Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie: Po skierowanie na rtg. do rodzinnego

Danuta Pawlicka
Specjaliści żądają zwiększenia uprawnień dla lekarzy rodzinnych, którzy nie wypisują obecnie skierowań na proste i podstawowe badania radiologiczne rtg.

Pacjenci, którzy telefonują do redakcji, sygnalizują, iż nie mogą nadążyć za zmianami przepisów: - Rodzinny miał być opoką i przewodnikiem pacjenta, który gubi się w skomplikowanym systemie opieki zdrowotnej, ale tak nie jest - narzekał niedawno Stanisław Majchrzak, emerytowany nauczyciel z Poznania, który zgłosił się do swojej przychodni z bólem klatki piersiowej. Tam usłyszał, że po skierowanie na radiologiczne badanie musi iść do specjalisty.

Dr med. Szczepan Cofta, naczelny lekarz Szpitala Przemienienia Pańskiego, pulmonolog rozumie frustrację poznaniaka. Sam apeluje o taką zmianę warunków wystawiania skierowań, aby pacjent przychodzący do specjalisty miał już ze sobą rentgen. O tym mówi też dr med. Kazimierz Janicki, alergolog i laryngolog, szef NZOZ Euromed: - Pacjent przychodzący z astmą atopową powinien mieć zdjęcie płuc, a go nie ma, bo rodzinny mu nie wystawił skierowania, chociaż taki jest przepis.
Lekarz rodzinny do tego się nie pali, ponieważ obciąża to budżet poradni. Nic dziwnego, że w tej sytuacji radzi choremu, aby udał się do szpitalnego oddziału ratunkowego lub do specjalisty. Dr Bożena Janicka, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie przyznała niedawno, że często sami lekarze dowiadują się przypadkowo o obowiązujących zmianach i zasadach wzajemnej współpracy, więc jak sobie ma z tym poradzić pacjent?

Od początku tego roku lekarza rodzinnego pozbawiono prawa do kierowania pacjenta na tzw. kosztochłonne badania - rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. Wyjątkiem są tylko badania endoskopowe przewodu pokarmowego, jeżeli wymaga tego prowadzone leczenie. W pozostałych przypadkach decyzja należy do specjalisty. Rentgen, który traci popularność na rzecz nowocześniejszych technik diagnostycznych, nadal okazuje się przydatny w rozpoznawaniu niektórych chorób.

Lekarz specjalista nie może odsyłać swojego pacjenta po skierowanie do lekarza rodzinnego, a czasami tak się zdarza. Z kolei lekarz rodzinny nie powinien odpychać od siebie badań. Jeżeli tak jest, to nie są winni medycy, lecz przepisy, które ich do tego zmuszają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski