Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienia lekarskie: Podczas choroby nie będziesz już musiał przynosić pracodawcy L4

Marta Żbikowska
Tylko do końca listopada lekarze będą wystawiać zwolnienia na papierowych druczkach
Tylko do końca listopada lekarze będą wystawiać zwolnienia na papierowych druczkach Fot. Piotr Krzyzanowski
Pacjent nie będzie już musiał pamiętać numeru NIP swojego pracodawcy, żeby otrzymać zwolnienie lekarskie. Nie będzie też zmuszony dostarczać zaświadczenia o chorobowym do działu kadr. Wszystko zrobi za niego system.

1 grudnia 2018 roku to ostateczny termin, od którego zaczną obowiązywać wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Wielu lekarzy już korzysta z takiego rozwiązania. W całej Polsce elektroniczne zwolnienia stanowią ponad 50 proc. zwolnień, w Wielkopolsce to około 42 procent. – Jesteśmy przygotowani na te zmiany i liczymy na to, że łagodnie wejdziemy w ten nowy okres – mówi Marlena Maląg, wicewojewoda.

Urzędnicy widzą same korzyści wynikające z wprowadzenia e-zwolnień. – Pacjent zostaje zwolniony z obowiązku dostarczenia zwolnienia do pracodawcy, pracodawca otrzymuje błyskawiczną informację o chorobie pracownika, co daje możliwość szybkiego zorganizowania zastępstwa – mówi Mariusz Kubzdyl, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. – Na wypadek wyjątkowych sytuacji, gdy wystawienie e-zwolnienia jest niemożliwe, system przewiduje też rozwiązania awaryjne.

Zobacz też: Papierowe zwolnienia będą zlikwidowane

Termin wprowadzenia e-zwolnień był dwukrotnie przesuwany. To pozwoliło na przygotowanie się do nowej sytuacji. – W Wielkopolsce mamy ponad 10 tysięcy aktywnych lekarzy, czyli takich, którzy w ciągu ostatniego pół roku wystawili przynajmniej jedno zwolnienie – mówi Dobrochna Bubnowska, dyrektor I Oddziału ZUS w Poznaniu. – Profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, który umożliwia wystawianie e-zwolnień posiada nawet więcej lekarzy.

Wprowadzenie e-zwolnień poprzedził 2,5 tysiąca szkoleń organizowanych przez ZUS. W przygotowania włączył się także Narodowy Fundusz Zdrowia. – Nasze wsparcie polegało między innymi na przeznaczeniu 50 milionów zł w skali kraju, a 3,8 mln zł w Wielkopolsce na urządzenia informatyczne, programy komputerowe i szkolenia dla lekarzy i przychodni POZ – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. – Ci, którzy od stycznia tego roku mieli tego rodzaju wydatki, mogą do 15 grudnia składać wnioski o ich dofinansowanie.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia uważa, że ciągle nie wszyscy lekarze są przygotowani do wystawiania e-zwolnień i domaga się po raz kolejny przesunięcia terminu ich wprowadzenia.



Zobacz też: Jak ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie?

(Źródło: TVN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski