50 tysięcy osób zostanie bez opieki pielęgniarek?

  50 tysięcy osób zostanie bez opieki pielęgniarek?

  Katarzyna Kamińska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wichrzycielki z Wielkopolski - tak nazywane są w Warszawie poznańskie pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Dlaczego? Bo nie zgadzają się na proponowane przez NFZ zmiany w zakresie ich obowiązków.
  - Od 1 stycznia 2009 pielęgniarki mają dysponować gabinetami zabiegowymi - powiedziała pielęgniarka środowiskowa Barbara Wojciechowska. - To po pierwsze jest nierealne, a po drugie, utrudni nam kontakt z pacjentem - dodaje.

  Gabinet zabiegowy pielęgniarki powinien mieć powierzchnię minimum 15 m2, pomieszczenie socjalne, poczekalnię, pomieszczenia pozwalające przechowywać odpady, łazienkę dla personelu, wc dla pacjentów dostosowane dla inwalidów oraz pomieszczenia na przechowywanie dokumentacji. Powyższe wyliczenie nie pozostawia wątpliwości, że gabinet taki wymaga dużych nakładów finansowych, których nikt pielęgniarce środowiskowej nie da ani nie zwróci.

  - Nasza praca polega przede wszystkim na opiece nad chorym w domu, nam gabinety zabiegowe nie są potrzebne! - oburza się Barbara Wojciechowska. - Ktoś będzie musiał w tym gabinecie być i przyjmować pacjentów, których tam wyśle lekarz rodzinny. W tym czasie chory w domu nas się nie doczeka...

  - To poważne ograniczenie w dostępie do opieki medycznej - mówi dr Maria Stachowska, konsultant wojewódzki w Dziedzinie Pielęgniarstwa Rodzinnego. - Do tej pory dostępność usług pielęgniarskich w Poznaniu była na bardzo wysokim poziomie.

  - Apelujemy o zdrowy rozsądek - dodaje Eleonora Kamińska, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu. - I nie psucie tego, co jest i funkcjonuje dobrze.
  Według wytycznych zawartych w Zarządzeniu nr 105 prezesa NFZ z dnia 5 listopada 2008 r. oprócz posiadania gabinetu zabiegowego, pielęgniarki środowiskowe zobowiązane są również do pobierania krwi i innego materiału do badań diagnostycznych w domu pacjenta oraz do dostarczenia go do laboratorium.

  - Materiał do badań jest zakaźny! Jak mamy to robić? - rozkłada ręce Barbara Wojciechowska. - Tramwajem? Samochodem prywatnym? To w myśl prawa jest niedozwolone!

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zrzuta odpowiedzialności?

  santee (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

  ktoś gdzieś dostał wytyczne..unijne najprawdopodobniej, bo tam jest taki standard..i przekuł je na papierek urzędowy..byle odepchnąć...głupota?...nie...po prostu spychologia..

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo