Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego: Kwiaty złożone na grobie generała Stanisława Taczaka

MW
Od złożenia kwiatów na grobie generała Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, rozpoczęły się czwartkowe obchody setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Od złożenia kwiatów na grobie generała Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, rozpoczęły się czwartkowe obchody setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Grzegorz Dembiński
Od złożenia kwiatów na grobie generała Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, rozpoczęły się czwartkowe obchody setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na cmentarzu zjawił się marszałek województwa wielkopolskiego i prezydent Poznania. Nie zabrakło okolicznościowego wiersza.

Generał Stanisław Taczak był głównym dowódcą Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Jego szczątki przeniesiono do Poznania i złożono w grobie na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, dopiero w latach 80. ubiegłego wieku.

Czytaj też: 100 lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie - Poznań świętuje koncertami, pokazami, replikami samolotów i odpaleniem rac [PROGRAM]

Od lat obchody wybuchu udanego niepodległościowego zrywu Wielkopolan, rozpoczynają się właśnie przy mogile gen. Taczaka. Nie inaczej było w tym roku, w czasie obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Punktualnie o godz. 11.15 na grobie przywódcy zaczęły pojawiać się wieńce. Składali je kombatanci, stowarzyszenia chcące upamiętnić powstańców i władze województwa oraz Poznania. Obecny był Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego oraz Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Wszystko zaczęło się jednak od odczytania wiersza ku pamięci powstańców, napisanego przez Bogusława Gralińskiego z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Sprawdź: Premier Mateusz Morawiecki odsłonił Tablicę Wdzięczności upamiętniającą 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

- Bardzo cieszy nas ten spontaniczny element uroczystości. Dziękuję za obecność. Co roku zaczynamy w tym miejscu i w kolejnych latach nadal będziemy tak robić. Setna rocznica jest wyjątkowa, ale każda jest ważna, tak samo jak pamięć o powstańcach - przemawiał Marek Woźniak. I dodał: - Wizyta przy grobie gen. Taczaka, to inauguracyjny element naszych corocznych spotkań. Kończymy przy grobie gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego w Lusowie.

Marszałek tłumaczył, że odwiedzenie grobów dwóch najważniejszych przywódców Powstania Wielkopolskiego - na początku i na końcu obchodów, stanowi swego rodzaju klamrę.

Uroczystość o godz. 11.15 - nie była jedyną przy grobie gen. Taczaka. Mogiłę osobno odwiedzają premier Mateusz Morawiecki i wojewoda wielkopolski. Stąd pojawiły się zarzuty, że władze nie pogodziły się i nie świętują wspólnie tak ważnej rocznicy.

- Nie zgadzam się z tym. Świętujemy jak najbardziej razem. Na głównych uroczystościach będziemy wspólnie z władzami państwowymi - podkreślił Woźniak.

Zobacz również:

Ignacego Paderewskiego na Dworcu letnim witały tłumy poznaniaków. Tak jak 100 lat temu.

Ignacy Paderewski znów przyjechał na Dworzec Letni w Poznani...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski