Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apel potomków powstańców w sprawie budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. "Będzie miejscem edukowania nowych pokoleń"

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
- Zwracamy się z gorącą prośbą, apelem o znalezienie najlepszej formuły współpracy, która pozwoli znaleźć środki potrzebne do wybudowania nowego muzeum do grudnia 2025 roku - piszą autorzy listu.
- Zwracamy się z gorącą prośbą, apelem o znalezienie najlepszej formuły współpracy, która pozwoli znaleźć środki potrzebne do wybudowania nowego muzeum do grudnia 2025 roku - piszą autorzy listu. Robert Woźniak
- Wierzymy, że nowe muzeum to najlepszy wyraz naszej pamięci o jakże wyboistej drodze do wolnej Polski - piszą w otwartym liście potomkowie powstańców wielkopolskich, którzy w ten sposób apelują o budowę nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Swój list kierują do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ale również do przedstawicieli władz województwa wielkopolskiego i Poznania.

Przypomnijmy, że ostatnio głośno zrobiło się o problemach związanych z budową nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Choć pozwolenie na budowę nowej siedziby jest, to brakuje jednak źródeł finansowania tej inwestycji.

Z tego powodu potomkowie powstańców wielkopolskic, apelują we wspólnym liście do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ale również przedstawicieli władz województwa wielkopolskiego i Poznania, o podjęcie stosownych działań.

- Tym listem chcemy zmotywować decydentów do działań w kierunku budowy Nowego Muzeum. Cieszymy się z niedawnego ustanowienia dnia 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, jednak sprawę budowy Nowego Muzeum uważamy również za narodową. Tym bardziej, że obiekt ten będzie miejscem, gdzie w godny sposób pokazana zostanie nasza polska droga do wolności, której by nie było bez czynu zbrojnego Wielkopolan

- mówi Katarzyna Prauzińska-Czarnul, inicjatorka listu.

Autorzy listu zwracają uwagę, na rangę samego Powstania Wielkopolskiego, a także na fakt, że w tym roku zostało ono uznane świętem państwowym.

- Ustanowienie nowego święta państwowego - Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, zobowiązuje do szczególnego dbania o pamiątki i wszystko to, co będzie przypominało nam i następnym pokoleniom o dokonaniach bohaterskich Powstańców. Temu też celowi będzie służyła budowana u stóp Wzgórza Św. Wojciecha nowa, od lat wyczekiwana siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Śledzimy z uwagą losy tej inwestycji, z wielką nadzieją przyjmujemy deklarację złożoną niedawno przez Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego o gotowości współfinansowania przez państwo polskie tej tak bardzo potrzebnej placówki

- piszą autorzy listu.

I dodają: - To muzeum będzie miejscem edukowania nowych pokoleń, gdzie w atrakcyjny, nowoczesny sposób ożyje historia, a młodość spotka się z przeszłością. Jest ono nam wszystkim Polakom potrzebne, ma być strażnicą naszej pamięci i tożsamości, która ma ciągle przypominać skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy. Wierzymy, że nowe muzeum to najlepszy wyraz naszej pamięci o jakże wyboistej drodze do wolnej Polski.

Miasto dotąd przeznaczyło już 5,5 mln złotych na realizację projektu, a MKDNiS dołożyło 840 tysięcy. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia WXCA z Warszawy, która wygrała konkurs na projekt nowego muzeum. Zobacz kolejne zdjęcie projektu --->

Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 cor...

Przedstawiciele potomków powstańców wielkopolskich, podkreślają, że "budowa takiego obiektu to trudne zadanie, wymagające sporych nakładów finansowych".

- Ale głęboko wierzymy, że nie zabraknie nam sił i środków, aby zrealizować tę tak potrzebną inwestycję. Musimy zdać sobie jednak sprawę, jak trudne i ważne zadanie mieli przed sobą i jak doskonale je zrealizowali nasi Powstańcy. I jak wielką cenę za to zapłacili. Niedługo cieszyli się wywalczoną mężnie wolnością. Wielu z nich za swą patriotyczną działalność poniosło śmierć z rąk okupanta już w pierwszych dniach II wojny światowej. Ich rodziny były masowo wysiedlane z terenu Wielkopolski. Dlatego też naszym wielkim zbiorowym obowiązkiem w czasach pokoju jest właśnie pamięć. Zapomnieć nie możemy, bo jak powiedział marszałek J. Piłsudski "Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium"

- piszą w liście.

I dodają: - Dlatego w imieniu własnym, naszych rodzin, jesteśmy przekonani, że także w imieniu tych wszystkich, którym z różnych powodów bliskie jest Powstanie Wielkopolskie, zwracamy się do wszystkich Państwa, adresatów tego Listu otwartego z gorącą prośbą, apelem o znalezienie najlepszej formuły współpracy, która pozwoli znaleźć środki potrzebne do wybudowania nowego muzeum do grudnia 2025 roku.

Pod listem podpisali się: Katarzyna Prauzińska-Czarnul – wnuczka Powstańca Wielkopolskiego, Jerzy Gogołkiewicz – wnuk majora Stanisława Taczaka, Rafał Cyms - wnuk kpt. Pawła Cymsa, Wawrzyniec Wierzejewski - wnuk stryjeczny Wincentego Wierzejewskiego, współzałożyciela skautingu wielkopolskiego i Tadeusz Musiał - syn powstańca Franciszka Musiała.

Ulica Wjazdowa (dzisiaj Św. Marcin) - 1935 rok

Poznań w latach 30. XX wieku. Tak wyglądał przed wojną! Uwie...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski