Alimenty to nie prezenty

  Alimenty to nie prezenty

  Zdjęcie autora materiału

  Głos Wielkopolski

  Może ich zażądać każdy od każdego. Matka od syna, ojciec od córki. Wnuk od dziadka i wnuczka od babci. Sęk w tym, żeby je dostać. Najlepiej co miesiąc. Tylko pytanie, jak je uzyskać i kiedy się o nie ubiegać. O bezradności matek pozbawionych pomocy finansowej ojców i o tym, że alimenty to nie tylko przyjemność taty rozłożona na raty, pisze Katarzyna Sklepik
  Wojtek ma już prawie osiem lat i we wrześniu zacznie naukę w drugiej klasie szkoły podstawowej. To dla niego bardzo ważny rok - w maju idzie do Pierwszej Komunii Świętej. Chciałby dostać nowy rower, bo ten, który ma po starszym kuzynie, nie jest taki nowoczesny, jak rowery jego kolegów. Marzy też o futbolówkach i piłkarskim stroju z numerem i barwami klubowymi Lionela Messi.

  - Szkoda, że nie jestem już tak dobrym piłkarzem jak napastnik FC Barcelona, gdyby tak było, zarabiałbym dużo pieniędzy. Dawałbym je mamie, może wtedy przestałaby się martwić rachunkami - mówi Wojtek, którego powaga w ogóle nie pasuje do ośmiolatka. Chłopiec wie, że mama może nie mieć pieniędzy - zarówno na wytworną uroczystość, jak i na drogi prezent komunijny. Dlaczego?
  Bo mama wychowuje Wojtka sama. I choć pomagają jej krew-ni, to z trudem wiąże koniec z końcem.

  Prezenty kontra pieniądze

  - Największym problemem są alimenty, których ojciec Wojtka nie chce płacić, bo jak mówi: nie stać go na taki wydatek co miesiąc. Ja się pytam: czy 400 złotych to są jakieś wielkie pieniądze dla kogoś, kto prowadzi własną firmę? - denerwuje się Joanna, 35-letnia matka Wojtka. - Czasami, jak przyjdzie w odwiedziny - a nie zdarza mu się to często - przyniesie małemu jakiś prezent. Najczęściej nie to, co jest potrzebne, ale dobre i to, że przyjdzie i o Wojtku pamięta.

  Zawsze wtedy zostawi parę złotych. - Dosłownie parę - Joanna otwiera zeszyt, w którym skrzętnie notuje każdą kwotę z datą jej otrzymania. - Od urodzenia Wojtka mam ten zeszyt i nie zapisałam nawet połowy - nerwowo wertuje kartki i pokazuje kwoty: 100 złotych, 50, 150, a czasami... 40 złotych. - W żadnym miesiącu, gdyby to zsumować nie ma 400 złotych.

  Ojciec z kolei broni się argumentami, że przecież kupuje dziecku ubrania, zabawki, przybory szkolne.
  - To są jednak tylko prezenty, a nie zasądzone alimenty - tłumaczy mecenas Piotr Ostafi z Poznania, znany między innymi z serialu TVN "Sąd rodzinny". - Kwota alimentów nie może być w żadnym wypadku umniejszona o koszt prezentu.

  Nie do wyegzekwowania?

  Rodzic, który ma zasądzone alimenty, zobowiązany jest je płacić regularnie. Powinien mieć także pokwitowanie, że wywiązuje się z tego regularnie. W przypadku, gdy tego nie robi, matka - bo to najczęściej ona zostaje z dzieckiem sama, może, a nawet powinna skierować sprawę do komornika. Ten z kolei ma obowiązek - niemal z urzędu - wszcząć postępowanie egzekucyjne.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo