W poniedziałek, 3 grudnia, weszły w życie nowe przepisy dotyczące handlu w sieci. Dotyczą tzw. geoblokowania, czyli ograniczania sprzedaży do np. obszaru własnego kraju. Sprzedawcy nie będą mogli odmówić wysyłki towarów za granicę.

Sprawą geoblokowania zajął się Parlament Europejski. Geolokalizacja prowadziła do dyskryminacji wielu mieszkańców Unii Europejskiej, którzy nie mogli korzystać z wielu atrakcyjnych ofert w sieci.

Badania pokazały, że kilkadziesiąt procent europejskich sklepów internetowych stosowało takie praktyki. Klienci z innych krajów nie mogli zrobić zakupów, bądź byli automatycznie kierowani na lokalne strony sprzedawców, gdzie często ceny bywały wyższe, a oferta uboższa.

Odmowa wysyłki, brak akceptacji karty

Wiele osób, które robią zakupy za pośrednictwem internetu z pewnością spotkało się z odmową wysyłki towaru do Polski. Zdarzały się też sytuacje, gdy opłata za przesyłkę była ustalana na poziomie o wiele wyższym niż do innych unijnych krajów. Bywały też firmy, które nie akceptowały naszych kart płatniczych.

Zobacz wideo: Black Friday. Zniżki w Polsce w ogóle nie przypominają tych w USA

Unia kończy z dyskryminacją

Praktyki stosowane przez sklepy internetowe kłóciły się z ideą wspólnego rynku cyfrowego, do którego wszyscy mieszkańcy Unii Europejskiej powinni mieć równy dostęp. Pierwsze kroki, aby uzdrowić sytuację Komisja Europejska poczyniła w 2016 roku. Zaproponowała wtedy zniesienie ograniczeń w handlu online. Po ponad dwóch latach nowe przepisy właśnie wchodzą w życie.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży przez internet

Oto najważniejsze zmiany:
- sprzedawca nie będzie mógł odmówić sprzedaży towaru za granicę
- ceny towarów muszą być jednakowego dla wszystkich klientów, niezależnie od kraju w którym mieszkają
- zakazane jest automatyczne przekierowywanie na lokalne strony sklepów, chyba klient na to się zgodzi
- sprzedawcy będą musieli akceptować karty płatnicze z innych krajów unijnych.

Niestety zakaz nie obejmuje produktów i usług audiowizualnych świadczonych drogą elektroniczną, takich jak e-booki, muzyka, gry i oprogramowanie.

Czytaj też:
- Płaca minimalna 2019. Zobacz, ile dostaniesz na rękę

- Emerytury 2019. Waloryzacja po nowemu. Ile dostaną emeryci? Rząd wprowadza też Pracownicze Plany Kapitałowe