MKTG SR - pasek na kartach artykułów

24 lutego. Co się wydarzyło? Wreszcie oddano do użytku nową trasę tramwajową [Z ARCHIWUM "GŁOSU"]

MIKO
Z archiwum "Głosu": Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 24 lutego przed laty – oto nasze kalendarium na dziś.

1945 rok
"Padła Cytadela – ostatni punkt oporu germańskiego najeźdźcy. Dziś na szczycie jej dumnie powiewa sztandar Armii Czerwonej, zatknięty przez nieustraszonych bojowników" – informował "Głos" o zdobyciu poprzedniego dnia ostatnia punktu oporu Niemców w Festung Posen.

1951 rok
Na uroczystej sesji MRN, zorganizowanej z okazji 6. rocznicy wyzwolenia Poznania, wręczono nagrody naukowe. Otrzymali je profesor Wiktor Dega i doktor Józef Witkowski. Nagrodę racjonalizatorską otrzymał Jan Krzysztofek z ZBM numer 2.

1961 rok
Uroczystą akademią w Hali nr 9 na terenie MTP uczczono 16 rocznicę wyzwolenia Poznania. Nie zabrakło przy okazji szumnych zapowiedzi, że w 1965 roku miasto liczyć będzie 450 tysięcy mieszkańców.

1963 rok
23 stycznia otwarto oficjalnie poznański Pałac Kultury, obecnie Centrum Kultury Zamek.

1972 rok
Gminna Spółdzielnia w Rydzynie wprowadziła eksperymentalnie sprzedaż mięsa mielonego w paczkach w sklepach spożywczych. Mięso rozchodzi się błyskawicznie, a dzienny przydział na sklep wynosi tylko 150 kg.

1974 rok
W sali Domu Kultury MO 24 i 26 lutego zostanie wystawiona pierwsza polska rock-opera „Naga” . Reżyserem jest J. Krechowicz, libretto napisał G. Walczak, a muzykę skomponowali: W. Korda, J. Popławski, Z. Podgajny, A. Zieliński, J. Koman, Z. Namysłowski i M. Święcicki.

1979 rok
Wreszcie oddano do użytku nową trasę tramwajową, która ma zasadniczo usprawnić komunikację z centrum Poznania do nowo powstających osiedli na Ratajach. „Odcinek ten (od zbiegu ulic Kórnickiej i Zamenhofa do ul. Jedności Słowiańskiej na osiedlu Lecha) jest fragmentem linii, która docelowo ma być w najbliższych latach doprowadzona do Franowa.”

1982 rok
Międzynarodowe Targi Poznańskie w tym roku się odbędą zapowiada Henryk Sitarski, dyrektor MTP. – Przygotowania są bardzo zawansowane. Spodziewamy się co najmniej tylu wystawców, co w ubiegłym roku informuje szef Targów.

1985 rok
Liczba ludności województwa w końcu roku wynosiła 1.289.600, z czego w Poznaniu mieszkało 574300. O 4,3% zwiększyła się ilość uczniów szkół podstawowych, o 1,5% szkół zawodowych, za to zmniejszyła się ilość uczniów liceów.

1992 rok
Na deskach Teatru Nowego w Poznaniu zmarł Tadeusz Łomnicki. Była sobota, 22 lutego, próba „Króla Leara” przebiegała normalnie. Różniła się od innych tym, że obserwowała ją żona Tadeusza Łomnickiego, Maria Bojarska.

2006 rok
Turniej pączkowy rozegrały w "tłusty czwartek" ekipy Poznania i Bydgoszczy. Wygrali poznaniacy, którzy w regulaminowym czasie zjedli 1899 pączków. Goście – 1734.

CO JESZCZE CIEKAWEGO WYDARZYŁO SIĘ PRZED LATY? SPRAWDŹ!

Zobacz też:

Oszuści i naciągacze poszukiwani przez policję z Wielkopolsk...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski