Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz jak wyglądał Kalisz wczoraj i dziś [AKTYWNE ZDJĘCIA]

AND
Początek I wojny światowej przyniósł Kaliszowi niemal całkowitą zagładę. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, miasto zdołało się jednak dźwignąć z kolan. Zobaczcie jak prezentowało się blisko sto lat temu, a jak wygląda dzisiaj.


Budynek banku zbudowany na początku XX wieku, jako Bank Handlowy. Jeden z najbardziej imponujących budynków w Kaliszu. To tutaj mieścił się oddział Banku Handlowego w Warszawie jednej z najpotężniejszych instytucji finansowych w Królestwie Ppolskim, założonej przez barona Leopolda Kronenberga w 1870 roku. Gmach banku został zaprojektowany przez architekta Hermana Kudera. To budynek o charakterze neobarokowym, eklektycznym. Już w samej swojej strukturze przypomina pałac. Pałacowa fasada ma pokazywać bogactwo, potęgę instytucji.


Główny Rynek w Kaliszu. Po lewej widać jeszcze prace wykończeniowe przy odbudowie kamienicy po zniszczeniach I wojny światowej. Charakterystycznym elementem kaliskiej starówki były wówczas dorożki.


Kaliski folusz i dzisiejsza mała elektrownia wodna na Prośnie.


Dawny Pałac Gubernatorski-obecnie Starostwo Powiatowe w Kaliszu. Pobudowany w latach 1586-1591 z fundacji prymasa Polski -ks. arcb. Stanisława Karnkowskiego, przebudowany w wieku XIX według planu Sylwestra Szpilowskiego w stylu klasycystycznym.


Główny Rynek w Kaliszu na tyłach ratusza.


Pałac Trybunalski, dzisiejsza siedziba sądu w Kaliszu. Wzniesiony w latach 1819–1821 według projektu Sylwestra Szpilowskiego; wpisany do rejestru zabytków w 1964.


Widok na ulicę Kanonicką. W tle katedra św. Mikołaja.


Ulica Śródmiejska, dawniej ulica Wrocławska


Gmach dawnego Banku Polskiego, a w późniejszych latach Narodowego Banku Polskiego i Banku Gospodarstwa Krajowego. Wzniesiony został na pocz. XX wieku według projektu Mariana Lalewicza.


Aleja Wolności została wytyczona w 1800 roku według projektu Davida Gilly'ego, wpisana do rejestru zabytków w 1981 roku. Jedna z reprezentacyjnych ulic w Kaliszu. Oprócz obecnej nazwy wcześniej posiadała ich sześć: Fryderyka Wilhelma, Marii Luizy, Józefiny, Aleksandry Piłsudskiej, Hermanna Göringa i Stalina.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski