1 lipca zakończy się stan zagrożenia epidemicznego. Wróci obowiązek wykonania okresowych badań pracy

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego związane jest też z powrotem wielu obowiązków i przepisów.
Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego związane jest też z powrotem wielu obowiązków i przepisów. Grzegorz Dembinski
Z dniem 1 lipca zniesiony zostanie stan zagrożenia epidemicznego w Polsce wprowadzony w związku z zakażeniami koronawirusem - wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Wraz z tą zmianą powróci obowiązek wykonania okresowych badań pracy, o którym pamiętać powinni zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego planowany jest od 1 lipca.

- Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego spowoduje zniesienie szczególnych rozwiązań związanych z tym stanem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, co będzie miało również pozytywny wpływ na sektor gospodarki, w tym działalność mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Przypomnijmy, że stan zagrożenia epidemicznego został wprowadzony rozporządzeniem 12 maja 2022 roku. Tym samym, straci ono ważność wraz z wprowadzeniem nowych regulacji.

1 lipca wrócą niektóre obowiązki i przepisy

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego związane jest też z powrotem wielu obowiązków i przepisów. M.in. zniesienie możliwości przeprowadzania obrad w trybie zdalnym w przypadku organów kolegialnych jednostek samorządu terytorialnego.

Co więcej, zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego przywróci także obowiązek dla pracowników i pracodawców, mianowicie - powrócą okresowe badania medycyny pracy.

180 dni na wykonania okresowych badań medycyny pracy

Konieczność wykonywania badań okresowych została zawieszona od marca 2020 roku. W efekcie od tego czasu pracodawcy nie wystawiali skierowań na badania. O 1 lipca, będzie trzeba ponownie wprowadzić w życie ten obowiązek.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zakłada jednak czas na wdrożenie dawnych zasad - przewiduje bowiem 180-dniowy okres przejściowy. To właśnie w tym czasie pracodawcy i pracownicy, którzy takich badań nie mają, powinni je wykonać.

Przypomnijmy, że na badania okresowe są obowiązkowe i pracownik nie może odmówić ich wykonania. Ponadto powinien udać się na nie w czasie swojej pracy, tym samym będąc zwolnionym z wykonywania obowiązków. Koszty badań pokrywa pracodawca.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie