Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Asystent rodziny - jak nim zostać?

Milena Kochanowska
Asystent rodziny - jak nim zostać? Asystenci pomagają rodzinom rozwiązywać ich problemy
Asystent rodziny - jak nim zostać? Asystenci pomagają rodzinom rozwiązywać ich problemy 123RF
Asystent rodziny - jak nim zostać? Na pytania odpowiada Lidia Leońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodziny w Poznaniu. To warto wiedzieć!

Jakimi problemami zajmują się asystenci rodziny?
Lidia Leońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodziny w Poznaniu: Asystenci zazwyczaj pracują z rodzinami borykającymi się z problemami opiekuńczo wychowawczymi i prowadzeniem gospodarstwa domowego, niezaradnymi życiowo, bezrobotnymi, o złej kondycji psychicznej lub takimi, w których występuje uzależnienie od alkoholu lub współuzależnienie.

Czy instytucje samorządowe i pomoc społeczna zobligowane są do zatrudnienia asystentów rodziny?
Lidia Leońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodziny w Poznaniu: Tak. Osoby zajmujące się rodzinami z problemami są nowymi pracownikami samorządowymi. Konieczność ich zatrudnienia wynika z reformy systemu opieki nad dziećmi.

**

Rodzina ma prawo odmówić współpracy z asystentem rodziny

**

Na jakie miesięczne wynagrodzenie za pracę mogą liczyć asystenci rodzin?
Lidia Leońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodziny w Poznaniu: Szczegółowe tabele dotyczące wynagradzania każda jednostka samorządowa określa samodzielnie. Nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów (z 18 marca 2009 r.) w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. nr 50, poz. 1721 ze zm.) określa, że zatrudnione na tych stanowiskach osoby mogą zarabiać minimalnie 1400 zł brutto miesięcznie (XIII kategoria zaszeregowania).

Chciałabym pracować jako asystent rodziny. Czy muszę mieć doświadczenie zawodowe i staż pracy?
Lidia Leońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodziny w Poznaniu: Tak. Wymagany staż pracy dla asystenta rodziny z wyższym wykształceniem wynosi 2 lata, a ze średnim 5 lat. Jeżeli ktoś chciałby ubiegać się o stanowisko starszego asystenta, musi mieć dłuższy staż, wynoszący odpowiednio 5 i 8 lat.

Ukończyłam socjologię na UAM w Poznaniu. Czy mogę pracować jako asystent rodziny?
Lidia Leońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodziny w Poznaniu: Tak. Jako taki asystent może być zatrudniona osoba, która ma wykształcenie wyższe na jednym z następujących kierunków: pedagogika, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie, praca socjalna.

Jestem z wykształcenia biologiem. Zawsze chciałam pracować z dziećmi i rodziną. Czy mogłabym zostać asystentem rodziny?
Lidia Leońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodziny w Poznaniu: Tak. Ustawodawca postanowił, że osoba aplikująca na stanowisko asystenta rodziny może ukończyć inne studia niż te wyznaczone, ale pod warunkiem że odbędzie szkolenie z zakresu pracy z dziećmi i rodziną albo ukończy studia podyplomowe obejmujące zakres programowy takiego szkolenia.

Mam wykształcenie średnie. Czy mogłabym pracować w zawodzie asystenta rodziny?
Lidia Leońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodziny w Poznaniu: Tak. Zgodnie z prawem, asystentem rodziny może zostać osoba z wykształceniem średnim, jednak musi wcześniej ukończyć szkolenie i mieć trzyletnie doświadczenie zawodowe. Kandydat na to stanowisko musi też pamiętać, że nie każdy kurs będzie go uprawniać do podjęcia pracy w tym zawodzie.


Razem z koleżanką chcemy starać się o pracę w charakterze asystenta rodziny. Gdzie możemy szukać regulacji prawnych dotyczących warunków zatrudnienia na tym stanowisku?

Lidia Leońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodziny w Poznaniu: Osoby zainteresowane pracą w takim charakterze muszą posiadać kwalifikacje wskazane w ustawie z 9 czerwca 2011 r. O wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, którą opublikowano w Dzienniku Ustaw nr 149, poz. 887.


Czy oprócz wymagań formalnych, takich jak: studia, doświadczenie w pracy z dziećmi i rodziną, staż pracy, są jakieś inne warunki, którym trzeba sprostać, aby pracować na stanowisku asystenta rodziny?

Lidia Leońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodziny w Poznaniu: Tak. Asystent musi wypełniać ewentualny obowiązek alimentacyjny wynikający z tytułu egzekucyjnego oraz mieć pełną władzę rodzicielską nad swoimi lub przysposobionymi dziećmi i nie być jej pozbawionym w przeszłości. To samo odnosi się do ograniczenia lub zawieszenia rodzicielskich uprawnień. Asystentem nie zostanie też osoba skazana za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Czy rodzina ma obowiązek współpracować z asystentem rodziny?
Lidia Leońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodziny w Poznaniu: Nie. Rodzina ma prawo odmówić współpracy. To jej wyłączna decyzja.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski