Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

35 lat temu rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu. Dały nam nowy ustrój i reformy. Uczestniczyli w nich także Wielkopolanie

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Historyczny "Okrągły Stół" jest eksponowany w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Historyczny "Okrągły Stół" jest eksponowany w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wojciech Barczyński
6 lutego 1989 roku rozpoczęły się rozmowy przy Okrągłym Stole. Ich najważniejszym efektem było określenie przyszłego ustroju politycznego Polski, który stał się podstawą demontażu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Ich konsekwencją były pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne, które zakończyły się triumfem "Solidarności".

Spis treści

35 rocznica obrad Okrągłego Stołu

Rozmowy przy Okrągłym Stole poprzedziła seria spotkań w Magdalence, podczas których 27 stycznia zatwierdzono listę uczestników, potwierdzono zgodę władz komunistycznych na zalegalizowanie NSZZ “Solidarność” oraz zgodzono się na wybory, podczas których obóz władzy miał uzyskać większość w parlamencie. W spotkaniu brali udział Czesław Kiszczak i Lech Wałęsa oraz doradcy.

- Najważniejszym efektem porozumienia było określenie przyszłego ustroju politycznego. Wyrażono zgodę na “niekonfrontacyjne wybory”, których ordynacja gwarantowała PZPR i sojusznikom 65 proc. mandatów w Sejmie. O pozostałe 35 proc. Miejsc miała toczyć się normalna walka wyborcza

- napisał prof. Krzysztof Brzechczyn z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w książce “Umysł Solidarnościowy. Geneza i ewolucja myśli społeczno-politycznej Solidarności w latach 1980-1989”.

Czytaj także: Presja ma sens. Czynsze w Poznańskim TBS nie wzrosną po raz pierwszy od 10 lat. Sądowa walka z podwyżkami wciąż trwa

Sukces Solidarności w wyborach 4 czerwca

Nowością było przywrócenie izby wyższej parlamentu - Senatu. Przywrócono także urząd prezydenta, którego połączone izby parlamentu wybierały na sześcioletnią kadencję.

- W sprawach gospodarczych osiągnięto porozumienie dotyczące ochrony spadku płac. (...) Uzgodniono zasady, na jakich miała się opierać reforma gospodarki, zakończona w 1991 roku - przypomina prof. Krzysztof Brzechczyn.

W wyniku pierwszej tury wyborów parlamentarnych kandydaci Solidarności zdobyli 160 ze 161 możliwych do zdobycia mandatów w Sejmie oraz 92 na 100 możliwych do uzyskania mandatów w Senacie. Frekwencja wyniosła wtedy 62 proc.

Wielkopolanie podczas obrad Okrągłego Stołu

Wśród osób biorących udział w obradach nie zabrakło także przedstawicieli pochodzących z Wielkopolski. W ramach podzespołu do spraw nauki, oświaty i postępu technicznego w rozmowach po stronie Solidarności uczestniczył prof. Janusz Ziółkowski. Później został on wybrany na senatora pierwszej kadencji, a następnie był szefem kancelarii prezydenta Wałęsy.

W obradach brał udział, także związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Janusz Pałubicki. W obradach Okrągłego Stołu uczestniczył jako członek Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Kilka lat później został on posłem na Sejm III kadencji i koordynatorem służb specjalnych w rządzie Jerzego Buzka.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Oświadczenie majątkowe zawiera informacje o stanie majątku w danym roku rozliczeniowym. Według przepisów, zobowiązani do opublikowania informacji o swoim majątku, muszą poinformować opinię publiczną o zgromadzonych pieniądzach, posiadanych nieruchomościach, a także przedmiotach, których wartość przekracza 10 tys. zł. Obowiązek dotyczy także przekazania informacji o zaciągniętych pożyczkach i kredytach.Aby zobaczyć oświadczenia majątkowe prezesów poznańskich spółek miejskich, przejdź do galerii --->

Tyle zarabiają prezesi spółek miejskich w Poznaniu. Wysokość...

Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski