Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Pink lips: W niedziele Avenida Poznań zaświeci się na różowo, by przypomnieć kobietom o badaniach

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Od 21 do 27 stycznia obchodzić będziemy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.
Od 21 do 27 stycznia obchodzić będziemy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. mat. prasowe
26 stycznia to światowy dzień poświęcony tematyce raka szyjki macicy. Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland organizuje tego dnia spotkania informacyjne na temat choroby. W ramach akcji "Pink lips" poznańskie centrum handlowe zaświeci na różowo, aby wyrazić solidarność z osobami chorymi na ten rodzaj nowotworu.

Rak szyjki macicy (RSM) to choroba, z którą zmaga się prawie półtora miliona kobiet na całym świecie, a w Polsce każdego roku diagnozuje się ją u ponad 3000 pacjentek. Niestety, nowotwór często wykrywany jest w zaawansowanym stadium klinicznym, kiedy leczenie staje się bardzo trudne.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland Poznań 26 stycznia będą zachęcać nie tylko poznanianki, ale także poznaniaków do zgłębienia wiedzy na temat tej choroby oraz sposobów jej profilaktyki. Tego dnia szukać różowych punktów można w Kino Muza oraz Auchan Swadzim. Avenida też włącza się w akcję, podświetlając fasadę 26 stycznia na różowy – przewodni kolor akcji.

Czytaj też: Premier zachęca Polki do mammografii i cytologii. Dlaczego kobiety nie chcą się badać?

- Avenida jest kobietą, dlatego bardzo chętnie włączamy się w to wydarzenie. Zmiana barwy fasady ma wyrazić naszą solidarność z kobietami, które zmagają się z chorobą nowotworową. Tym samym chcemy również wesprzeć projekt „Pink lips” oraz uświadamiać wszystkim jak ważna jest profilaktyka – mówi Katarzyna Korpak, dyrektor Avenidy Poznań.

Rak szyjki macicy – wcześnie wykryty można wyleczyć

Polska ma jedne z najwyższych współczynników zachorowalności i umieralności na nowotwór szyjki macicy spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. Niestety w naszym kraju nadal brakuje świadomości nt. czynników ryzyka odpowiedzialnych za pojawienie się tej choroby, ale także wciąż zbyt małą wagę przywiązujemy do regularnego wykonywania badań profilaktycznych, którym poddaje się niewielki odsetek kobiet między 25 a 29 rokiem życia.

- Za rozwój nowotworu szyjki macicy odpowiedzialne jest przede wszystkim przewlekłe zakażenie wirusem HPV 16/18 lub innymi typami wysoko onkogennymi. Ponadto lekarze zwracają uwagę, że do czynników ryzyka należy wczesne rozpoczęcie współżycia, duża liczba partnerów seksualnych, duża liczba porodów – komentuje lek. med. Krzysztof Kucharski, lekarz w Centrum Medycznym Damiana.

Czytaj też: Pink Lips Projekt. Ropoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

– Nie bez znaczenia jest także wieloletnie palenie tytoniu czy niski status socjoekonomiczny. Tym, co może zrobić dla siebie każda kobieta jest więc regularne wykonywanie badań przesiewowych – dodaje.

Cytologia nie boli. Wykonaj ją dla siebie i swoich bliskich

Cytologia jest szybkim i niemal nieodczuwalnym badaniem, które możemy wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym. Polega na pobraniu przy pomocy specjalnej szczoteczki komórek z tarczy i kanału szyjki macicy. Następnie próbki wysyłane są do laboratorium i tam poddawane ocenie specjalisty. Jeśli wynik rozmazu cytologicznego jest nieprawidłowy konieczna jest weryfikacja koloposkopowa. Badanie oznacza oglądanie powierzchni szyjki macicy (dolnej części kanału, pochwy i sromu) przy pomocy dedykowanego urządzenia optycznego.

W przypadku podejrzenia rozpoznania choroby wykonywana jest biopsja. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego corocznymi badaniami profilaktycznymi powinna być objęta każda kobieta po ukończeniu 25 roku życia. W przypadku, gdy rozpoczęcie współżycia nastąpiło bardzo wcześnie – zaleca się wykonać cytologię w ciągu 3 lat od inicjacji seksualnej. Z kolei kobiety, u których poprzednie rozmazy cytologiczne były mało czytelne np. z powodu stanu zapalnego, powinny zgłosić się na powtórne badanie w okresie krótszym niż 12 miesięcy.

Zobacz też:

Rak piersi, jajnika, sromu, trzonu oraz szyjki macicy to nowotwory kobiece, które bywają podstępne trudne do zdiagnozowania w pierwszej fazie choroby. Ich objawy poznasz na kolejnych slajdach.

Te objawy mogą świadczyć o raku szyjki macicy lub piersi. Na...

Która porodówka w Wielkopolsce jest najlepsza? Pewnym wyznacznikiem mogą być opinie wyrażone przez kobiety w ankiecie przygotowanej przez Fundację Rodzic po Ludzku. Zobacz 20 oddziałów położniczych w województwie wielkopolskim, które oceniono najwyżej, biorąc pod uwagę takie czynniki jak m.in. swoboda rodzenia, warunki w szpitalu, pomoc w karmieniu dzieci itp. Zobacz ranking wielkopolskich porodówek ----->

Najlepsze porodówki w Wielkopolsce - zobacz ranking szpitali...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski