18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Zmiana warunków pracy

Milena Kochanowska
Jakie mamy prawa i co robić, gdy szef proponuje nam zmianę warunków pracy i płacy wyjaśnia Artur Leiszner z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu

W jaki sposób pracodawca może dokonać wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy?
- Wypowiedzenie musi być w formie pisemnej i określać wszystkie zmiany w stosunku pracy, np. zmniejszenie wynagrodzenia czy zmianę stanowiska na niższe.

Co może zrobić pracownik w przypadku otrzymania wypowiedzenia warunków pracy i płacy?
- Pracownik, który przyjmuje zaproponowane warunki, może złożyć stosowne oświadczenie lub nie. Nowe warunki zaczną obowiązywać po upływie okresu wypowiedzenia i stosunek pracy będzie kontynuowany. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził na nie zgodę. Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie jego braku pracownik może złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków do końca okresu wypowiedzenia.

Pracuję od sześciu lat na cały etat. Teraz szef zaproponował mi pracę na pół etatu w formie porozumienia zmieniającego wymiar etatu i obniżającego wynagrodzenie. Czy muszę się na to zgodzić?
- Nie. Pracownik nie musi wyrazić zgody na przyjęcie nowych warunków w formie porozumienia zmieniającego. To samo dotyczy aneksu do umowy o pracę.


Mój zakład pracy został przejęty przez innego pracodawcę. Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze czasu pracy. Kierownik działu kadr twierdzi, że muszę podpisać nową umowę, stwierdziłem jednak, że jest ona dla mnie mniej korzystna niż poprzednia. Czy kierownik ma rację?

- Nie. Przejęcie jednego zakładu pracy przez drugi nie stanowi podstawy prawnej dla obowiązku podpisania nowej umowy o pracę. Pracodawca przejmujący wchodzi w prawa i obowiązki poprzedniego.

Pracodawca wypowiedział mi warunki pracy. Chce zmienić rodzaj umowy o pracę z czasu nieokreślonego na określony. Czy jest to zgodne z prawem?
- Nie. Pracodawca może jedynie wypowiedzieć warunki pracy i płacy. Nie może zmienić rodzaju umowy o pracę. Taką zmianę strony mogą wprowadzić tylko w drodze porozumienia.

Szef wręczył mi pismo wypowiadające warunki pracy i płacy na mniej korzystne, motywując to tym, że niewydolnie pracowałem. Wypowiedzenia nie podpisałem. Czy w związku z tym jest ono nieważne?
- Nie. Wypowiedzenie jest skuteczne. Zgodnie z Kodeksem cywilnym, jeżeli miał pan możliwość zapoznania się z wypowiedzeniem, ale nie zrobił tego, to wypowiedzenie - nawet niezasadne - jest ważne. Od dnia następnego po tym zdarzeniu, ma pan siedem dni na odwołanie się do sądu pracy.


Czy wypowiadając dotychczasowe warunki pracy umowy na czas nieokreślony trzeba wskazać przyczynę?

- Tak. Pracodawca musi podać przyczynę w piśmie wypowiadającym warunki pracy i płacy. Niepodanie przyczyny jest niezgodne z prawem i wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla pracodawcy - o ile pracownik odwoła się do sądu pracy.

Czy pracownik, któremu wręczono wypowiedzenie warunków pracy i płacy otrzyma odprawę?
- Jeżeli powodem wypowiedzenia zmieniającego są przyczyny niedotyczące pracownika - np. likwidacja oddziału, znaczna obniżka wynagrodzenia, wypowiedzenie przez kontrahenta firmy umowy dzierżawy nieruchomości itp. - to wtedy pracownikom, jeśli nie przyjmą nowych warunków pracy i dojdzie do rozwiązania umowy, należy wypłacić odprawę pieniężną w zakładach zatrudniających co najmniej 20 pracowników.


Zatrudniam jednego pracownika, któremu zamierzam powierzyć dodatkowe obowiązki. Czy muszę mu automatycznie podnieść wynagrodzenie?

- Nie. Kodeks pracy nie daje, w przypadku wykonywania przez pracownika w normalnym czasie dodatkowych obowiązków, podstaw do domagania się dodatkowego wynagrodzenia.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie