MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Alergia latem - co pyli w lipcu, sierpniu i wrześniu? Sprawdź wakacyjny kalendarz alergika

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Latem również możemy spodziewać się wzmożonego stężenie alergenów
Latem również możemy spodziewać się wzmożonego stężenie alergenów pexels.com
Pylenie roślin może być prawdziwym utrapieniem dla osób wrażliwych na pyłki. Szczególnie dokuczliwe może być to w okresie wakacyjnym, kiedy chcemy się zrelaksować i odpocząć. Z tego powodu przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik, który pomoże przetrwać ten trudny czas. Od lipca do września natura obfituje w różnorodne alergeny, które mogą znacząco wpłynąć na komfort życia. Zapoznajcie się ze wskazówkami, aby lepiej zrozumieć, czego się spodziewać i jak minimalizować objawy alergii.

Letnie pylenie - co nas czeka?

Chociaż pylenie drzew rozpoczyna się już z pierwszymi ciepłymi dniami wiosny, to latem również możemy spodziewać się wzmożonego stężenie alergenów. Każde drzewo ma inny termin pylenia, co sprawia, że alergicy muszą być przygotowani na różne alergeny przez cały rok.

Lipiec to miesiąc, w którym dominującym alergenem są trawy. Jednak to nie jedyna zmora, z którą muszą mierzyć się alergicy. W pierwszej połowie lipca zaczyna pylić również szczaw, a w drugiej połowie miesiąca dołącza do nich bylica. Warto również pamiętać o takich alergenach jak grzyby cladosporium czy alternaria.

Sierpień i wrzesień - pylenia coraz mniej

Sierpień przynosi ze sobą nowe wyzwania dla alergików. Oprócz kontynuacji pylenia bylicy i grzybów, w tym miesiącu pojawia się także ambrozja. W sierpniu pylą też babka czy komosa, ale z dużo mniejszym stężeniem.

Wrzesień natomiast jest miesiącem, w którym pylenie zdecydowanie spada. Co prawda nadal możemy odczuwać skutki ambrozji, ale pozostałe rośliny, jak trawy, babka, szczaw, komosa czy bylica będą pylić z mniejszym natężeniem. Wciąż dość mocno jednak alergicy odczują grzyby cladosporium i alternaria, które będą obecne w powietrzu aż do września.

Jak radzić sobie z alergią?

Alergolodzy radzą, by w czasie intensywnego pylenia roślin uczulających ograniczyć wyjścia z domu. Spacery najlepiej planować wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy stężenie pyłków jest niskie, a także bezpośrednio po obfitych opadach deszczu, ponieważ wtedy powietrze jest wolne od pyłków. Omijajmy też łąki, trawiaste pola czy parki i unikajmy dużych wiatrów, które przenoszą pyłki.

Oprócz stosowania się do wskazówek alergologów, warto także pamiętać o regularnym oczyszczaniu pomieszczeń, noszeniu okularów przeciwsłonecznych, które mogą pomóc zatrzymać pyłki przed dostaniem się do oczu, oraz o stosowaniu filtrów powietrza, które mogą usunąć alergeny z wnętrza domu.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski