Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żużel: To będzie liga dwóch prędkości?

TS
Pilanie przegrali baraż o miejsce w I lidze ze Startem Gniezno, ale to oni pojadą w połączonej Nice PLŻ
Pilanie przegrali baraż o miejsce w I lidze ze Startem Gniezno, ale to oni pojadą w połączonej Nice PLŻ Dawid Stube
W połączonej I lidze wystartują tylko dwa kluby z Wielkopolski: Polonia Piła oraz Kolejarz Rawicz. Zabraknie natomiast drużyn z Gniezna i Ostrowa.

Start i Ostrovia nie otrzymały licencji na sezon 2016 i przynajmniej przez rok ligowego żużla w tych ośrodkach nie będzie. W obu przypadkach sprawa rozbiła się o finanse. Wprawdzie w Gnieźnie i Ostrowie próbowano jeszcze walczyć o zmianę decyzji, ale GKSŻ już ogłosiła, że nie widzi „możliwości wznowienia procesu licencyjnego wobec tych klubów”. W czwartek ma być zresztą opublikowany terminarz I ligi. I nie będzie w nim ani Startu, ani Ostrovii...

W gronie jedenastu drużyn, które wystartują w zreformowanej i połączonej Nice PLŻ, zobaczymy zatem tylko dwie wielkopolskie ekipy, Kolejarza Rawicz i Polonię Piła. Ci pierwsi, podobnie jak Hawi Racing Team Opole, wystartują tam niejako na doczepkę i poza pojedynkami między sobą, wszystkie mecze rozgrywać będą na własnym torze. - To dla nas dobre rozwiązanie, bo nie stać nas na tak dużo spotkań, zwłaszcza na wyjazdach - przyznał w Radiu Elka Dariusz Cieślak, prezes Niedźwiadków.

To, że żużel nie znika z tego miasta, należy zresztą traktować w kategoriach cudu, bo jeszcze nie tak dawno wydawało się, że w Rawiczu nie bardzo mają już pomysły na żużel. Niedźwiadki podejmą jednak wyzwanie, choć w tym momencie kadra tego zespołu to jeden wielki znak zapytania. - Mamy jeszcze czas by skompletować skład. Okienko transferowe jest przecież otwarte do końca stycznia - dodał prezes. Wiemy już za to, na kogo klub ma zamiar postawić.

- Chcemy oprzeć drużynę na młodych, ambitnych żużlowcach. Także takich, którzy nie będą się mieścić w podstawowych składach innych, wyżej notowanych drużyn. Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć zespół, który na swoim torze będzie w stanie powalczyć z każdym rywalem - stwierdził Cieślak. W to ostatnie trochę trudno uwierzyć, ale rawiczanom trzeba oddać, że ostatnio mieli nosa do transferów, bo to oni odkryli Eduarda Krcmara i Andersa Thomsena.

Zupełnie inne cele w nowym sezonie będą przyświecać Polonii, która właśnie zakończyła budowanie drużyny na nowy sezon. Pilanie także nie bali się postawić na młodzież, o czym mogą świadczyć kontrakty Brady Kurtza i Kyle’a Newmana. Ten pierwszy ma 19 lat i uważany jest za najbardziej utalentowanego żużlowca młodego pokolenia w Australii. Brytyjczyk z kolei w minionym sezonie był rewelacją angielskiej Elite League. Jest więc spora szansa, że transfer chociaż jeden z nich okaże się strzałem w dziesiątkę.

Polonii udało się także zatrzymać dotychczasowego lidera Pa-tryka Dolnego, a do tego sprowadzono jeszcze Norberta Kościucha, Michała Szczepaniaka, Wa-dima Tarasenkę i Jonasa Davidssona. Kilka tych transferów jest mocno ryzykownych, ale pilanie będą mieli w kim wybierać, bo są jeszcze Rasmus Jensen i Mathias Thoernblom. W klubie zostanie też blisko 48-letni Piotr Świst. - To nadal wartościowy zawodnik. Poza tym jego rady mogą być bezcenne dla młodych żużlowców - uważa menedżer Tomasz Żentkowski.

Jaki cel stawia sobie Polonia? - Budowaliśmy skład na miarę naszych możliwości. Chcemy wygrywać na własnym torze i utrzymać się w lidze - zapowiada Żentkowski. Z tym utrzymaniem Polonia nie powinna mieć problemów, bo składy innych drużyn nie rzucają na kolana. Na papierze najmocniejsze wydają się być ekipy z Częstochowy, Gdańska, Krakowa i Daugavpils.

Obserwując jednak sytuację w I lidze, łatwo można dojść do wniosku, że żadnemu klubowi nie zależy na awansie do eks-traligi. Bo nikogo też na to nie stać. I choć ekstraligi oficjalnie nie zamknięto, to w praktyce do takiej sytuacji właśnie doszło. W Nice PLŻ możemy też mieć do czynienia z ligą dwóch prędkości, bo dysproporcje między potencjałem poszczególnych drużyn są spore.

Aktualne składy drużyn Nice PLŻ
Rzeszów:
Nicholls, Baran
Daugavpils: Bogdanow, Kylmaekorpi, Lebiediew, Lindgren, Puodżuks, Kostygow.
Bydgoszcz: Curyło, Jędrzejewski, Kudriaszow, Kułakow, Ajtner-Gollob.
Kraków: Grajczonek, Hansen, Harris, Korneliu-ssen, Hougaard, Masters, Suchecki, Pytel.
Łódź: Adamczak, Andersen, Cook, Jamróg, Puszakowski, Schlein, Tungate.
Gdańsk: Brzozowski, K. Jabłoński, Fajfer, Gafurow, Krcmar, Sundstroem, Thomsen, Zetterstroem, Kossakowski.
Piła: Davidsson, R. Jensen, Świst, Kurtz, Newman, Thoernblom, Kościuch, Mich. Szczepaniak, Dolny, Tarasenko, Grzegorczyk, Pawlak, Hassa.
Krosno: Miesiąc, Vissing.
Rawicz: brak seniorów.
Częstochowa: Borowicz, Czaja, Jeleniewski, Jonasson, Klindt, Stachyra, Thorssell, Trojano-wski, Łęgowik.
Opole: brak seniorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski