Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego. W tle zmiany w podstawie programowej. "Akt kastracji historii"

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Muzeum zostanie oddane do użytku pod koniec 2026 roku, Wcześniej wykonawca będzie musiał wkopać się 30 metrów w głąb Wzgórza św. Wojciecha.
Muzeum zostanie oddane do użytku pod koniec 2026 roku, Wcześniej wykonawca będzie musiał wkopać się 30 metrów w głąb Wzgórza św. Wojciecha. Robert Woźniak/Pracownia WXCA
Marszałek województwa, dyrektor muzeum niepodległości oraz wojewoda wmurowali kamień węgielny pod budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Siedziba Muzeum zaplanowana została w bezpośredniej bliskości Wzgórza Świętego Wojciecha oraz ponad 800-letniej świątyni pod wezwaniem patrona. Nowa placówka pomieści przestrzenie ekspozycyjne poświęcone pamięci o patriotycznym zrywie oraz zwycięstwie Wielkopolan. W kapsule czasu umieszczono egzemplarz "Głosu Wielkopolskiego".

Spis treści

Kamień węgielny wmurowany

Budowa Muzeum Powstania wielkopolskiego rozpoczęła się na początku roku. Obiekt ma być gotowy przed obchodami rocznicy wybuchu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w 2026 roku.

- Kamień węgielny to oryginalna kostka z ulicy Ratajczaka, gdzie padły pierwsze strzały - mówił dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki.

Podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego umieszczono kapsułę czasu, w której umieszczono między innymi jubileuszowy egzemplarz "Głosu Wielkopolskiego", a także akt erekcyjny, egzemplarze innych gazet oraz zrzuty ekranów z lokalnych portali informacyjnych.

Czytaj także: Powstanie Wielkopolskie zniknie z lekcji historii? "Nie będzie czasu na jego omówienie"

Muzeum powstanie za niecałe trzy lata

Kamień został poświęcony przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. W uroczystości brali udział także prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk oraz marszałek województwa wielkopolskiego. Samorząd wojewódzki jest głównym inwestorem.

- Finansowanie jest możliwe dzięki świadomej decyzji radnych sejmiku, którą przyjęli oni jednogłośnie. Zabezpieczamy 100 proc. pieniędzy. Podpisaliśmy umowę z ministerstwem kultury na współorganizowanie muzeum, stąd te pieniądze mamy zabezpieczone podwójnie - podkreślał marszałek Marek Woźniak.

Zaznaczył, ponadto, że Powstanie Wielkopolskie to projekt ponadpolityczny i ponadpartyjny.

- Ta narracja powinna być wolna od sporów politycznych. Dzisiaj nie chcemy pamiętać o tych momentach, kiedy tak nie było. Powinno być obecne w świadomości wszystkich Wielkopolan i Polaków - podsumował.

Budowa całego muzeum, wraz z wystawą stałą, ma kosztować 377 mln zł.

Politycy będą walczyć o Powstanie Wielkopolskie

Obecny podczas uroczystości prezydent Poznania odniósł się także do kwestii wykreślenia zagadnień związanych ze Zwycięskim Powstaniem Wielkopolskim z programu nauczania. Stwierdził, że do starań o należyte miejsce w programie dla powstania będą starać się parlamentarzyści i samorządowcy.

- Przekonamy panią minister by nastąpiły zmiany w tych propozycjach. Powstanie Wielkopolskie nie miało szczęścia do polityków. Również w dwudziestoleciu międzywojennym. Nigdy nie było ono docenione i musimy się starać o to, żeby pamięć o efektach powstania była, ale zebry również uczyć młodych ludzi jak wygrywać i walczyć o niepodległość. To jest najlepszy jak należało to zrobić i my się musimy tym szczycić jako Polska - stwierdził Jacek Jaśkowiak.

Jak zauważają komentatorzy, w tym samym programie nauczania, gdzie tylko wspomina się o Powstaniu Wielkopolskim, Powstaniu Warszawskim poświęcone jest aż dziewięć punktów.

- Wysłałem do pani minister prośbę, aby nie bagatelizować tego historycznego wydarzenia i zwrócić uwagę, aby ono miało właściwe miejsce w podstawie programowej. Wielkopolscy historycy musza podjąć dyskusję z ekspertami zajmującymi się korektami w podstawie programowej i przekonać ich do sensownej opcji tego programu. Być może wygrała w tym przypadku optyka warszawska, reprezentowana przez część historyków - mówi marszałek Marek Woźniak.

"Nie wierzę, że ktoś dokona tego aktu kastracji historii"

Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości bardzo negatywnie ocenił proponowane zmiany, zwłaszcza w kontekście starań o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym. Przypominał znaczenie Powstania Wielkopolskiego dla zrozumienia historii odradzającej się po latach zaborów Polski.

- Nie wyobrażam sobie, że za publiczne pieniądze budujemy nowe muzeum, a w tym samym czasie nie dajemy szansy młodemu Polakowi dowiedzenia się, że taka historia była.Nowe święto państwowe został przecież uchwalone przez parlament jednogłośnie. To jest historia ponad polityczna, gdzie nie ma trudnych fragmentów, przy których ktoś chciałby się kłócić czy upiec swoją polityczną pieczeń. Takiej intencji pewnie nie było wśród grupy osób, która przygotowuje podstawę programową. My się tylko upominamy o bardzo ważny fragment historii - stwierdził Przemysław Terlecki.

Podkreślił, że nie chodzi o obrażanie się, złość, czy agresję, a o konstruktywny dialog w kształtowaniu programu nauczania historii, zwłaszcza w kontekście Powstania Wielkopolskiego.

- Jest czas – zmiany mają wejść w życie w 2026 roku, kiedy chcemy oddać nowe muzeum. A wtedy nie ma być w podstawie programowej wzmianki o powstaniu. Nie wierzę, że ktoś dokona takiego aktu kastracji historii - podsumował Terlecki.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Członek Polski 2050 został oficjalnie zaprezentowany 16 lutego, podczas otwarcia poznańskiego biura posłanki Ewy Schadler. Adwokat Przemysław Plewiński ma 39 lat.

Trzecia Droga zaprezentowała swojego kandydata na prezydenta...

emisja bez ograniczeń wiekowych

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski