Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znika zalew w Rydzynie, jego część już całkowicie wyschła. Co dalej z popularnym miejscem wypoczynku? [ZDJĘCIA]

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Tak dziś wygląda zalew w Rydzynie
Tak dziś wygląda zalew w Rydzynie Dron loty usługi Leszno
Znika zalew w Rydzynie. Jego północna część po stronie Dąbcza zniknęła, podobnie zaczyna wyglądać zachodni brzeg. Po jeziorze w Skorzęcinie, to następny znany akwen w Wielkopolsce, który znika z tygodnia na tydzień.

Rydzyński zalew jeszcze przed rokiem był akwenem o powierzchni 40 hektarów. W momencie powstania zbiornik miał długość 1650 metrów, pojemność powodziową miliona metrów sześciennych wody, a średnia głębokość wynosiła 1,86 metra.

Zalew w Rydzynie ma siedem lat, połowa wyschła

Budowę zbiornika retencyjnego rozpoczęto 12 grudnia 2011 roku. Prace trwały dwa i pół roku i zakończyły się w maju 2013 roku. We wtorek zbiornik otwarto. Koszt wyniósł 30,2 miliona złotych, z czego 20 milionów złotych to dotacja z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a pozostała kwota pochodziła z budżetu państwa.

Rydzyna – spadek wody w zalewie

O tym jak bardzo zbiornik wysechł, przekonać można się już na brzegu. Od strony zachodniej, czyli głównego parkingu i placu zabaw widać, że brzeg przesunął się o kilka metrów. Prawdziwy dramat jest jednak w północnej części akwenu. Zbiornik po stronie Dącza jest zupełnie wyschnięty. Zniknęła jedna trzecia powierzchni akwenu.

Zalew w Rydzynie wysycha. Rydzyński zbiornik ma siedem lat - tak wyglądał kiedyś:

Tak wyglądał kiedyś zbiornik w Rydzynie. Wcześniej były to p...

Wody w zalewie w Rydzynie ubywa

Tak dramatyczny spadek poziomu wody niepokoi przyjeżdżających do Rydzyny biegaczy, rowerzystów i spacerowiczów. Problem widzą też wędkarze.

Za chwilę nie będzie gdzie łowić, bo kurczy się w oczach. Takie były były plany na łódki, a to za moment będzie kałuża – mówi wędkujący nad zalewem mężczyzna.

Gmina Rydzyna widzi problem, ale nie jest w stanie walczyć z naturą.

Niestety nie mamy wpływu na zmiany klimatu, które zachodzą w tej części Wielkopolski. Brak opadów i niski poziom wód gruntowych największym problemem. Rów doprowadzający praktycznie w tym roku nie zasilił zbiornika nową wodą – przyznaje Łukasz Bartkowiak, wiceburmistrz Rydzyny.

Wyschnięty zalew w Rydzynie – to postępuje

Wysychanie zbiornika mogą przerwać tylko bardzo intensywne opady deszczu. Problem w tym, że proces wysychania zbiornika trwa nie od lata, ale już wczesnej wiosny. W kwietniu 2020 roku część akwenu nie miała już wody. Był to efekt bezśnieżnej zimy. Czy w tym roku będzie podobnie? Odpowiedź na to pytanie na razie jest niemożliwa.

Wysychają jeziora w Wielkopolsce

Problem z ubytkami wody ma więcej zbiorników w Wielkopolsce. W popularnym wielkopolskim Skorzecinie poziom wody spada dramatycznie. W jeziorze Niedzięgiel na przestrzeni ostatnich lat lustro wody cofnęło się o kilka metrów, a miarą ubytku jest molo, które z sezonu na sezon jest coraz bardziej odkryte. Docierając do jego końca, ujrzymy nie jak kiedyś - czarną głębinę, a betonową konstrukcję.

- Widzimy doskonale, co się dzieje. Ubytek wody jest bardzo widoczny - mówi Marek Wiatrowski, zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Witkowo. - Jesteśmy świadomi, że jako gmina nie zrobimy nic z tym problemem samodzielnie: aby uratować jezioro potrzebne jest współdziałanie wielu instytucji – komentuje Wiatrowski.

CZYTAJ TEŻ: Wysycha jezioro w Skorzęcinie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski