Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zastanów się, zanim dasz ptakom pieczywo. Możesz im poważnie zaszkodzić. Co nie tak jest z chlebem?

Justyna Madan
Justyna Madan
Dlaczego nie powinno się dawać ptakom chleba? Jaki to ma wpływ na ich zdrowie?
Dlaczego nie powinno się dawać ptakom chleba? Jaki to ma wpływ na ich zdrowie? pixabay.com
Cała rodzina zbiera się nad zbiornikiem wody, wyciąga z reklamówki pieczywo, rwie je na kawałki i rzuca ptakom, ku uciesze zwłaszcza dzieci. I chociaż prawdopodobnie wiąże się to z chęcią pomocy naszym skrzydlatym przyjaciołom, często jest po prostu szkodliwą rozrywką. Dokarmianie ptaków chlebem i bułkami może bardzo negatywnie wpłynąć na ich zdrowie, zwłaszcza w przypadku ptaków wodnych, takich jak łabędzie, kaczki i gęsi.

Spis treści

- Konsumpcja łatwo dostępnych, wysokokalorycznych pożywek, takich jak chleb, może spowodować deformację skrzydeł w następstwie zwyrodnienia stawów (anielskie skrzydło). Pieczywo zawiera duże ilości soli, do przyjęcia których ptaki nie są przystosowane. To powoduje u nich odwodnienia, biegunki i uszkodzenia nerek – alarmuje dr Bożena Kornatowska, ekspert ds. różnorodności biologicznej, Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy.

Anielskie skrzydło. Miła nazwa poważnej choroby

Chociaż nazwa brzmi bardzo przyjemnie, nie ma w tej chorobie nic przyjemnego. Anielskie skrzydło to nic innego, jak deformacja ostatniego stawu w skrzydle i nieprawidłowy wzrost piór skrzydłowych, przez co lotki, zamiast układać się wzdłuż linii ciała, są ustawione do niej prostopadle.

- Wada ta utrudnia, a nawet uniemożliwia ptakom latanie. Wprowadzanie do ich diety kalorycznych pożywek bogatych w węglowodany i białka może przyspieszyć rozwój tej choroby – wyjaśnia dr Bożena Kornatowska.

Dziwnie zachowujący się ptak? Zgłoś to!

- Na jeziorku w moim mieście od lat pływają kaczki, przylatują tutaj też żurawie. Okoliczni mieszkańcy z dziećmi nagminnie dokarmiali je chlebem, aż w końcu te kaczki zaczęły po wodzie pływać do góry brzuchami. Takich przypadków było kilka. Kaczki były badane przez weterynarzy, teoretycznie były zdrowe, ale okazało się, że żołądki mają pełne wszystkiego, czego nie powinno tam być. Teraz jest całkowity zakaz dokarmiania, niestety ludzie się do niego nie stosują – opowiada pani Halina, czytelniczka Strefy Agro.

Jeśli zauważymy chorego dzikiego ptaka, który ma na przykład zdeformowane skrzydło, możemy zgłosić ten fakt straży miejskiej lub do gminy. W większych miastach funkcjonują też azyle dla ptaków, tam wyszkoleni specjaliści udzielą nam wskazówek, jak z takim chorym ptakiem postępować. Możemy też zgłosić problem na pogotowie dla ptaków, gdzie udzielona zostanie odpowiednia pomoc.

Dlaczego warto dbać o ptaki wodne?

- Ptaki odgrywają bardzo ważną rolę w ekosystemach wodnych. Żerując tutaj, kontrolują populacje organizmów wodnych i usuwają z wód nadmiar biomasy, a tym samym zmniejszają ich zanieczyszczenie materią organiczną i hamują eutrofizację – tłumaczy dr Bożena Kornatowska.

Jak dodaje ekspertka „obecność ptaków wodnych jest ważnym wskaźnikiem dobrego stanu środowiska; ich duża liczba świadczy o bogactwie przyrodniczym siedlisk i niskim stopniu zanieczyszczenia wód”.

Jest w tym i zaleta dla ludzi, ponieważ obecność ptaków przyciąga miłośników natury i turystów, a to sprzyja edukacji przyrodniczej, wzrostowi świadomości ekologicznej, ale też podnosi atrakcyjność okolicy. Dlatego troska o ptaki wodne jest tak istotna. Również dbanie o stan ich siedlisk, ochrona gatunkowa i zrównoważone zarządzanie obszarami wodnymi.

A jeśli chcemy dokarmiać ptaki, zamiast podawać im szkodliwe pieczywo i produkty zawierające sól, lepiej postawić na ziarna, nasiona, inne części roślin i gotowane warzywa. – Taka dieta wesprze nie tylko prawidłowy rozwój skrzydeł, ale także dobry stan zdrowia ptaków – podsumowuje dr Kornatowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski