Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

ZUS: pracuję za granicą - gdzie składki?

Milena Kochanowska
Marlena Nowicka
Marlena Nowicka
Czy pracując za granicą musimy płacić składki na ubezpieczenia w Polsce, czy w kraju zatrudnienia? Wyjaśnia Marlena Nowicka, rzecznik I Oddziału ZUS-u w Poznaniu

Mieszkam w Poznaniu i tu prowadzę działalność gospodarczą. Od lipca będę równocześnie zatrudniony u słowackiego pracodawcy na podstawie umowy o pracę, którą będę wykonywać na terenie Słowacji. Czy będę musiał nadal płacić składki w Polsce?

Osoba, która normalnie wykonuje pracę najemną oraz pracę na własny rachunek w różnych państwach członkowskich, podlega ustawodawstwu państwa członkowskiego, w którym wykonuje pracę najemną.

Pan jako pracownik wykonujący swoją pracę w Słowacji powinien podlegać ustawodawstwu słowackiemu, ale zgodnie z przepisami jako osoba, która wykonuje pracę w dwóch państwach członkowskich musi pan poinformować o tym fakcie ZUS, który ustali dla pana właściwe ustawodawstwo.

W ZUS-ie złoży pan pisemny wniosek i dołączy kopię umowy zawartej z pracodawcą słowackim. Zakład poinformuje pana o ustalonym ustawodawstwie i jednocześnie kopię pisma wyśle do wyznaczonej instytucji Słowacji.

Jeżeli za właściwe zostanie uznane ustawodawstwo słowackie, to instytucja w Słowacji wyda poświadczenie na formularzu A1. Formularz ten, wydany na pisemny wniosek słowackiego pracodawcy lub pana będzie dokumentem stwierdzającym, że nie ma pan obowiązku płacenia składek z tytułu prowadzenia działalności na terenie Polski.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski