusem mogą także być leczeni w oddziałach zakaźnych szpitali w Kaliszu i Koninie, które są przygotowane do przyjęcia pacjentów z COVID-19.

Sprawdź: Psy i koty uratują nas przed koronawirusem? Lekarka z Hiszpanii przypuszcza, że zwierzęta domowe zwiększają odporność u człowieka

ZOBACZ TEŻ:

Zmienią się godziny otwarcia sieci sklepów Biedronka. W sklepach będzie mogła też przebywać ograniczona liczba osób. To tylko część zmian, która zostanie wprowadzona do poniedziałku, 23 marca. Wszystko w trosce o pracowników i klientów w czasie, kiedy na całym świecie szaleje pandemia koronawirusa. Przejdź dalej i sprawdź szczegóły --->

Biedronka walczy z koronawirusem. Duże zmiany dla klientów i...

Koronawirus w ekspresowym tempie przenosi się między państwami. Chociaż zakażenia odnotowano już w wielu miejscach na świecie, wirus nadal jest pewną niewiadomą. Oto mity na temat koronawirusa, w które nie powinieneś wierzyć --->

Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!

Zobacz, jak przygotować się na wypadek wystąpienia epidemii choroby w Polsce. Jakie produkty medyczne i spożywcze warto kupić i przechowywać w domu? Jak się skutecznie zabezpieczyć na wypadek kwarantanny? Oto lista potrzebnych produktów. Przejdź do galerii ----->

Koronawirus: Co kupić? Jakie produkty medyczne i spożywcze ...

Czapury pod Poznaniem - tu mieszkała pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce. Czy mieszkańcy nie obawiają się epidemii?

od 16 lat

Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta

Sprawdź też:

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski