Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie: Chorzy z AMD tracą wzrok i nadzieję

Danuta Pawlicka
Nie będzie refundacji leczenia chorych, u których stwierdzono wysiękową postać zwyrodnienia plamki żółtej - AMD. Schorzenie prowadzi do utraty wzroku. W samej tylko Wielkopolsce cierpi na nie około 15 tysięcy osób. Pacjenci nie mogą jednak liczyć na pomoc. Po kolejnych obietnicach i zwodzeniach przez NFZ ich choroba nie znalazła zrozumienia u ubezpieczyciela.

Więcej szczęścia mieli ci, którzy szukali pomocy do końca grudnia zeszłego roku. Jeszcze wtedy fundusz zdrowia płacił za terapię AMD. Warunkiem uzyskania zapłaty za podany lek był wniosek zaopiniowany przez specjalistę. Od tego roku taka możliwość została zablokowana.

Jedna dawka leku kosztuje 4-5 tysięcy zł, a tylko w pierwszym roku terapii trzeba ją podać kilkakrotnie. Dla tych, którzy ślepną z powodu zwyrodnienia plamki żółtej, nie ma dzisiaj tańszej alternatywy niż preparat Lucentis. W kilku krajach stosuje się Avastin zarejestrowany w leczeniu raka jelita grubego i odbytu. Trwają badania, które mają ocenić jego skuteczność. Specjaliści mówią, że nie zaszkodzi, ale nie daje tak dobrych efektów. W Polce nie jest on dopuszczony do terapii okulistycznej.

- Nie jestem zwolennikiem Avastinu, ale muszę pomagać chorym, więc go podaję - mówi prof. Andrzej Stankiewicz kierujący Kliniką Okulistyczną Wojskowego Instytutu w Warszawie, prezes stowarzyszenia skupiającego osoby z AMD.

Także prof. Jerzy Szaflik, krajowy konsultant okulistyki przyznał , że Avastinem leczy 200 pacjentów, których nie stać na drogi Lucentis. Katarzyna Zwolińska z Poznania, cierpiąca na AMD, szukała ratunku w wielkopolskich prywatnych gabinetach okulistycznych i tam także nie odmówiono jej preparatu nie zarejestrowanego w naszym kraju! O co zatem chodzi?

- Nasz wniosek o dopuszczenie Avastinu został odrzucony przez komisję etyki w Poznaniu, więc my nie możemy go stosować - informuje dr Andrzej Grzybowski, wojewódzki konsultant okulistyki, ordynator okulistyki w Szpitalu Strusia.

Prywatnie i w warszawskich szpitalach mających zgodę komisji Avastin jest dobry. W publicznych wielkopolskich placówkach lekarze rozkładają ręce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski