Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zastępcza komunikacja przy PST. Prezydent Poznania obiecuje, MPK Poznań próbuje, ale "chaos przekroczył barierę wytrzymałości mieszkańców"

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Linie autobusowe przy trasie PST jeździły rano na czas i bez tłoku.
Linie autobusowe przy trasie PST jeździły rano na czas i bez tłoku. Adam Jastrzębowski
Poznańska komunikacja nie ma ostatnio dobrej prasy z powodu kłopotów kadrowych, skutkujących wypadaniem kursów. Na jej niekorzyść działa też kumulacja remontów w centrum, powodująca, że tramwaje – najbardziej niezawodny środek transportu w ścisłym sercu miasta i na dojazdach z osiedli do niego – nie mogą kursować. Zastępują je autobusy, ale tkwią w korkach, a do tego do ich pełnego obsadzenia brakuje kierowców. W poniedziałek, 5 września, pojawił się jednak promień nadziei.

Pierwsze dni września przyniosły sygnały o przepełnionych autobusach zastępujących Poznański Szybki Tramwaj. Niektóre kursy wypadały, w czasie innych autobusy były tak wypełnione, że pasażerowie zostawali na przystankach.

- W związku z problemami z komunikacją zastępczą zorganizowaną na czas remontu PST, które wystąpiły w pierwszych dniach września i za które bardzo przepraszam, już w piątek zobowiązałem osoby za to odpowiedzialne do jak najszybszej poprawy tej sytuacji

– napisał na stronie Facebook Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

- Planujemy wzmocnić komunikację autobusową, kierując na kursy w godzinach szczytu więcej autobusów o większej pojemności. Liczę, że w przyszłym tygodniu będzie to funkcjonowało już znacznie lepiej. Największym problemem jest tutaj brak kierowców. Podejmujemy szereg działań, by mu zaradzić i do końca roku sytuacja powinna ulec znacznej poprawie. Rozumiem irytację mieszkańców. Te remonty są jednak konieczne. Bez nich Poznański Szybki Tramwaj przestałby być szybki, a jednocześnie bezpieczny. Inwestycje w rozwój i modernizację infrastruktury tramwajowej realizujemy zresztą konsekwentnie od początku mojej prezydentury (budowa tramwaju na Naramowice, trasa na Unii Lubelskiej, remont GTR, Hetmańskiej i wielu innych), nadrabiając wieloletnie zaniedbania w tym obszarze - tłumaczył prezydent.

Jak się okazało w poniedziałek 5 września, autobusy za tramwaj i linie sąsiadujące z PST w czasie porannego szczytu komunikacyjnego zapewniły komunikację zgodną ze standardem. Wprawdzie nasza Czytelniczka zgłosiła, że przed godziną 6.00 rano jeden z kursów autobusów za tramwaj wypadł, to później było lepiej. Sprawdziliśmy na przystankach, że między godziną 7.30 a 8.00 autobusy T12 podjeżdżały zgodnie z rozkładem co 4-5 minut, a na ich pokładach nie było tłoku.

Około godz. 7.33 na ul. Słowiańskiej autobusy linii 190 i 168 zabierały z przystanku 6-7 pasażerów, również kilka osób wysiadało, w środku nie było tłoku. Godzina 7.54 przystanki al. Solidarności i Mieszka I - autobus T12 przyjeżdża bez tłumu w środku, zabiera kilka oczekujących osób. Gdyby ktoś nie zdążył, to dwie – trzy minuty później pojawia się kolejny T12. Minutę pod godzinie ósmej jedna osoba wsiada, jedna wysiada z kolejnego autobusu, tłoku w środku nie ma. Podobnie na przystanku ul. Kurpińskiego i Mieszka I, o godz. 8.11 na autobus czeka pięć osób – wszystkie wejdą do autobusu.

Niezależnie od tego 5 września portal poznan.pl poinformował, że radna Małgorzata Dudzic-Biskupska zwróciła się o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej.

- Mam wrażenie, że chaos komunikacyjny w związku z prowadzonymi remontami w Poznaniu przekroczył już barierę wytrzymałości mieszkańców

- portal cytuje jej słowa napisane na portalu społecznościowym.

Radna skierowała interpelację w sprawie zmiany trasy linii podmiejskich z Biedruska i Suchego Lasu, kierowanych na dworzec na os. Jana III Sobieskiego. Małgorzata Dudzic – Biskupska sugeruje, by zmienić na czas remontu trasy PST docelowy przystanek końcowy i przebieg tych linii tak, aby autobusy kierowane były także na inne przystanki przesiadkowe. Dzięki temu pasażerowie nie musieliby skupiać się na dworcu Sobieskiego, skąd linią T12 i liniami tramwajowymi z Winograd docierają na przystanek Most Teatralny lub Kaponierę.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Gdzie w Poznaniu najlepiej biorą ryby? Co leci z kranów w stolicy Wielkopolski? Gdzie można spotkać najfajniejsze laski? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie, przeglądając naszą galerię najlepszych memów i demotywatorów o Poznaniu. W tym mieście czasem jest śmieszno, czasem straszno, ale nigdy nudno. Zobaczcie i przekonajcie się sami!Przejdź dalej i zobacz kolejne memy i demotywatory --->

Oto 30 najlepszych memów o Poznaniu. Czasem śmieszno, czasem...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski