Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy tegorocznych laureatów Nagrody Stukot'56 - na MTP otwarto przy tym unikatową wystawę

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Nagroda Stukot'56 nawiązuje kształtem do drewnianego chodaka - okuloka
Nagroda Stukot'56 nawiązuje kształtem do drewnianego chodaka - okuloka Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
W pawilonie Międzynarodowych Targów Poznańskich trwa uroczystość wręczenia nagród "Stukot'56" - oryginalnej poznańskiej nagrody dla osób, które swoimi dokonaniami świadczą o wartościach, w imię których protestowano w Poznańskim Czerwcu 1956.

Nazwa nagrody odnosi się do charakterystycznego dźwięku drewnianych chodaków - okuloków - w jakich robotnicy i robotnice wyszli 28 czerwca 1956 roku na ulicę: dźwięk idących tłumów zapisał się w pamięci uczestników tych wydarzeń. Przyznawana jest w kategoriach "O Boga" – dla walczących i zasłużonych w walce o wolność religijną, "Za wolność" – dla walczących i zasłużonych w walce o wolność i "Prawo i chleb" – dla walczących i zasłużonych w walce o godność potrzebujących.

- Cieszę się, że możemy w tak piękny sposób odwołać się do haseł, jakie nieśli na transparentach robotnicy, którzy byli gotowi oddać za nie swoje życie – mówi Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i pomysłodawca konkursu. – Poprzez ustanowienie takiej nagrody, którą jest statuetka w kształcie okuloka, poszukujemy osób, instytucji, fundacji i stowarzyszeń, które współcześnie swoimi działaniami i dokonaniami świadczą o nieprzemijalności wartości Poznańskiego Czerwca 1956 roku, urzeczywistniając je w naszych czasach. Nowoczesne świętowanie to już nie tylko kwiaty, znicze i przemówienie, choć też bardzo cenne, ale także poszukiwania współczesnych odniesień i percepcji tak ważnej dla nas, dla naszej Ojczyzny historii.

Nagroda STUKOT’56 otrzymali w tym roku Fundacja Orszak Trzech Króli, Zenon Wechman - przewodniczący Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział Wielkopolski i Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych - jednocześnie uczestnik Poznańskiego Czerwca 1956, a także Hospicjum Palium. Jak podkreśla Przemysław Terlecki, tym samym uhonorowany zostaje cały system opieki paliatywnej zapoczątkowany przez profesora Jacka Łuczaka.

Jednocześnie otwarto wystawę unikalnych, w dużej części nigdzie nie publikowanych zdjęć poznańskiego fotografa Romana Ulatowskiego, pochodzących z zakupionego przez Muzeum w ubiegłym roku albumu, nazwaną - zgodnie z tytułem autora - Monumentalna Architektura Targu Poznańskiego.

Czytaj też: Dwa nowe fotoradary w Poznaniu zostały uruchomione. Na razie testowo

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Bezterminowe prawa jazdy w Polsce nie są wydawane od 10 lat. Nadal jednak wielu kierowców takie posiada. Niestety, nie będą mogli się nimi cieszyć już zbyt długo, ponieważ wkrótce takie dokumenty, trzeba będzie wymienić na nowo. Data jest już wyznaczona.Więcej informacji --->

Bezterminowe prawo jazdy już nieaktualne. Niedługo trzeba bę...

od 16 lat

·

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski