Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

240 milionów euro z funduszy unijnych zainwestowano na wielkopolskiej prowincji w ostatnich latach

OPRAC.:
Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Za 240 mln euro z funduszy unijnych wybudowano w Wielkopolsce w ostatnich latach 390 km dróg, 180 km sieci wodociągowej, 340 km sieci kanalizacyjnej i wiele więcej.
Za 240 mln euro z funduszy unijnych wybudowano w Wielkopolsce w ostatnich latach 390 km dróg, 180 km sieci wodociągowej, 340 km sieci kanalizacyjnej i wiele więcej. Robert Woźniak
390 km dróg, 180 km sieci wodociągowej, 340 km sieci kanalizacyjnej i wiele więcej. Wielkopolska na realizację inwestycji na obszarach wiejskich w latach 2014-2020 wydała 240 mln euro – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Kaliszu wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Wicemarszałek Grabowski w samorządzie województwa wielkopolskiego nadzoruje m.in. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, z którego w latach 2014-2020 wypłacano dotacje z UE. W poniedziałek na konferencji prasowej w Kaliszu podsumował zadania i inwestycje, zrealizowane za pozyskane dofinansowania.

- W tym okresie Wielkopolska miała do dyspozycji 240 mln euro

– powiedział.

Za pieniądze – jak podał – udało się w województwie wybudować 390 km dróg, 180 km sieci wodociągowej, 340 km sieci kanalizacyjnej. Powstało 1500 przydomowych oczyszczalni ścieków, 14 targowisk, 69 obiektów pełniących funkcje kulturalne i odnowiono 16 zabytkowych obiektów budowlanych. W ramach pozyskanych środków utworzono 2 tys. miejsc pracy.

Wicemarszałek powiedział też o środkach z budżetu samorządu województwa wielkopolskiego, które w minionej kadencji trafiły do mieszkańców w ramach ogłaszanych programów.

- Najbardziej nasz sztandarowy program to Wielkopolska Odnowa Wsi. Na terenie powiatu kaliskiego środki trafiły do 125 miejscowości

– powiedział. Wyjaśnił, że lokalna społeczność pozyskane dotacje przeznacza np. na zagospodarowanie wolnych terenów, doposażenie orkiestry czy wyremontowanie świetlicy wiejskiej.

Zdaniem Grabowskiego dużym zainteresowaniem cieszą się programy dotyczące zagospodarowania wód opadowych i wsparcia pszczelarstwa.

Poinformował, że Wielkopolska jest pierwszym województwem w kraju, które opracowało program dla pszczelarzy.

- Nie ukrywam, że spotkał się on z dużym zainteresowaniem w Polsce, ponieważ z naszego pomysłu wzięto przykład w wielu innych regionach. To jest duża satysfakcja, że możemy się takim programem poszczycić i zadbać o środowisko

– powiedział.

W ciągu minionych sześciu lat z programu skorzystało 5,5 tysiąca pasiek; otrzymały łącznie 12 mln zł wsparcia na zakup węzy pszczelej i pokarmu.

Źródło: PAP

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

W województwie wielkopolskim znajdują się wsie, w których od lat nikt nie mieszka. W niektórych z nich stoją jeszcze opuszczone budynki świadczące o dawnym życiu mieszkańców, ale są też wsie, po których nie ma już śladu - pokryły je łąki i lasy. Ich nazwy wciąż jednak widnieją na mapach. Z niektórych mieszkańcy zostali wysiedleni, z innych z czasem sami się wyprowadzili. Zobacz, gdzie znajdują się opuszczone wsie i co stało się z ich ostatnimi mieszkańcami ---->

Tajemnica opuszczonych wsi w Wielkopolsce. Kiedyś tętniły ży...

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski