Standardowa porcja alkoholu. Czyli ile?
Standardowa porcja alkoholu (lub też standardowa dawka alkoholu czy standardowa jednostka alkoholu - SJA) to punkt wyjścia do dyskusji, czy i jakie ilości wypijanego alkoholu możemy uznać za bezpieczne. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest to 10 g lub 12,5 ml czystego alkoholu etylowego. Czy to dużo? 10 g alkoholu etylowego znajdziemy w 250 ml piwa o mocy 5%, 100 ml wina o mocy 12%, 75 ml napojów alkoholowych o mocy 18% lub 30 ml wódki o mocy 40%.
Bezpieczna ilość alkoholu dziennie. Istnieje?
Pozostaje pytanie, czy jest jakaś bezpieczna ilość wypijanego alkoholu, która nie będzie się wiązała z dużym ryzykiem uzależnienia? Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, mężczyźni nie powinni przekraczać czterech standardowych porcji dziennie, czyli 400 ml wina. Dla kobiet są to już tylko dwie standardowe porcje dziennie, czyli 200 ml wina. Codzienne sięganie po alkohol nie jest jednak wskazane. WHO zaleca zrobienie sobie dwóch dni przerwy w tygodniu.
Czy jedna lampka wina dziennie jest zdrowa? A może szkodzi?
Co się dzieje z organizmem, gdy pijemy wino? Sprawdź:
Czy jedna lampka wina dziennie szkodzi? Sprawdź, co dzieje s...
Lampka wina dziennie. Czy warto pić wino? Jak wino wpływa na organizm?
Wino, zwłaszcza czerwone, pite w niewielkich ilościach, może pozytywnie wpływać na nasz organizm. Poza resweratrolem, o którym m.in. wspominaliśmy w galerii, zawiera też składniki mineralne (m.in. wapń, sód, potas, żelazo, fosfor, magnez, cynk), witaminy (A, C, B1, B2, B6, B12, kwas foliowy, biotynę, niacynę, flawonidy, antocyjany, leukoantocyjany i katechiny) i kwasy organiczne.
Jest jednak też druga strona medalu - obecny w winie etanol, negatywnie wpływający na układ nerwowy, mogący powodować poważne choroby wątroby, serca, nerek, trzustki i wielu innych narządów. Działa drażniąco na przewód pokarmowy, może wywołać stany zapalne, a jego nadmierne spożycie prowadzi do uzależnienia.
Czy w takim razie warto regularnie pić wino? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie zgodnie z własnym sumieniem, pamiętając, że wszystkie wspomniane pozytywne substancje, w tym antyoksydanty, możemy dostarczyć organizmowi z innych źródeł, np. owoców o ciemnoczerwonej i fioletowej barwie, zielonej herbaty, oliwy z oliwek, orzechów i wielu innych składników, które powinny znaleźć się w zdrowej i zbilansowanej diecie.
- Uwaga! Nowe leki wycofane z aptek. Masz je w domu? Natychmiast wyrzuć!
- "Polskie Malediwy" w Wielkopolsce. Piękne i... wyjątkowo niebezpieczne
- To dzieje się z organizmem, gdy jemy kiełbasę z grilla. Takie są zaskakujące skutki
- To się dzieje z naszym organizmem, gdy jemy czekoladę. Kto i ile może jej zjeść?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

WMF Kitchenminis 4211129128131
Założona w 1853r i znana ze stylowego wzornictwa ł…
kup teraz

KitchenAid Artisan K400 5KSB4026ECA Czerwony Karmelek
Blender KitchenAid Artisan K400 CA 5KSB4026ECA kar…
Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz