Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

27 ton śmieci przy szpitalu w Ludwikowie w Wielkopolskim Parku Narodowym. "Tak ułożone, że nie rzucały się mocno w oczy"

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Z terenu Wielkopolskiego Paru Narodowego wywieziono ponad 27 ton odpadów głównie pobudowlanych
Z terenu Wielkopolskiego Paru Narodowego wywieziono ponad 27 ton odpadów głównie pobudowlanych Wolontariat WPN
Z terenu Wielkopolskiego Parku Narodowego zniknęło 27 ton śmieci, głównie odpadów pobudowlanych – informuje Wolontariat WPN. - To największy (dosłownie, jeśli wymierzymy go w tonach) sukces, ale… nie rozwiązuje sprawy śmiecenia. Ludzie nadal nagminnie wynoszą śmieci do lasu.

Sprawa odpadów w Ludwikowie, leżących w lesie przy szpitalu należącym do Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, znana była co najmniej od sierpnia 2020 roku. Z powodu pandemii niewiele można było z nią zrobić. Teraz jednak dyrekcji szpitala udało się zorganizować zebranie odpadów i ich wywiezienie.

Jak się okazało, zalegających w lesie śmieci było... ponad 27 ton.

Czytaj też:

- To były przede wszystkim odpady pobudowlane, poremontowe, gruz, szkło, opakowania, tworzywa sztuczne, opony, zużyty już sprzęt AGD – wymienia Piotr Rubisz, współzałożyciel Wolontariatu WPN.

- Nasz patrol odkrył je w lesie tak ułożone, że nie rzucały się mocno w oczy jako stos odpadów, ale zalegały we wgłębieniach terenu w miejscach mało uczęszczanych. Najprawdopodobniej były tam od dłuższego czasu, nawet z lat osiemdziesiątych, uzupełniane jednak później przez osoby, które donosiły, czy dowoziły do nich kolejne porcje.

O sprawie Wolontariat poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i dyrekcję szpitala.

Przez ponad rok ustalano zasięg dzikich wysypisk na przyszpitalnym terenie i plan działania, choć z powodów pandemii i konieczności działania na innych frontach nie można było skupić się na tej sprawie. Ostatecznie jednak w końcu ubr. szpital i samorząd podjęły konkretne kroki.

- Nie mamy charakteru opresyjnego, zawsze dążymy do porozumienia i tak też było tym razem: ani marszałek ani dyrektor szpitala śmieci tam nie złożyli, ale oni zgodzili się, że śmieci trzeba wywieźć – opowiada Piotr Rubisz. - Najpierw wywieziono jeden kontener posortowanych odpadów, później całą resztę. Właśnie otrzymaliśmy informację podsumowująca akcję: było ich 27 ton i 300 kg plus kilka kontenerów odpadów posegregowanych.

To nie wszystko: wolontariusze ochotniczo patrolujący teren Wielkopolskiego Parku Narodowego oceniają, że do tej pory na własną rękę i własnymi samochodami wywieźli stąd około 20 ton śmieci, znoszonych wcześniej do lasu: to nie były tylko pojedyncze butelki, czy odpady po grzybiarzach, ale całe foliowe torby i worki ze śmieciami, celowo przywiezione i porzucone w lesie.

Zobacz też:

- Współpracujemy z gminami, m.in. z Puszczykowem, Mosiną, Komornikami, możemy zawsze liczyć na pomoc Wielkopolskiego Parku Narodowego; dlatego choć nasz wolontariat jest działaniem społecznym, a nie z ramienia Parku, prowadzonym ochotniczo bez wynagrodzenia, to wspólne efekty sprzątania lasu dopingują do kolejnych akcji – mówi Piotr Rubisz.

- Gdy wspólnie z mieszkańcami Mosiny wyruszyliśmy około półtora roku temu na zbieranie odpadów, to w dwie i pół godziny zebraliśmy 4,7 tony odpadów

- wspomina.

Wolontariusze wyposażeni w odblaskowe kamizelki działają zazwyczaj w niewielkich grupach. Jak mówi Piotr Rubisz, 15 – 17 ochotników może w ciągu dwóch godzin zapełnić śmieciami z lasu do pięćdziesięciu worków 120-litrowych.

- Lepiej jednak, byśmy nie musieli tego robić - żeby ludzie zaczęli myśleć i przestali bezprawnie i bezmyślnie wywozić śmieci do lasu.

W 2021 roku w Poznaniu studniówek nie ma. Brakuje więc tradycyjnych balów z nieodłącznym polonezem. Pozostaje więc tylko powspominać, jak uczniowie bawili się w 2020 roku, kiedy nikt jeszcze nikt nie spodziewał się nieproszonego gościa z Chin.Kolejne zdjęcie -->

Najładniejsze dziewczyny ze studniówek w Poznaniu [ZOBACZ ZDJĘCIA]

1 stycznia 2022 roku wszedł w życie Polski Ład. Wprowadził istotne zmiany w systemie podatkowym, wpłynął na wynagrodzenia Polaków i... spowodował spore zamieszanie. Nie do końca jasne przepisy i pojawiające się w nich błędy mogły spowodować tylko jedno: bałagan. Jak można się było spodziewać, na sytuację szybko zareagowali internauci i w sieci pojawiły się memy, demotywatory i śmieszne obrazki związane z Polskim Ładem. Zobacz najlepsze memy o Polskim Ładzie --->

Internauci śmieją się z Polskiego Ładu. Zobacz najlepsze MEM...

W sobotę, 15 stycznia, nad jeziorem Czapnica w Poznaniu odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodno-lodowego “Akwen 2022”. Grupa Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża z Poznania, a także strażacy z poznańskiej Głuszyny oraz Puszczykowa ćwiczyli, w jaki sposób pomóc osobom tonącym oraz uwięzionym na lodzie.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

“Akwen 2022”: Mnóstwo ratowników i strażaków nad jeziorem Cz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski