Zaoszczędzić na lekcjach religii? Władze milczą, nauczyciele są za

Paulina Jęczmionka, K. Sklepik, A. Juskowiak, E. Auer, D. Kubiak, D. Andruszkiewicz, MWE
Lekcje religii powinny wrócić do salek katechetycznych - uważa Ruch Palikota.
Lekcje religii powinny wrócić do salek katechetycznych - uważa Ruch Palikota.
Poseł Ruchu Palikota rusza do poznańskich szkół z akcją informacyjną na temat lekcji religii. Według Macieja Banaszaka dyrektorzy nie informują rodziców, że ich dzieci nie muszą chodzić na te zajęcia. Tymczasem w środowisku nauczycielskim coraz częściej mówi się, że w dobie szukania oszczędności należy ograniczyć lekcje religii. Przeciwko wszelkim zmianom buntuje się Episkopat i domaga się przywrócenia religii do ramowego planu nauczania.

Od początku roku szkolnego lekcje religii i etyki są nieobowiązkowe. Takie rozwiązanie wprowadziło nowe rozporządzenie MEN. Oznacza to, że rodzice lub pełnoletni uczniowie muszą zadeklarować chęć uczestniczenia w tych zajęciach.

- Zgłosiło się do mnie wielu rodziców ze skargą, że nikt ich nie poinformował o zmianie przepisów, a do różnych ankiet dołączano pytanie "czy dziecko będzie uczęszczało na lekcje religii?" - twierdzi M. Banaszak, poseł Ruchu Palikota z Poznania. - Rodzice nie wiedzą, że te ankiety są bezprawne. Nie mówi się im też, że religia nie jest wliczana do średniej ocen i że na świadectwie widnieć będzie jako "przedmiot nadobowiązkowy".

Dlatego Banaszak ma zamiar rozwiesić w szkołach plakaty informacyjne. Taką akcję prowadził już inny poseł RP Jerzy Borkowski z Sosnowca. Na obwieszczeniu umieścił też zestawienie kosztów ponoszonych przez gminy w związku z organizacją lekcji religii i etyki. Bo zdaniem posłów Ruchu, religia nie powinna być finansowana z budżetu i wrócić do salek katechetycznych. - Zajęcia kosztują miliony. Za te pieniądze można by uruchomić program dożywiania - uważa Banaszak.

Z danych poznańskiego wydziału oświaty wynika, że wynagrodzenia katechetów kosztowały w poprzednim roku szkolnym ok. 11,6 mln zł. W Kaliszu na lekcje religii wydaje się 3 mln zł. W Lesznie - ok. 2 mln zł. A np. powiat pilski przeznacza na ten cel 792 tys. zł. Z kolei w powiecie krotoszyńskim religia w szkołach ponadgimnazjalnych kosztuje średnio ok. 50 tys. zł. Wśród szkół podstawowych są takie wydające 88 tys. zł. A w Ostrowie Wlkp. religia w podstawówkach kosztowała w ubiegłym roku 792 tys. zł, w gimnazjach 330 tys. zł.

Okazuje się, że o pieniądzach na religię dyskutuje się nie tylko wśród posłów, ale i na szkolnych korytarzach. - Władze szukają oszczędności nie analizując naprawdę sytuacji - uważa nauczycielka ze szkoły pod Poznaniem. - Podczas gdy w czteroletnim cyklu nauczania w technikum są dwie godziny wiedzy o społeczeństwie, to religii jest aż osiem. Po co jej tyle, gdy uczniowie są dorośli, na głowie mają maturę i egzamin zawodowy?

Kobieta dodaje też, że absurdem jest, iż ten sam program nauczania religii w 3-letnim liceum, w technikum jest realizowany w cztery lata. Rację przyznają jej też dyrektorzy. - Dwie godziny w tygodniu na zajęcia nieobowiązkowe to dużo, zwłaszcza przy zmniejszaniu liczby godzin na te obowiązkowe: historię, biologię czy geografię - uważa Maria Chrośniak, dyrektorka Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 w Poznaniu.

Elżbieta Płóciennik, dyrektorka I LO w Krotoszynie, wymienia, że w pierwszej klasie liceum w tygodniu są trzy godziny języka obcego, jedna geografii, a dwie religii. I przyznaje, że proporcje są zachwiane.

W gimnazjach jest podobnie. Resort w przykładowym ramowym planie tego poziomu nauczania wyliczył dla trzeciej klasy po jednej godzinie w tygodniu na np. WOS, biologię, chemię, fizykę, a dwie na religię (lub etykę) - tyle samo co na historię.
Dlatego wielu dyrektorów jest zdania, że liczbę lekcji religii należy ograniczyć. - Jedna byłaby wystarczająca. Tę drugą moglibyśmy przeznaczyć na inny przedmiot - mówi Elżbieta Kirchner, dyrektorka Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Poznaniu. Zarówno ona, jak i inni pedagodzy, wcale nie opowiada się za całkowitą likwidacją lekcji religii. Ale wskazuje, że uczniowie tracą godziny przedmiotów obowiązkowych, podczas gdy coraz więcej z nich z religii rezygnuje.

- Przez dwa lata, uczył u nas ksiądz, którego młodzież uwielbiała. Miał z nią świetny kontakt, słuchał racji uczniów - mówi Kirchner. Od tego roku w szkole pracuje inny katecheta. I choć starsi uczniowie nie wypisali się z religii, to młodsi już tak chętnie jej nie wybierali. Dyrektorka przyznaje, że gdy nauczyciel zaczął modyfikować program, zainterweniowała. - Uczniowie przyszli do mnie, bo nie chcieli mieć lekcji o aborcji. Nie spodobało im się to, że już od początku rozmowy ksiądz próbował narzucić swój punkt widzenia - tłumaczy dyrektorka.

Nauczyciele wskazują, że samorządy szukające oszczędności w oświacie i postulujące zmiany w Karcie Nauczyciela, powinny rozpocząć debatę na temat szkolnej religii. Ale choć np. w Krotoszynie radni rozmawiają o reorganizacji szkół, tematu religii poruszać nie chcą. Podobnie ci, którzy przygotowali nowelizację Karty Nauczyciela. - To fachowcy muszą powiedzieć, które przedmioty są ważniejsze - ucina Mariusz Poznański, wójt Czerwonaka, który pracował nad projektem. - Nam zależy na efektywnym wykorzystaniu pieniędzy.

O żadnych zmianach nie chce też słyszeć Episkopat. Komisja Nauczania Katolickiego opublikowała niedawno oświadczenie, w którym domaga się przywrócenia religii do ramowego planu nauczania. Zdaniem księży obecne rozporządzenie nie jest jednoznaczne i może spowodować, że samorządy zrezygnują z finansowania lekcji religii. Kościół obawia się, że dojdzie wtedy do jej wycofania ze szkół.

Chcą zmian w Karcie Nauczyciela
Samorządy zjednoczyły siły w walce o budżety. I, zarzucając szkołom niską jakość edukacji, wspólnie przygotowały projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. Wśród najważniejszych postulowanych zmian jest m.in. zwiększenie liczby godzin spędzanych przez nauczyciela przy tablicy, rozliczanie z 40-godzinnego tygodnia pracy, skrócenie wakacji, likwidacja dodatków, zmiany w urlopach czy ułatwienia w likwidacji, łączeniu oraz przekazywaniu szkół.

Związki zawodowe z propozycjami się nie zgadzają i uważają, że mają one służyć celom czysto fiskalnym, a nie jakościowym. Dlatego Związek Nauczycielstwa Polskiego nie wyklucza strajku. Chęć udziału wyraziło 16 tys. pracowników wielkopolskich szkół. W całej Polsce protest poparło 171 tys. nauczycieli.

Wideo

Komentarze 30

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
J
Taaak? Ciekawe ile płacisz tych podatków? Ja nie życzę sobie, by w świeckim kraju, w którym konstytucja gwarantuje wolność światopoglądową i rozdział państwa od kościoła, w szkole odbywały się lekcje religii! I takich jak ja jest na szczęście coraz więcej.
g
gd
Pan Palikot mi lekcji religii nie funduje z własnych pieniedzy tylko z MOICH podatkow. Ja nie mam zyczenia,zeby mi sie dziecko szwendalo po miescie w poszukiwaniu salki czy innego garazu, w ktorym sie lekcja religii ma odbyc. Jest szkola za moje podatki, sa tam warunki wlasciwe (cieplo, toaleta, wygodne lawki) i tam ma byc lekcja dla chetnych. Nikt nikogo nie zmusza do udzialu w tych lekcjach.
j
ja
Powiedzioł co wiedzioł .Niech na ścianach wiszą gwiazdy Dawida,gdzieś obok stoi posąg Buddy,a na ścianie wisi krzyż - czy religia jakakolwiek może być "moją prywatna sprawą",skoro mam do niej prawo jako obywatel tego kraju, kraju,który jest moją ojczyzną bez względu na to,czy jestem muzułmanką,chrześcijanką,żydówką ? Kraju,który ma obowiązek bronić moich praw!!! Także tych do wyznawania mojej religii?!Dlaczego religię zepchnąć do katakumb!!! Dlaczego religię!!! I to jest wolny kraj! To zniewolenie,które pachnie znajomym komuszym smrodkiem,ale przecież żyjemy w wolnym kraju,który za moje pieniądze nie jest w stanie zapewnić mi wizyty u lekarza specjalisty w terminie wcześniejszym niż rok.Zielona wyspo,gdzie jesteś!Ale... stop! Z tym problemem do katakumb, krytykuj tylko JEDNĄ słuszną sprawę - RELIGIĘ.Na takiej krytyce zrobisz karierę,bedziesz na czasie,nie będziesz passe - dinozaurem,a fee.Ciii... to Twoja prywatna sprawa...
A
Alicja
Konkordat wynegocjowała i podpisała Suchocka będąc z całym rządem na wylocie. Kwaśniewski konkordat podpisał bo nie miał wyjścia skoro chciał wprowadzić Polskę do Unii. Sejm ratyfikujący Konkordat przyjął go zwykłą większością głosów.
A
Alicja
Konkordat wynegocjowała i podpisała Suchocka będąc z całym rządem na wylocie. Kwaśniewski konkordat podpisał bo nie miał wyjścia skoro chciał wprowadzić Polskę do Unii. Sejm ratyfikujący Konkordat przyjął go zwykłą większością głosów.
R
Rafal
Zajęcia z religii/etyki nigdy nie były obowiązkowe i zawsze było potrzebne oświadczenie rodziców (lub pełnoletniego ucznia) żeby dziecko mogło na nie chodzić. Te przepisy są od nagminnie łamane, w wielu szkołąch, niezgodnie z prawem, dyrekcja przyjmuje, że na religię są zapisani wszyscy, a ewentualnie mogą się z niej wypisać. Tymczasem jest odwrotnie - trzeba zadeklarować chęć, jeżeli chce się uczęszczać, podobnie jak np. w przypadku kółka matematycznego.
M
Młot na czarownice
Bo krzyż okazuje się skuteczną kiełbasą wyborczą. Jedni zapowiadają usuwanie tego symbolu jedynej słusznej religii, inni wręcz odwrotnie. Jedni i drudzy jednak są świadomi wspólnie jednego. Że kościół, religia katolicka czy krzyż ma dla obu zwaśnionych stron jedną i tą samą wartość wymierną w… elektoracie. Dla przypomnienia dodam, że konkordatowe przywileje Kościoła Katolickiego podpisał eseldowski premier Leszek Miller wraz z byłym członkiem PZPR Aleksandrem Kwaśniewskim. Nawet Tusk znając siłę wyborczą wyznawców Jezusa, postanowił po 20 latach „pogańskich”, podczas kampanii wyborczej wziąć ślub… kościelny. Jak wiemy te zabiegi mu nie pomogły. Senyszyn, Palikot i kilku innych celebrytów politycznych biją pianę wzniecając raz po raz wojnę o krzyże, które jak wiszą, tak wisieć będą. Moje zdanie, pomimo sympatii do PiSu jest niezmienne. Nie ma takiego prawa które pozwalałoby wieszać na ścianach budynków państwowych symboli religijnych jednej jedynej partii. Krzyż nad ościeżnicą w Sejmie został powieszony potajemnie, bezprawnie, podobnie jak graficiarze którzy dają upust swoim wizjom na ścianach budynków.
Żebyście wierzący w Jezusa króla i jego matkę pannę Marysię, tak reagowali na „polskie obozy śmierci” to bym stwierdził, że nie obcy jest wam honor. Ale głowę dać za mit, który rodził się w głowach gdzieś od 2500 lat, to trochę trąci fanatyzmem. Skoro wino i inne używki były na porządku dziennym wśród kapłanów to należy przypuszczać, że ten mit rodził się pod „wpływem” środków odurzających. Co w tym stwierdzeniu jest obraźliwego? Wg sądu tak, bo skazał Dodę, a sprawa Nergala zaprząta głowy świeckich biegłych-sądowych.
L
Lord
Wiek XXI przyniesie koniec religii, wszelkich religii. Nauka zrobi swoje. Po co więc męczyć te biedne dzieci bajkami. Bóg ,Allach , Budda i inni bogowie dołączą do Zeusa,Ateny i mego ulubionego boga Bahusa.
Jednak dzisiaj trzeba się wykazać sporą odwagą aby powiedzieć czarnym NIE i tego mamy prawo żądać od tych , którzy dysponują naszym groszem. Weryfikacja wyborcza będzie nieuchronna. Szkoda tylko , że nie mamy lewicy z prawdziwego zdarzenia, która by pokazała czarnym gdzie jest ich miejsce.
L
Lord
Wiek XXI przyniesie koniec religii, wszelkich religii. Nauka zrobi swoje. Po co więc męczyć te biedne dzieci bajkami. Bóg ,Allach , Budda i inni bogowie dołączą do Zeusa,Ateny i mego ulubionego boga Bahusa.
Jednak dzisiaj trzeba się wykazać sporą odwagą aby powiedzieć czarnym NIE i tego mamy prawo żądać od tych , którzy dysponują naszym groszem. Weryfikacja wyborcza będzie nieuchronna. Szkoda tylko , że nie mamy lewicy z prawdziwego zdarzenia, która by pokazała czarnym gdzie jest ich miejsce.
L
Lord
Wiek XXI przyniesie koniec religii, wszelkich religii. Nauka zrobi swoje. Po co więc męczyć te biedne dzieci bajkami. Bóg ,Allach , Budda i inni bogowie dołączą do Zeusa,Ateny i mego ulubionego boga Bahusa.
Jednak dzisiaj trzeba się wykazać sporą odwagą aby powiedzieć czarnym NIE i tego mamy prawo żądać od tych , którzy dysponują naszym groszem. Weryfikacja wyborcza będzie nieuchronna. Szkoda tylko , że nie mamy lewicy z prawdziwego zdarzenia, która by pokazała czarnym gdzie jest ich miejsce.
L
Lord
Wiek XXI przyniesie koniec religii, wszelkich religii. Nauka zrobi swoje. Po co więc męczyć te biedne dzieci bajkami. Bóg ,Allach , Budda i inni bogowie dołączą do Zeusa,Ateny i mego ulubionego boga Bahusa.
Jednak dzisiaj trzeba się wykazać sporą odwagą aby powiedzieć czarnym NIE i tego mamy prawo żądać od tych , którzy dysponują naszym groszem. Weryfikacja wyborcza będzie nieuchronna. Szkoda tylko , że nie mamy lewicy z prawdziwego zdarzenia, która by pokazała czarnym gdzie jest ich miejsce.
n
nie mocher
korzystniej dla mlodzierzy jak bedzie religia w szkolach,mlodzierz mialabyc lepsza bardziej religijna , ico dzis mamy z tego faktu,wyszlo klerowi bezprawie w srod ludzi ,z tego wnosek religia to przezytek,pienadze przeznaczyc na biednych dzieci i dozywianie,koscioly na zachdzie puste ludzie dawn odsuneli sie od kleru watykanskiego,i co natym stracili nie ,ludzie mili dbajia osrodowisko naturalne ,smieci nie wyrzucajia do rowu ,tak jak to robia polscy katolicydo kosciola a po drodze smieci do lasu.
G
Gość
Najgorsza jest w społeczeństwie bezmyślność która dla świeckiego spokoju nie walczy z absurdem społecznym jakim są między innymi "nauki" o gadającym wężu, o pędzeniu z wody wina, o lataniu w powietrzu, chodzeniu po wodzie i o tym jak panna Marysia porodziła synka, pozostając dziewicą. Bzdury klepane przez pastuchów w szkołach to część diabelskiego planu jak zawładnąć umysłem i kasą trzody. Jak to wygląda jak szaman wojskowy pryska wodą po karabinach, amunicji i wozach bojowych, puszczając dymy z metalowej puszki mamrocąc w kółko powtarzające się zaklęcia. Jak to wygląda jak fanatycy całują wystruganego Jezusa w korze, odlanego z metalu lub odlanego z plastiku "Made in China"? Nie należy stać z boku absurdu i niesprawiedliwości. Należy walczyć walczyć o należne wartości w cywilizowanym społeczeństwie. a najwyższa wartością na świecie jest...CZŁOWIEK, a nie jakikolwiek bóg. Łapy precz od budżetu. Ci co chą niech utrzymują ten teatr za własne pieniądze. NIE ZA MOJE.
D
Dorota
Boją się, że biskupi nie poprą ich przy najbliższych wyborach
D
Dorota
Jakim cudem NIEOBOWIĄZKOWE lekcje religii odbywają się w środku dnia, pomiędzy innymi lekcjami i są nieodpłatne? Innych nieobowiązkowych zajęć trzeba szukać nawet poza szkołą i słono za nie płacić. Uczeń-nie katolik PUBLICZNEJ szkoły za pokutę przez 13 lat nauki, przez 2 godziny w tygodniu musi błąkać się po szkole, a to wszystko przy konstytucyjnie zagwarantowanej wolności wyznania.
Dodaj ogłoszenie