Będzie darmowa komunikacja dla uczniów w Poznaniu. Są tylko dwa warunki do spełnienia. Jakie?

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Będzie darmowa komunikacja dla uczniów w Poznaniu. Koalicja PO i Lewicy w Radzie Miasta przetrwa
Będzie darmowa komunikacja dla uczniów w Poznaniu. Koalicja PO i Lewicy w Radzie Miasta przetrwa Łukasz Gdak
Uczniowie będą mogli za darmo jeździć autobusami i tramwajami. Jednak nie wszyscy! Młody człowiek musi być zameldowany w Poznaniu. Jego rodzice muszą tutaj płacić podatki. Jest jeszcze kryterium wieku. Z ulgi będzie można prawdopodobnie korzystać do ukończenia 15 roku życia lub szkoły podstawowej (gimnazjum).

Koalicja Platformy i Zjednoczonej Lewicy w Radzie Miasta została uratowana. Kwestią, która stanęła na ostrzu noża była bezpłatna komunikacja. Beata Urbańska, radna Lewicy już ponad rok temu złożyła projekty uchwał, dotyczące bezpłatnej komunikacji. Trafiły one do tzw. zamrażarki w Biurze Rady Miasta.

W styczniu prezydent przedstawił własny pomysł na darmowe przejazdy. Zaproponował, by skorzystali z nich uczniowie w wieku 7-18 lat, ale tylko ci, których rodzice pobierają zasiłek rodzinny z Poznańskiego Centrum Świadczeń. - To nie jest dobry projekt, powinien mieć szerszy charakter – komentowała pomysł prezydenta B. Urbańska.

ZOBACZ: Darmowa komunikacja miejska w Poznaniu: Mamy cztery koncepcje. Która wygra? I czy na tym zyskają uczniowie?

Projekty Lewicy gotowi byli poprzeć radni PiS oraz Joanna Frankiewicz, szefowa klubu radnych PRO. Nie można było wykluczyć, że zostanie przyjęte rozwiązanie najszersze, które zakładało wprowadzenie darmowej komunikacji dla uczniów do lat 18.

Przeforsowanie darmowej komunikacji głosami Lewicy, PiS-u i PRO mogło skończyć się rozpadem koalicji PO-Lewica. - Podjęcie decyzji w sprawie bezpłatnej komunikacji zostawiliśmy prezydentowi – twierdzi Marek Sternalski, szef klubu PO.

Prezydent Jacek Jaśkowiak rozmawiał w tej sprawie ze swoim zastępcą Tomaszem Lewandowskim. Ustalono, że bezpłatna komunikacja ma objąć uczniów do lat 15 (lub ukończenia szkoły podstawowej, gimnazjum), zameldowanych na terenie Poznania i których rodzice płacą tutaj podatki. Ulga będzie obowiązywać na terenie strefy A. Trwają jeszcze prace na szczegółami tego rozwiązania.

OBEJRZYJ TAKŻE:
Wypadek tramwaju na ul. Marcinkowskiej w Poznaniu. Tramwaj wjechał w budynek

POLECAMY:

Największa tajemnica Pestki

Studniówki 2018 [ZDJĘCIA]

Stary Poznań na zdjęciach!

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zorientowany
Już, się ucieszyłem, że to świetna wiadomość dla mojego starszego syna (liceum, dojeżdża z Junikowa do centrum), ale chyba nic z tego. Za to, może skorzystać młodszy, ale do szkoły chodzi piechotą, więc to dla niego bez różnicy (a nawet jakby się uparł, to nie bardzo ma to sens). Brawo za wspaniałą decyzję przedwyborczą. Mogli tylko zamiast od 1 września wprowadzić to od Wszystkich Świętych (bo wybory tydzień pożniej) żeby niezorientowani lepiej zapamiętali (wybory tydzień później). Żenada...
M
Magda
Panie Jaskowiak zastanów się pan rodzice na wynajmie którzy pracują mieszkają i odprowadzają podatku w Poznaniu a nie posiadają meldunku według pana są gorsi mieszkania pan tym rodzinom nie da za komunikację plac bo nie masz meldunku dyskryminacja co z pana za człowiek dla pana ważne w życiu to to że Pan ma a inni niech jeszcze Panu płacą przykre i pan nazywa się prezydentem Poznania zalosne
M
Magda
Niestety dzieci których rodzice mieszkają w Poznaniu na wynajem i odprowadzają składki w Poznaniu a niemające meldunku są gorsze Panie Jaskowiak dlaczego dyskryminujesz te dzieci daj im najpierw mieszkanie a potem wymagaj meldunku!!! Albo przynajmniej zmień meldunek na zamieszkanie dlaczego wyróżniasz ludzi na lepszych i gorszych
J
Jola
A co jeśli rodzice mieszkają, pracują i płacą podatki w Poznaniu jednakże nie mają meldunku czy ich dzieci również mogą z tego skorzystać?
T
Tp
Może obniżyć ceny biletów Panowie!!!
j
jan
gmina swarzędz jest zakorkowana do granic możliwości;

jedynym ratunkiem wydaje sie wprowadzenia Darmowej KM - DLA WSZYSTKICH
u
uuu
bardzo zła decyzja

nie logiczna

umotywowana jedynie politycznym interesem;

WŁAŚNIE tak rządziła PO przez 8 LAT
czyli
INTERES polityczny zamiast działania na rzecz obywateli
?
dzieci i młodzież z poza Poznania powinni płacic za możliwość nauki w szkołach finansowanych przez Poznań.... bo gminy tego nie robią

wychodzi jakies 400-600zł / mies - albo zapłaci rodzic albo gmina
z
zbl
Swarzędz pierwszy wprowadził podział na swoich i obcych przy prawie do darmowych przejazdów.
K
KacMar
A co z dziećmi, które codziennie dojeżdżają do szkoły z poza miasta do centrum?to nie sprawiedliwe....
z
zbl
Jeżeli słowo płacą rozumieć literalnie to dobrze się stało, że osoby, które nie wykazują kwoty do zapłaty zostały wykluczone z ulgi.
e
ewa
Przecież jeżdżą te starsze dzieci.
Małe mają blisko swoją podstawowkę.
Wypchajcie się.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie