Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus: Wojewoda zapewnia, że pieniądze sukcesywnie są przekazywane gminom. Gdy PCŚ je dostanie, przeleje na konta rodziców

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Grzegorz Olkowski
Na stronie internetowej Poznańskiego Centrum Świadczeń znajduje się harmonogram wypłat 500 plus. Dzięki temu rodzice wiedzą, kiedy orientacyjnie mogą otrzymać pieniądze. Poślizg w wypłatach spowodował zaniepokojenie wśród poznaniaków. Co więcej, gdy dzwonili na infolinię, słyszeli: – Wypłaty wstrzymane. PCŚ nie dostało kasy.

Oto niektóre z postów pojawiających się na Facebooku na grupach skupiających poznańskich rodziców: „Wypłaty 500 plus są wstrzymane, bo nie mają kasy”; „Znajoma dzwoniła i powiedzieli jej, że nie mają pieniędzy na resztę wypłat”; „Miałam dziś dostać pieniądze, nie dostałam, a gdy zadzwoniłam, to dowiedziałam się, że będą opóźnienia, bo PCŚ nie dostał jeszcze środków na wypłaty 500 plus, ale rodzinne dostałam”.

– Wszystkie samorządy sukcesywnie otrzymują transze środków z budżetu wojewody – zapewnia Sebastian Antczak, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Wobec tego dlaczego wypłaty się spóźniają? – Brak wypłaty świadczeń w terminie wskazanym w harmonogramie zarówno w zeszłym, jak i obecnym tygodniu spowodowany był awarią systemu bankowego, problem wystąpił w banku obsługującym  realizację wypłat – wyjaśnia Grzegorz Karolczyk, dyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń. – Brak wypłaty w dacie wskazanej w harmonogramie nie jest równoznaczny z opóźnieniem wypłaty świadczeń za dany miesiąc, bo ta zgodnie z przepisami prawa musi nastąpić do końca każdego miesiąca.

Dyrektor zwraca uwagę, że harmonogram ma charakter informacyjny, zawiera przewidywaną datę wypłaty. Powstał on ze względu na m.in. dużą liczbę osób pobierających to świadczenie. – Dopiero w przypadku braku wypłaty świadczenia w danym miesiącu możemy mówić o nieterminowej wypłacie świadczenia – zaznacza Damian Napierała, zastępca dyrektora PCŚ.

Karolczyk tłumaczy, że problemy spowodowała awaria systemu bankowego. – W wtorek o godzinie 16 „wyszły” wypłaty tzw. starej pięćsetki czyli świadczeń wychowawczych przyznanych na okres od października ubiegłego roku do września tego roku – twierdzi Karolczyk. I dodaje: – Obecnie zrealizowano wypłatę świadczenia wychowawczego za wrzesień 2019 roku na kwotę 8 828 367,50 złotych dla 17 657 dzieci. Do wypłaty pozostała kwota 10 972 900,80 złotych dla 21 946 dzieci.

Nowa pięćsetka

W tym roku zmieniły się przepisy. 500 plus przysługuje także na pierwsze dziecko (w slangu urzędników tzw. nowa pięćsetka). Wnioski na to świadczenie można było składać od lipca przez internet, a od sierpnia także w formie papierowej.

– W okresie od lipca do 18 września do Poznańskiego Centrum Świadczeń zostało złożonych 59 tysięcy wniosków o świadczenie wychowawcze – mówi Napierała. – 47 tysięcy wniosków zostało rozpatrzonych, natomiast 12 tysięcy oczekuje na rozpatrzenie.  Z wniosków rozpatrzonych wypłacono 41 243 950,70 zł dla 82 675 dzieci.

Rodzice, którzy złożą wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko w okresie od lipca do końca września, otrzymają świadczenie od lipca. – Wszystkie gminy rozpoczęły już wypłaty świadczeń w ramach programu „Rodzina 500+”. Na wypłatę wszystkich należnych świadczeń – za lipiec, sierpień i wrzesień – mają czas do końca października – mówi Sebastian Antczak, rzecznik wojewody wielkopolskiego. I dodaje, że dotyczy to wniosków złożonych przez rodziców w lipcu i sierpniu. I jeszcze raz zapewnia też, że pieniądze na ten cel są. – Ta sytuacja, czyli spłata za trzy miesiące, miała miejsce również w 2018 i 2017 roku.

Z kolei PCŚ gwarantuje, że systematycznie wypłaca 500 plus. – Obecnie zaplanowano wypłatę kwoty 15 472 694,70 zł z wniosków, które są już rozpatrzone – zapowiada Napierała.

Te pieniądze (na pierwsze dziecko) jednak nie trafiły na konta poznaniaków. Najpierw PCŚ musi dostać pieniądze od wojewody. Dyrektor Karolczyk zapewnia, że wszystko odbywa się w zgodzie z obowiązującymi przepisami. I odwołuje się do ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci z kwietnia.

– W przypadku złożenia wniosku o świadczenie wychowawcze w okresie od lipca do sierpnia 2019 roku rozpatrzenie wniosku oraz wypłata świadczeń następuje do 31 października 2019 roku – wskazuje Karolczyk. – Natomiast złożenie wniosku we wrześniu oznacza, że świadczenie może być wypłacone do końca listopada.  W związku z tym przewidujemy, że środki z budżetu państwa zostaną przekazane mieszkańcom Poznania w terminach wynikających z przepisów prawa.

Ci, którzy się zgapią, nie dostaną wyrównania 500 plus od lipca. – Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku – twierdzi Napierała.

Reasumując:

  • * Złożenie wniosku w okresie lipiec – sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 r.
  • * Złożenie wniosku we wrześniu 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada 2019 r.
  • * Złożenie wniosku w październiku 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019 r.
  • * Złożenie wniosku w listopadzie 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 r.
  • * Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 r.

Stara pięćsetka
Rodzice, którzy mają decyzję o przyznaniu 500 plus na okres do 30 września 2019 r. (tzw. stara pięćsetka na drugie i kolejne dzieci) muszą ponownie wystąpić o to świadczenie.

– Aby nie stracić uprawnień do świadczenia za październik, muszą złożyć wniosek maksymalnie do 31 października – mówi Napierała. – Złożenie wniosku po tym terminie skutkuje przyznaniem świadczeń od miesiąca złożenia wniosku. Jeżeli wniosek zostanie złożony w listopadzie, to świadczenie będzie przyznane od listopada.

POLECAMY

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski