Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

9 marca. Co się wydarzyło? W Wielkopolsce kręcili horror! [Z ARCHIWUM "GŁOSU"]

MIKO
Kamil Bachorz
Z archiwum "Głosu": 9 marca 1982 r. w Śmiełowie pojawili się filmowcy z Wytwórni Filmów Fabularnych, by nakręcić „Wilczycę” według scenariusza Jerzego Gierałtowskiego. Realizatorom horroru spodobał się nie tylko pałac, ale także jego okolica. Zobaczcie, co jeszcze ciekawego wydarzyło się 9 marca przed laty – oto nasze kalendarium na dziś.

1945 rok
"Warszawa i Poznań będą odbudowane" – zapewnił poprzedniego dnia przebywający w Poznaniu prezydent Krajowej Rady Narodowej Bolesław Bierut.

1857 rok
W Poznaniu gościła ekipa amerykańskiej telewizji Columbia Broadcasting System. Dziennikarze odwiedzili zakłady HCP. Jeden z rozmówców, pracownik HCP wystąpi w programie ,,See it now’’ prowadzonym przez Edwarda Morrowa.

1967 rok
Na zlecenie władz miejskich Poznania w roku ubiegłym przedsiębiorstwo „Reklama” podjęło się opracowania programu „neonizacji” ulicy Głogowskiej. W ciągu 3-4 lat powstanie tu 185 neonów, w tym 59 to duże reklamy umieszczone na dachach domów.

1972 rok
Wczoraj po generalnej przebudowie hotel „Lech” znowu przyjął gości. Dzięki nadbudowie 2 kondygnacji liczba łóżek wzrosła do 127. Pokoje są 1- i 2-osobowe, wyposażone w łazienki, telefony i radia.

1978 rok
Dobiega końca budowa hotelu „Poznań”, który ma zostać oddany do użytku z okazji jubileuszowych 50. Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jak informował przedstawiciel wykonawcy Józef Rosiak, hotel uda się przekazać Orbisowi przed targami. Przyspieszenie robót przy największym z dotychczasowych hoteli w mieście było możliwe dzięki codziennej pracy 600-700 robotników. Według wykonawcy skrócony miał zostać tzw. cykl normatywny dla tego typu obiektów wynoszący 50 miesięcy. Wykonawcy „Poznania” deklarowali jego skrócenie do 36 miesięcy.

1982 rok
Filmowcy z Wytwórni Filmów Fabularnych pojawili się w Śmiełowie, by nakręcić „Wilczycę” według scenariusza Jerzego Gierałtowskiego. Realizatorom horroru spodobał się nie tylko pałac, ale także jego okolica. Planuje się, że pod koniec roku film wejdzie na ekrany kin.

1988 rok
Trwają prace nad PST – budowany jest wiadukt w rejonie ulicy Norwida, wczoraj zaangażowano tam dwa dźwigi kolejowe.

Na peronach poznańskiego Dworca Głównego PKP pojawiły się tabliczki z charakterystycznym znaczkiem przekreślonego papierosa. Dotychczas widniały tylko w pomieszczeniach budynku stacyjnego. Zakaz palenia na peronach nr 1 do 6 wprowadzany jest od 10 marca. Dla palaczy wyznaczono miejsca pod wiatą na końcu każdego peronu, oznaczone stosowną tabliczką. Łamiącym zakaz grożą mandaty, bo władze dworca mają dość peronów zaśmiecanych niedopałkami papierosów.

2006 rok
W konkursie "Głosu Wielkopolskiego" na projekt fontanny mającej stanąć na wyremontowanym pl. Wolności w Poznaniu wygrała praca Michała Bonikowskiego, przedstawiająca wielką kulę.

2007 rok
Organizacje feministyczne i lewicowe w Dniu Kobiet zorganizowały w Poznaniu "manifę". Około 200 uczestników pod hasłami respektowania praw kobiet przeszło z placu Andersa na plac Wolności.

CO JESZCZE CIEKAWEGO WYDARZYŁO SIĘ PRZED LATY? SPRAWDŹ!

POLECAMY:

Co nowego w kinach, teatrach, koncertach - zobacz najnowszy przegląd kulturalny:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski