Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Oto program uroczystości w Wielkopolsce 13 grudnia

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Milicjanci pilnujący przed demonstrantami Poznańskich Krzyży, 1 maja 1983 r.
Milicjanci pilnujący przed demonstrantami Poznańskich Krzyży, 1 maja 1983 r. Jan Kołodziejski / własność IPN
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku internowano w Wielkopolsce – według dokumentów Służby Bezpieczeństwa 421 osób. Rozpoczęły się mroczne dni stanu wojennego, które zakończyły się dopiero 22 lipca 1983 roku. Pamiętamy dziś o nich w całym regionie.

Funkcjonariusze SB i ZOMO wtargnęli tamtej nocy do siedzib Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Lesznie i w Pile, wyprowadzając z nich dyżurujących tam ludzi. Przewieziono ich dalej do miejsc internowania m.in. w Gębarzewie, Ostrowie Wlkp., Kwidzyniu, Wierzchowie Pomorskim, a także Gołdapii. Jednocześnie Służba Bezpieczeństwa zdecydowała się przerwać brutalnie trwający od 10 grudnia 1981 r. strajk Szpitalu Wojewódzkim w Koninie: milicjanci wtargnęli tam tej samej nocy i aresztowali protestujących: część z zatrzymanych również trafiło do ośrodków internowania. W odpowiedzi na wprowadzenie stanu wojennego, w dniach 13 i 14 grudnia, w wielkopolskich zakładach pracy organizowano akcje protestacyjne – jedna z większych miała miejsce w Hucie Aluminium Konin.

- W nocy z 19 na 20 grudnia członkowie Konfederacji Młodej Polski na pomniku Poznańskiego Czerwca 1956 namalowali kolejną datę: 1981 – przypomina poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. - Pomnik od pierwszych dni wprowadzenia stanu wojennego, był miejscem, pod którym mieszkańcy składali kwiaty i zapalali znicze. 24 grudnia na pomniku ponownie namalowano (usuniętą kilka dni wcześniej przez władze) datę 1981. Od tego czasu monumentu pilnowali milicjanci.

Dziś, 13 grudnia w Poznaniu odbywają się obchody 42. Rocznicy Pamięci o Zamordowanych i Represjonowanych w stanie wojennym. Zaplanowano złożenie kwiatów o godz. 14.00 pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, o godz. 14.30 pod tablicą Wojciecha Cieślewicza, o godz. 14.45 pod głazem Piotra Majchrzaka, o godz. 15.00 pod głazem o. Honoriusza. O godzinie 17.00 odbędzie się Msza św. w kościele oo. Dominikanów. Po niej – około godz. 18.15 - uroczyste spotkanie pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956.

W Jarocinie odbyła się już rano msza św. w kościele pw. św. Marcina, a po niej złożono kwiaty pod obeliskiem „Solidarności".

W Pile o godzinie 12.00 odbędzie się złożenie wiązanek na Rondzie Solidarności, o godz. 13.00 - spotkanie z uczestnikami w siedzibie Oddziału NSZZ Solidarność, o godz. 17.30 - złożenie wiązanek pod pamiątkową tablicą na budynku Biblioteki, a o godz. - 18.00 Msza św. w intencji Ofiar stanu wojennego w Kościele Świętej Rodziny.

W Gnieźnie o godz. 9.00 odbyła się Msza św. w kościele oo. Franciszkanów, po której złożono kwiaty i zapalono znicze przy tablicy pamiątkowej w kościele.

Zobacz też: Najnowsze czołgi Abrams są już w Poznaniu. "Amerykanie ufają naszemu profesjonalizmowi"

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Od świtu w radiu i telewizji można było usłyszeć jeden jedyny komunikat - gen. Wojciech Jaruzelski informował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Stan wojenny w Poznaniu: Zobacz archiwalne zdjęcia z tamtych...

Obserwuj nas także na Google News

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski