18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbierają pamiątki po powstańcach z 1918 roku. Pomożecie? [ZDJĘCIA]

Mateusz Pilarczyk
Zbierają pamiątki po powstańcach z 1918 roku. Pomożecie?
Zbierają pamiątki po powstańcach z 1918 roku. Pomożecie? Muzuem
Unikatowe zdjęcia z powstańczych walk, dokumenty pradziadków, odręcznie pisane życiorysy, archiwalne mapy Poznania - to tylko część pamiątek, jakie Wielkopolanie przekazali Mobilnemu Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Zbudowany z kontenerów multimedialny obiekt opowiadający historię regionu stanie w centrum Poznania 27 grudnia.

Wielkopolanie dzielą się pamiątkami o powstaniu
Dotąd skrywane były w biurkach lub poskładane w kartonach. Wyjmowane na specjalne rodzinne okazje pozwalały pamiętać o historii. Teraz dzięki projektowi Mobilnego Muzeum zyskują nowe, cyfrowe życie.

- Pamiątki po powstaniu zbieram z dwóch powodów. Po pierwsze, jestem prawnukiem Jana Skrzypczaka, który brał udział w walkach, a po drugie chcę rozpowszechniać wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim - mówi Marcin Nowakowski.

Zobacz również:
Kto jest na zdjęciach? Gdzie i przez kogo zostały zrobione? Pomóżcie! [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

Jest jedną z kilkudziesięciu osób, która udostępniła swoje rodzinne pamiątki dotyczące wydarzeń z przełomu 1918 i 1919 roku.
Wszystkie przekazane przez rodziny pamiątki zostaną zeskanowane. Poświęcony im będzie specjalny fragment muzeum, gdzie Wielkopolanie zobaczą je na prawie 40-calowym, dotykowym ekranie.

Organizatorzy czekają również na zdjęcia i dokumenty dotyczące dalszych losów powstańców wielkopolskich. Zapisali się oni bowiem również w historii wojny polsko-bolszewickiej. Jest to bowiem nieodłączna część historii naszego regionu.
Multimedialne muzeum

Zbudowane z kontenerów muzeum zostanie naszpikowane elektroniką. Zwiedzający do "zabawy z historią" mają mieć ponad 30 metrów kwadratowych powierzchni interaktywnych.

- Multimedialne treści zostaną opracowane w taki sposób, aby były atrakcyjne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci - zaznacza Agnieszka Wiśniewska, prezes Fundacji Wielkopolska Brand, która jest głównym organizatorem przedsięwzięcia.

- Będą to dotykowe stoły, podłogi, ekrany oraz hologram. Zgromadzone dokumenty, daty, miejsca i postaci zostaną przekazane za pomocą technologii wykorzystujących rozpoznawanie ruchu oraz dotyku - dodaje Agnieszka Wiśniewska.

Zobacz również:
Kto jest na zdjęciach? Gdzie i przez kogo zostały zrobione? Pomóżcie! [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

Przykładowo podłogę zajmie mapa województwa. Po podejściu do określonych miejscowości pojawią się przy nich m.in. informacje o dacie wyzwolenia.

Poznańska firma Glip przygotuje także hologram Ignacego Jana Paderewskiego. Postać w skali 1:1 ma przemawiać do ludzi wchodzących do Mobilnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Mobilne muzeum
W jaki sposób przekazać pamiątki do Mobilnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego?
Osoby, które posiadają pamiątki z tego okresu i chciałyby je zaprezentować w muzeum, proszone są o kontakt mailowy pod adresem: [email protected] lub telefoniczny pod numerem tel. 791 062 515.

Dodatkowo powstała specjalna aplikacja przygotowana we współpracy z poznańską firmą Fanpiont. Dostępna jest ona na portalu społecznościowym Facebook oraz urządzeniach mobilnych (smartfony i tablety). Za jej pomocą można dodawać pamiątki do muzeum. Program dostępny jest pod adresem www.redirectfb.com/pamiatki zpowstania.

Co? Gdzie? Kiedy?
Muzeum będzie czynne od 27 grudnia 2013 do 31 stycznia 2014 . W weekendy organizatorzy zapraszają na rodzinnie zwiedzanie z przewodnikiem. Wstęp bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski