Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

27 grudnia dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Od dziś deklaracje poparcia można podpisywać online

Weronika Błaszczyk
Fot. Weronika Błaszczyk
Muzeum Powstania Wielkopolskiego apeluje o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym. Cały czas są w tej sprawie zbierane deklaracje poparcia. Od dzisiaj można poprzeć inicjatywę poprzez podpisanie apelu online.

Deklaracje poparcia online

Inicjatywę ustanowienia 27 grudnia dniem Powstania Wielkopolskiego popiera coraz więcej osób, wśród nich są m.in. arcybiskup Stanisław Gądecki czy Elżbieta Polak – marszałek województwa lubuskiego. Warto jednak wiedzieć, że może to zrobić każdy.

- Deklaracje cały czas spływają, od zwykłych osób mamy ich powyżej tysiąca, z kolei deklaracji od prezydentów, burmistrzów, wójtów, sołtysów, radnych miast, gmin, powiatów mamy już prawie 60. Jest to dla nas bardzo dużo, ponieważ samorząd jest ciałem przedstawicielskim społeczeństwa małej ojczyzny – mówił Rafał Reczek, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Cały czas są przyjmowane deklaracje papierowe, jednak od dzisiaj każdy będzie mógł ją podpisać online na stronie: https://powstanie.wmn.poznan.pl/27grudnia/

Wystarczy do tego podanie jedynie imienia, nazwiska oraz adresu e-mail. Nie trzeba podawać żadnych dodatkowych danych.

Znaczenie akcji

Jak podkreślał Jacek Gursz, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, organizatorzy inicjatywy nie oczekują, by 27 grudnia było dniem wolnym od pracy. Zależy im na tym, aby rozpowszechnić wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim. Ponadto chcieliby podkreślić fakt, że zakończyło się ono sukcesem, dlatego też będą podejmować działania, by w nazwie znalazło się „Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie”.

- Są dwa główne cele ustanowienia 27 grudnia świętem narodowym. Po pierwsze oddanie czci i hołdu powstańcom, naszym przodkom, którzy ginęli za ojczyznę i narażali swoje życie, po to, by Wielkopolska stanowiła część Polski, a nie była poza jej granicami. Drugi cel to przekazanie wiedzy o powstaniu, która jest mało rozpowszechniona, na całe nasze społeczeństwo. A wiedza ta poza województwem wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i lubuskim jest nikła – mówił Tadeusz Musiał, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Leonowi Prauzińskiemu, malarzowi i rysownikowi, zawdzięczamy najbardziej znane obrazy z Powstania Wielkopolskiego, w którym sam walczył. Za to zamordowano go w 1940 r.Zobacz obrazy-->

Tak kojarzymy Powstanie Wielkopolskie. Zobacz obrazy Leona P...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski