Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afrykański Pomór Świń: Szkolenie dla hodowców

Wiesław Zdobylak
Afrykański Pomór Świń: Szkolenie dla hodowcówAfrykański Pomór Świń: Szkolenie dla hodowców
Afrykański Pomór Świń: Szkolenie dla hodowcówAfrykański Pomór Świń: Szkolenie dla hodowców Wiesław Zdobylak
W Kuklinowie zorganizowano szkolenie dla producentów trzody chlewnej z terenu powiatu krotoszyńskiego w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się w Polsce Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF - ang. African Swine Fever). Prelekcje na ten temat wygłosili: powiatowy lekarz weterynarii Anna Lis-Wlazły, kierownik powiatowego biura ARiMR Andrzej Skrzypczak oraz szef powiatowego biura Wielkopolskiej Izby Rolniczej Sławomir Szyszka.

Słowo wstępne do zebranych wygłosił prezes Szyszka, który przestrzegał przed konsekwencjami ewentualnego dotarcia ASF na teren województwa wielkopolskiego.

- Zagrożenie afrykańskim pomorem świń to nie tylko choroba świń, bo rozprzestrzenia się ona za pomocą sprzętu rolnego i narzędzi.

To jest potężny problem gospodarczy i polityczny. Na terenie samego powiatu krotoszyńskiego istnieje ok. 2000 stad świń, których liczbę możemy oszacować na 250--270 tys. sztuk. Nie istnieje pytanie, czy ASF do nas dotrze, tylko kiedy tutaj będzie. Problem nie będzie dotyczył powiatu jako takiego, tylko całych wsi. Straty mogą sięgnąć 140-170 mln zł, jakby coś - próbował przybliżyć roz-miary prawdopodobnej katastrofy szef powiatowego biura WIR.    

Rolnicy, których na szkolenie przybyło ponad siedemdziesięciu, obejrzeli film instruktażowy przygotowany przez Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach, zapoznali się z zasadami stosowania bioasekuracji gospodarstw zajmujących się hodowlą świń oraz nowymi zasadami oznakowania i identyfikacji trzody chlewnej.

Największą dyskusję i liczne kontrowersje wywołała kwestia bioasekuracji, w ramach której gospodarstwa hodowlane muszą być ogrodzone płotami na betonowej podmurówce, by zapobiec przenikaniu na teren, gdzie hodowane są świnie dzików, psów, kotów i innych zwierząt mogących mieć kontakt z wirusem. Wiele pytań dotyczyło też konieczności kolczykowania i tatuowania od 18 listopada wszystkich narodzonych w gospodarstwie prosiąt lub nowo przybyłych do niego świń, co niesie zesobą konieczność zakupu nawłasny koszt specjalistycznych narzędzi. Prezes Sławomir Szyszka uspakajał w tej sprawie hodowców i zapowiedział, że zabiegał będzie usilnie o współfinansowanie przez krotoszyńskie gminy wspólnego z WIR zakupu większej ilości tatuażownic. Sporo kontrowersji wzbudził nowy przepis wymagający wystawiania przez lekarza weterynarii świadectwa zdrowia świń przy każdorazowym przemieszczaniu tych zwierząt do dalszego tuczu.

STREFA AGRO NA FACEBOOKU. POLUB NAS!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski