Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało 2022 w Poznaniu. Największa, centralna procesja przeszła przez miasto. Tłumy na ulicach Poznania [ZDJĘCIA]

Alicja Durka
Alicja Durka
Tłumy ludzi pojawiły się na ulicach Poznania. Przez miasto przeszła największa, centralna procesja eucharystyczna w ramach uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Zobacz zdjęcia --->
Tłumy ludzi pojawiły się na ulicach Poznania. Przez miasto przeszła największa, centralna procesja eucharystyczna w ramach uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Zobacz zdjęcia --->Robert Woźniak
Tłumy wiernych wyszły na ulice Poznania. Przez miasto przeszła największa, centralna procesja eucharystyczna w ramach uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Uczestnicy wyruszyli spod kościoła pw. Bożego Ciała po mszy o godz. 10 i ulicami Krakowską, Garbary, Wielką, Chwaliszewo udali się na plac katedralny, gdzie kazanie wygłosił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Zobacz zdjęcia z głównej procesji Bożego Ciała w Poznaniu.

Największa procesja Bożego Ciała w Poznaniu

Centralna procesja eucharystyczna w Poznaniu przeszła na Ostrów Tumski ulicami: Krakowską, Garbary, Wielką, Chwaliszewo i zakończyła się na placu katedralnym, gdzie przy ostatnim ołtarzu kazanie wygłosił abp Stanisław Gądecki. Tłumaczył wiernym, że uczestnicząc w procesji Bożego Ciała oddaje się cześć Chrystusowi.

- Przyjmując Chrystusa, przyjmujemy postawę dziecięcej ufności i dziękujemy, że za pomocą swojego syna Jezusa zbawił wszystkich ludzi

– mówił arcybiskup Gądecki i przypomniał, że Chrześcijaństwo jest religią miłości. Nawiązał też do definicji Kościoła świętego Pawła, który jako pierwszy powiedział, że Kościół jest ciałem Chrystusa.

Sporo czasu w swoim kazaniu abp Stanisław Gądecki poświęcił komunii świętej, która, jak przypomniał, jest narodową tradycją. Podkreślił też, że obecna forma jej przyjmowania jest najbezpieczniejsza w kontekście szacunku do sakramentu. Odniósł się w ten sposób do głosów z czasów pandemii, kiedy wiele osób zwróciło uwagę na to, że przyjmowanie w ten sposób sakramentu może stwarzać zagrożenie epidemiczne. Abp Gądecki tłumaczył, że niebezpieczeństwem jest spłycenie zwyczaju do przyjmowania komunii jako opłatka, bez świadomości, jakie ma znaczenie sam sakrament, a nie tylko forma jego przyjęcia.

Podkreślił, że fundamentalnym pytaniem jest to, czy jest się godnym przystąpienia do komunii świętej.

Abp Stanisław Gądecki o wojnie w Ukrainie: "Wolność dana od Boga wzywa do udzielenia pomocy"

Podczas kazania abp Stanisław Gądecki nie zapomniał też o wojnie w Ukrainie. Po swoim pobycie w Kijowie podkreślił, że wojna sieje zniszczenie i śmierć, a wolność dana od Boga wzywa do udzielenia pomocy tym, którzy zostali napadnięci.

- Jestem wdzięczny każdemu Polakowi, który przyjął Ukraińców - powiedział abp Gądecki. – Nie możemy zapominać o modlitwie o pokój. W Kijowie usłyszał też prośby o długotrwałą pomoc, w innym przypadku grozi im głód i cierpienie – dodał.

Na zakończenie przypomniał też słowa z I Księgi Machabejskiej, gdzie doszło do analogicznej sytuacji jak w Ukrainie, która została napadnięta przez silniejszego i większego wroga. Juda pocieszył swoich towarzyszy, że zwycięstwo w bitwie nie zależy od wielkości wojska, a od siły pochodzącej z Nieba.

Pod katedrą pojawili się przedstawiciele Fundacji Życie i Rodzina, którzy zbierali podpisy pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą "Aborcja to zabójstwo".

Ze wstępnych informacji wynika, że w trakcie procesji nie doszło do żadnych przykrych incydentów i przeszła przez miasto bez zakłóceń. Wiernym dała się jednak we znaki pogoda. Jeden z nich, prawdopodobnie ze względu na upały i mocne słońce, zasłabł i konieczne było udzielenie pomocy medycznej.

W czwartek w Poznaniu odbywają się łącznie 54 procesje w ramach Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Historia procesji w Boże Ciało

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to obecnie jedno z najważniejszych katolickich świąt. Zostało ustanowione po objawieniach Julianny z Cornillon na przełomie XII i XIII wieku. Pierwsze procesje odbyły się w Niemczech w latach 1265-1275. Zwyczaj rozpowszechnił się w kilku krajach Europy w kolejnych wiekach. W 1317 roku Papież Jan XXII ustanowił je dla całego Kościoła Katolickiego. Pierwsza procesja w Polsce odbyła się w diecezji krakowskiej w 1320 roku.

Boże Ciało jest świętem ruchomym. Obchodzi się je w czwartek, po uroczystości Trójcy Świętej.

Zobacz zdjęcia z największej procesji Bożego Ciała w Poznaniu:

Tłumy ludzi pojawiły się na ulicach Poznania. Przez miasto przeszła największa, centralna procesja eucharystyczna w ramach uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Zobacz zdjęcia --->

Boże Ciało 2022 w Poznaniu. Największa, centralna procesja p...

Każdej niedzieli miliony Polaków uczęszcza do kościoła, żeby uczestniczyć we mszy świętej. Wielu wiernych wie, jak się zachować w Domu Bożym, ale część zapomina o zasadach kościelnego savoir-vivre. Zobacz najgorsze zachowania wiernych w trakcie mszy świętej. Czy też tak się zachowujesz i masz grzech na sumieniu? Zobaczcie kolejne niewłaściwe zachowania, posługując się klawiszami strzałek na klawiaturze, myszką lub gestami.

Najgorsze zachowania wiernych w kościele. Robisz tak w czasi...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski