Złote i srebrne medale dla juniorów Kolejorza

Krzysztof Maciejewski
Młodzi lechici w minionym sezonie wywalczyli srebrne (juniorzy starsi) i złote medale (juniorzy młodsi). Rozstrzygnięcia poznaliśmy w weekend.

Lech Poznań zajął drugie miejsce w Centralnej Lidze Juniorów (do lat 19). W rewanżowym meczu finałowym rozegranym w sobotę we Wronkach podopieczni trenera Wojciecha Tomaszewskiego przegrali z Legią Warszawa 2:3 (2:1). Pierwszy mecz zakończył się wynikiem 3:0 dla warszawian, więc poznaniacy od razu mieli ruszyć do odrabiania strat. Tymczasem już pierwsza ofensywna akcja legionistów praktycznie przesądziła losy tytułu. Bramkę dla Legii płaskim strzałem zdobył Adam Ryczkowski i w tym momencie lechici, żeby przechylić szalę rywalizacji na swoją korzyść, potrzebowali aż pięciu bramek.

Wydawało się nawet, że podopieczni Wojciecha Tomaszewskiego mogą pokusić się o odwrócenie losów zmagań po tym, jak w 53. minucie czerwoną kartką ukarany został legionista Miłosz Szczepański, lecz złudzenia trwały krótko. Wszelkie wątpliwości rozwiał wyrównujący gol dla Legii, którego zdobywcą był w 65. minucie Mateusz Wieteska. Tym bardziej że chwilę później lechici mieli już na murawie o jednego piłkarza mniej od rywali (w 61. minucie po drugiej żółtej kartce czerwony kartonik zobaczył Marcin Banaszak, a w 66. minucie za czerwoną kartkę boisko musiał opuścić grający od niespełna 10 minut Jakub Zagórski). Legioniści wykorzystali zresztą osłabienie poznania-ków i dwie minuty przed końcem zwycięskiego gola zdobył dla nich rezerwowy Tomasz Nawotka, pieczętując tytuł dla warszawiaków. Lechici robili, co mogli, by pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie, ale Legia zdobyła mistrzostwo Polski juniorów starszych w pełni zasłużenie.

Z kolei juniorzy młodsi Lecha (do lat 17) bez większych problemów zdobyli tytuł mistrzowski. W niedzielę poznaniacy wygrali z MKS-em Polonia Warszawa 2:1 (0:1) i na kolejkę przed końcem rozgrywanego w Zielonej Górze finałowego turnieju obronili mistrzostwo (podobnie było w zeszłym roku). Bramki dla Lecha strzelili Kacper Chodyna (55. min) i Dawid Kurminowski (61. min), którzy potrafili zareagować na szybką bramkę rywali. Gola dla Polonii już w 2. minucie zdobył Krystian Popiela.
W drugim niedzielnym meczu Górnik Zabrze wygrał z Progresem Kraków 2:1 (2:0). Dla Kolejorza to trzecie mistrzostwo w historii.

Drugi mecz finału Centralnej Ligi Juniorów
Lech Poznań - Legia Warszawa 2:3 (2:1)
Bramki: 0:1 Adam Ryczkowski (8), 1:1 Robert Janicki (20), 2:1 Janicki (45+1), 2:2 Mateusz Wieteska (65), 2:3 Tomasz Nawotka (88)
Lech: Lis I - Spychała I, Banaszak II, Wojdak, Szubertowski (77. Tetych) - Gawron I, Rymar żk (68. Pawlicki), Janicki, Jóźwiak, Sanocki (57 Zagórski czk), Kurbiel (83. Roszczyk)