Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego: Poznaliśmy wybitnych naukowców Poznania! Pula nagród to 100 tys. złotych [ZDJĘCIA]

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
W poniedziałek, 6 maja, w Auli UAM odbyła się konferencja naukowa dotycząca doskonałości w nauce. Rozdane zostały też nagrody Fundacji UAM. Pojawili się goście z różnych stron świata, m.in. doktorzy honoris causa poznańskich uczelni.
W poniedziałek, 6 maja, w Auli UAM odbyła się konferencja naukowa dotycząca doskonałości w nauce. Rozdane zostały też nagrody Fundacji UAM. Pojawili się goście z różnych stron świata, m.in. doktorzy honoris causa poznańskich uczelni. Waldemar Wylegalski
100 tys. złotych zostało podzielone pomiędzy czterech wybitnych naukowców Poznania. Wszystko to w konkursie "Doskonałość w nauce - użyteczność w praktyce" organizowanym przez Fundację UAM. Nagrody to jeden z elementów obchodów 100-lecia istnienia Uniwersytetu Poznańskiego. Laureaci działają w bardzo różnych dziedzinach naukowych.

Uniwersytet Poznański hucznie obchodzi stulecie istnienia. Dzień przed kulminacją rocznicowych uroczystości, w Auli UAM przy ul. Wieniawskiego w Poznaniu odbyła się konferencja naukowa "Uniwersytety w poszukiwaniu doskonałości". Zjawili się na niej m.in. doktorzy honoris causa poznańskich uczelni. Przyjechali z różnych stron świata.

Czytaj też: 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego: Wmurowanie kapsuły czasu, marsz ulicami miasta i koncert

Jednak jednym z najważniejszych momentów tego dnia obchodów było przyznanie nagród Fundacji UAM. Zorganizowała ona konkurs "Doskonałość w nauce - użyteczność w praktyce". W puli nagród znalazło się aż 100 tysięcy złotych, które przeznaczył Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM.

Konkurs dedykowany był wszystkim tym, którzy w trakcie dekady jubileuszowej, czyli lat 2009-2019 realizowali swoje badania, łącząc przy okazji naukę z biznesem i praktyką.

- Dyskutowaliśmy czym jest doskonałość w nauce. Dążenie do niej, to dążenie do obierania drogi do prawdy. W gronie kilku osób związanych z fundacją, doszliśmy do wniosku, że warto uhonorować tych, którzy potrafią łączyć doskonałość naukową z praktyczną użytecznością - podkreślał prof. Jacek Guliński, prezes zarządu Fundacji UAM.

Zobacz też: Matura 2019: JĘZYK POLSKI PODSTAWA - ODPOWIEDZI i ARKUSZE Z ZADANIAMI CKE. Sprawdź, co było na egzaminie

I zaznaczył, że obecnie coraz rzadziej patrzymy na naukę w tradycyjny sposób. Do badań naukowcy podchodzą przez pryzmat pasji, poszukiwania użyteczności, albo znalezienia prawd fundamentalnych. - Poznański Park Naukowo-Technologiczny z natury wspiera procesy badawcze dążące do prawdy, ale równocześnie sprawdzanie efektów badań w praktyce - w życiu społecznym i gospodarczym - podkreślał prof. Guliński.

Sprawdź:

W konkursie dziekani poszczególnych wydziałów UAM zgłosili dziesięć kandydatów do nagrody. Wygrać mogło od 3 do 5 osób. Ostatecznie zdecydowano się na wskazanie czterech. Kapituła konkursu podkreśliła, że trudno było "pogodzić" kandydatury z całkiem różnych obszarów nauki, ale starała się stosować na tyle uniwersalne mierniki, żeby wyniki były sprawiedliwe.

Kto ostatecznie skończył galę ze statuetką i nagrodą finansową? To naukowcy UAM: dr hab. Krzysztof Dyczkowski z Wydziału Matematyki i Informatyki, prof. Tomasz Kaczmarek z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, prof. Robert Pietrzak z Wydziału Chemii oraz prof. Jacek Pyżalski z Wydziału Studiów Edukacyjnych.

Każdy z nagrodzonych szczególnie zasłużył się w swojej dyscyplinie. Np. prof. Kaczmarek zajmuje się badaniami metropolitalnymi - przede wszystkim metropolią Poznań. - To w tych murach powstał m. in. projekt Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, dziś nagradzany i chwalony. Ten projekt udało się zrealizować, a w toku jest jeszcze wiele programów integracyjnych - podkreślił nagrodzony naukowiec, dyrektor Centrum Badań Metropolitalnych UAM.

- Zawsze, gdy mówię o stuleciu, mówię o podsumowaniach. I tak naprawdę wskazanie wszystkich największych osiągnięć naukowców, na przestrzeni tych wszystkich lat - jest niemożliwe. Tym bardziej cieszę się, że Fundacja UAM podjęła się wyróżnienia naukowców, młodych ludzi, zasłużonych dla nauki - podsumował prof. Andrzej Lesicki, rektor UAM.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski