ZKZL: Opłaty za ogrzewanie nielegalne?

  ZKZL: Opłaty za ogrzewanie nielegalne?

  Błażej Dąbkowski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  ZKZL: Opłaty za ogrzewanie nielegalne?

  ZKZL: Opłaty za ogrzewanie nielegalne? ©Łukasz Gdak

  Tomasz Bilanowski i jego rodzina mogli stracić mieszkanie komunalne w bloku przy ul. Nadolnik, bo nie płacili rachunków za ogrzewanie, które... nie działa.
  ZKZL: Opłaty za ogrzewanie nielegalne?

  ZKZL: Opłaty za ogrzewanie nielegalne? ©Łukasz Gdak

  Do końca kwietnia Tomasz Bilanowski ma opuścić swoje mieszkanie - takie ultimatum lokatorowi lokalu komunalnego znajdującego się w bloku przy ul. Nadolnik postawił w lutym Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Problem w tym, że pan Tomasz regularnie opłaca czynsz, rachunki za prąd, wodę, ogrzewanie, ale postanowił nie ponosić kosztów ogrzewania części wspólnych. Teraz jego zadłużenie z tego tytułu przekracza 3 tys. zł. Dlaczego tak postąpił? - Przecież te kaloryfery na klatkach schodowych od dawna nie grzeją. To jakiś absurd - obrusza się lokator.

  Zobacz komentarz: Granice otwartości na lokatora

  Do mieszkania wprowadził się w 2005 r. Początkowo w czynszu zawarte były opłaty za wodę, czy centralne ogrzewanie, ale po zmianie administracji wraz z innymi lokatorami z bloków 13, 14, 15 i 16 pan Tomasz podpisał osobne, bezpośrednie umowy z dostawcami mediów. Choć w piśmie skierowanym do mieszkańców w 2009 r. ZKZL zapewniał, że „koszty ogrzania powierzchni wspólnej są to koszty właściciela budynku i tych najemcy zasobu komunalnego nie ponoszą”, już na początku 2013 r. przysłał lokatorom pisma informujące ich o niedopłacie. Te sięgały od 400 do 1200 zł za rok 2012. - Zmuszono nas także do wymiany podliczników, za które zapłaciliśmy z własnej kieszeni, ale kiedy zapytałem pracownika ZKZL, czy jak będę się wyprowadzał, to będę mógł zabrać je ze sobą, usłyszałem, że nie - żali się Tomasz Bilanowski. 25 rodzin w związku z ponoszonymi opłatami postanowiło wytoczyć proces miastu.

  W pierwszej instancji wygrali go, jednak po apelacji, sąd okręgowy oddalił powództwo, uznając, że powinni oni pozwać miejską spółkę. Mimo to w uzasadnieniu sąd jasno wskazał, że dodatkowe obciążenia nakładane na lokatorów jest niesłuszne. „[...] ani umowy najmu zawarte z pozwanym, ani przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów nie przewidują obowiązku najemców uiszczania na rzecz wynajmującego opłat związanych z dostarczeniem mediów do części wspólnych budynków. Jednocześnie tego rodzaju opłaty nie mieszczą się w definicji opłat niezależnych od właściciela” - czytamy w uzasadnieniu wyroku z grudnia 2015 r.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo