18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

ZUS Poznań: rehabilitacja lecznicza. Kto może się starać o bezpłatną rehabilitację? Przeczytaj!

Milena Kochanowska
ZUS Poznań: rehabilitacja lecznicza - na pytania odpowiada Joanna Bień z I Oddziału ZUS Poznań. To warto wiedzieć!
ZUS Poznań: rehabilitacja lecznicza - na pytania odpowiada Joanna Bień z I Oddziału ZUS Poznań. To warto wiedzieć! Milena Kochanowska
ZUS Poznań: rehabilitacja lecznicza - na pytania odpowiada Joanna Bień z I Oddziału ZUS Poznań. To warto wiedzieć!

Mam orzeczoną częściową niezdolność do pracy na trzy lata. Czy mogę starać się o wyjazd do sanatorium z ZUS-u ?
Joanna Bień ZUS Poznań: Tak. Zakład kieruje na rehabilitację leczniczą ubezpieczonych zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, osoby uprawnione do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, a także osoby pobierające rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, które rokują odzyskanie zdolności do pracy po przeprowadzeniu tej rehabilitacji leczniczej.

Od kilku lat mam stwierdzoną astmę oskrzelową. Czy ZUS wysyła również takie osoby na rehabilitację leczniczą?
Joanna Bień ZUS Poznań: Osoby z problemami układu oddechowego też mogą ubiegać się o skierowanie na turnus rehabilitacyjny. ZUS prowadzi rehabilitację w pięciu grupach schorzeń: narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, schorzeń psychosomatycznych oraz schorzeń onkologicznych po operacji gruczołu piersiowego.

**

Turnus trwa przeciętnie 24 dni. Może jednak zostać wydłużony

**

Mąż jest na rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Rentę przyznaną ma na stałe. Czy może ubiegać się o rehabilitację leczniczą?
Joanna Bień ZUS Poznań: Niestety nie. Zakład kieruje na rehabilitację w ramach prewencji rentowej tylko osoby z orzeczoną czasową niezdolnością do pracy. Rehabilitacja skierowana jest bowiem do osób, które są niezdolne do pracy, ale równocześnie rokują powrót do niej. Dlatego też z rehabilitacji nie mogą skorzystać również emeryci.

Czy będę musiała ponieść jakieś koszty w ośrodku rehabilitacyjnym i czy ZUS zwróci mi pieniądze za podróż?
Joanna Bień ZUS Poznań: ZUS pokrywa pełne koszty programu rehabilitacji leczniczej obejmującego między innymi: całodobową opiekę medyczną, rehabilitację leczniczą, rehabilitację psychologiczną - w tym psychoedukację i treningi relaksacyjne, wyżywienie i zakwaterowanie. Zakład zwraca również równowartość kosztów podróży z miejsca zamieszkania do ośrodka i z powrotem najtańszym środkiem komunikacji publicznej.

Chciałabym skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej z ZUS-u. Jak mam to załatwić?
Joanna Bień ZUS Poznań: O rehabilitację leczniczą może wnioskować lekarz prowadzący leczenie - lekarz rodzinny lub specjalista, także w ramach praktyki prywatnej. O rehabilitację może wystąpić bezpośrednio również lekarz orzecznik orzekając o niezdolności do pracy, świadczeniu rehabilitacyjnym lub kontrolując zwolnienie lekarskie.


Z powodów rodzinnych nie mogę na dłużej wyjechać z domu. Czy to prawda, że z leczenia rehabilitacyjnego mogę skorzystać również w Poznaniu?

Joanna Bień ZUS Poznań: Tak. ZUS podpisał umowę z ośrodkiem w Poznaniu. Kierujemy tutaj osoby ze schorzeniami narządu ruchu i układu krążenia. Jest to tzw. rehabilitacja dochodząca - w systemie ambulatoryjnym.

Jak długo trwa turnus rehabilitacyjny?
Joanna Bień ZUS Poznań: Turnus trwa przeciętnie 24 dni. Może jednak zostać wydłużony, albo skrócony na wniosek lekarza prowadzącego rehabilitację leczniczą w ośrodku.

Gdzie mogę pobrać konieczne druki?
Joanna Bień ZUS Poznań: Wnioski są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl oraz w placówkach ZUS-u. Mogą być one również sporządzone na dowolnym formularzu. Wniosek powinien zawierać: imię i nazwisko ubezpieczonego, PESEL, adres zamieszkania i telefon kontaktowy, rozpoznanie w języku polskim ze wskazaniem jednego ze schorzeń, z powodu których ZUS kieruje osoby na rehabilitację, informację od kiedy pacjent jest na zwolnieniu lekarskim oraz opinię czy istnieje pozytywne rokowanie odzyskania zdolności do pracy po rehabilitacji leczniczej.

Jak długo będę czekała na rehabilitację i co jaki czas można się o taki wyjazd ubiegać?
Joanna Bień ZUS Poznań: Czas oczekiwania, od złożenia wniosku do wysłania skierowania na rehabilitację, wynosi około 30 dni. Podstawą do wystawienia skierowania na rehabilitację leczniczą jest orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej wydane przez lekarza orzecznika ZUS.

Jestem na zwolnieniu lekarskim po operacji nowotworu piersi. Czy mogę skorzystać z rehabilitacji ZUS?
Joanna Bień ZUS Poznań: Od trzech lat ZUS realizuje program dla kobiet po mastektomii. Rehabilitacja lecznicza odbywa się w systemie stacjonarnym, a jej program obejmuje ćwiczenia oraz zabiegi fizykalne, pomoc psychologiczną, edukację zdrowotną i promocję zdrowia. Rodzaj i liczba zabiegów są dostosowane do indywidualnych możliwości i potrzeb osoby skierowanej na rehabilitację leczniczą.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
elzbieta
witam ,należy się ZUS podziękowania za sanatoria ,nie trzeba chodzic na zasiłek chorobowy wystarczy zaoszczedzic urlop i wyjechać wraca się podleczonym na dalszy rok pracy,serdeczne podziękowania ZUS za Kolobrzeg Perla Baltyku super sanatorium,zabiegi,wyzywienie rehabilitacje również rechabilitantow,czystosc mila obsluga wszystko na wysokim poziomie oby następny rok wygralo to sanatorium,bi nie wszystkie ciesza się taka renoma
a
ada
jestem na zasiłku przedemerytalnym, czy mogę się starać o rechabilitacje zus
Dodaj ogłoszenie