Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamieszanie wokół programu profilaktyki raka piersi? Poznański szpital: Wynikało to z troski

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Program opieki nad rodzinami wysokiego dziedziczenia uwarunkowanego ryzyka zachorowania na wybrane nowotwory złośliwe działa w Polsce od 1998 roku
Program opieki nad rodzinami wysokiego dziedziczenia uwarunkowanego ryzyka zachorowania na wybrane nowotwory złośliwe działa w Polsce od 1998 roku leaf/123RF
- Zrobiło się zamieszanie, niepotrzebne, bo program działa - mówią przedstawiciele Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego. Wcześniej jego pracownicy alarmowali o problemach z programem profilaktyki raka piersi.

W ostatnim czasie głośno zrobiło się o działającym od 25 lat programie profilaktyki raka piersi, który pomaga kontrolować zdrowie kobiet narażonych na zachorowania na nowotwory.

Wszystko z powodu alarmów, jakie wszczęli przedstawiciele niektórych szpitali. Lekarze mówili o „wstrzymaniu” programu i braku finansowania go przez Ministerstwo Zdrowia.

Jednym z nich był także profesor Radosław Mądry, specjalista ginekolog-onkolog z Kliniki Onkologii Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, który w rozmowie z dziennikarzami tvn24 mówił, że z powodu rzekomego wstrzymania programu "nowych badań w tej dziedzinie, przez te następne kilka miesięcy, nie będzie”.

Informacje przekazywane przez lekarzy wzbudziły niepokój - nie tylko wśród medyków, ale przede wszystkim w środowisku pacjentów. W końcu działający od tylu lat program był ochroną dla kobiet narażonych na raka piersi w wyniku dziedziczenia choroby, jak również szansą na szybką diagnozę dla nowych pacjentek.

Ministerstwo Zdrowia: „Program jest redefiniowany, nie likwidowany”

Wkrótce jednak na doniesienia lekarzy odpowiedzieli przedstawiciele resortu zdrowia, którzy zdementowali te informacje.

- Kategorycznie dementujemy powszechnie rozpowszechniane kłamliwe informacje o zakończeniu programu profilaktycznego w schorzeniach onkologicznych piersi. Program działa i, co więcej, z początkiem września wzrośnie jego finansowanie

- napisali w niedzielę na Twitterze przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

W poniedziałek zwołano specjalną konferencję, która miała na celu wyjaśnienie sytuacji związanej z programem.

- Ktoś tu kłamie. Ta relacja nie jest zgodna z prawdą. Już 8 czerwca wysłaliśmy pismo do szpitali w sprawie aneksowania umów dotyczących programu opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe

- mówił w poniedziałek Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ.

FervexFervex to produkt leczniczy o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym do stosowania w objawach przeziębienia i stanach grypopodobnych z towarzyszącym m.in. katarem.Skutki:Działanie niepożądane związane z feniraminą (zależne i niezależne od dawki):- uspokojenie, senność,- suchość błon śluzowych, zaparcia,- zaburzenia akomodacji, kołatanie serca, rozszerzenie źrenic,- niedociśnienie ortostatyczne, zawroty głowy, zaburzenia pamięci lub koncentracji,- drżenia, zaburzenia koordynacji ruchowej,- omamy, splątanie,- świąd, pokrzywka, rumień,- obrzęk,- małopłytkowość, leukocytopenia.Działania niepożądane związane z paracetamolem:- reakcje nadwrażliwości,- małopłytkowość.

Efekty uboczne suplementów diety i leków bez recepty. Zobacz...

Poinformowano także, że program profilaktyki nie jest likwidowany, ale „redefiniowany”, w związku z czym zostaną wprowadzone w nim zmiany, które miałyby obowiązywać od 1 września. O jakie zmiany chodzi?

- Zostało przygotowane nowe rozporządzenie, które przenosi finansowanie na NFZ. Pojawia się dodatkowe badanie - sekwencjonowanie nowej generacji. To najnowsza metoda służąca wykrywaniu nowotworów w grupach wysokiego ryzyka. Tylko od 1 września, przez pół roku, przewidujemy (na ten cel) 54 mln zł. Nie ma więc sytuacji, by ktokolwiek likwidował działający od 25 lat i skutecznie diagnozujący program profilaktyki diagnostycznej - tłumaczył Andrusiewicz.

Szpital: „Zamieszanie wynikało z troski”

O to, skąd wzięły się tak sprzeczne informacje zapytaliśmy przedstawicieli Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego, który od 1 stycznia jest połączony z dawnym Szpitalem Klinicznym Przemienienia Pańskiego.

- Zrobiło się zamieszanie, zupełnie niepotrzebne - komentuje Bartosz Sobański, rzecznik placówki. - Ten program funkcjonuje. Wypowiedź jednego z pracowników naszego szpitala wynikała z troski o finansowanie. Jednak zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia to finansowanie ma być. A także sam program ma być przedłużony.

Rzecznik przyznaje także, że nie było takiej sytuacji, by program został z dnia na dzień przerwany, anulowany lub wstrzymany.

- Na dzień dzisiejszy program cały czas funkcjonuje i do tego 31 sierpnia na pewno będzie działał. W związku z tym do tego czasu pacjentki mogą być spokojne - zapewnia Bartosz Sobański.

W ubiegłym roku z programu skorzystało 270 pacjentek poznańskiego szpitala.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Wakacje lub urlop to z pewnością przyjemność, na którą każdy czeka z niecierpliwością. Lepiej, by nie popsuły jej choroba lub inne zdrowotne dolegliwości. Niestety, podczas wyjazdów - bez względu na to czy w dalekich zakątkach świata, czy w Polsce, możemy złapać wiele z nich. Część może być szczególnie niebezpieczna nawet dla naszego życia. Zobacz w galerii, jakie choroby możemy przywieźć zamiast pamiątek z wakacji.Przejdź dalej -->

Te choroby i dolegliwości możesz złapać na wakacjach. Sprawd...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski