Brak porozumienia między protestującymi medykami a Ministerstwem Zdrowia. „Mamy poczucie, że rozmowy są przeciągane”

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Brak porozumienia między protestującymi medykami a Ministerstwem Zdrowia. „Mamy poczucie, że rozmowy są przeciągane”
Brak porozumienia między protestującymi medykami a Ministerstwem Zdrowia. „Mamy poczucie, że rozmowy są przeciągane” adam jankowski / polska press
Przedstawiciele Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia po spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia poinformowali, że strony nie porozumiały się. - Mamy poczucie, że rozmowy są przeciągane, a przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia grają na zwłokę - odczytano ze wspólnego oświadczenia na konferencji prasowej.

Dzisiaj w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie protestujących medyków z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, jednak jak na konferencji poinformowali przedstawiciele Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia do porozumienia nie doszło.

- Spotkanie miało służyć wypracowaniu drogi realizacji postulatów, których celem jest poprawa sytuacji w publicznej ochronie zdrowia. Ze strony rządu nadal nie padły żadne konkretne propozycje - przekazała wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii Dorota Kowalczyk-Cyran.

Kowalczyk-Cyran poinformowała, że protestujący zaproponowali kolejne spotkanie na piątek i wprowadzenie dwóch neutralnych obserwatorów z każdej ze strony. - Niestety obie propozycje zostały odrzucone. Czekamy na konkrety do piątku 24 września do godziny jedenastej – oświadczyła.

W odczytanym oświadczeniu stwierdzono: „Mamy poczucie, że rozmowy są przeciągane, a przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia grają na zwłokę”.

- Nie dostajemy danych, wyliczeń, nie jesteśmy w stanie się odnieść do materiałów, na podstawie których Ministerstwo Zdrowia informuje państwa o kosztach naszych postulatów, w związku z czym niejako uniemożliwia nam merytoryczną dyskusję na temat poprawy ochrony zdrowia w Polsce i uniemożliwia również udział osób trzecich. Niezgoda na obecność obserwatorów w centrum Dialog, czy dalsze próby włączania nas w zespół trójstronny, niestety prowadzą do impasu w naszym konflikcie, ponieważ my już w tym miejscu byliśmy - mówiła wiceprzewodnicząca Porozumienia Rezydentów OZZL Anna Bazydło.

"Zaproponowaliśmy trzy warianty"

Z dziennikarzami po rozmowach spotkał się wiceminister zdrowia Piotr Bromber, który jest odpowiedzialny za dialog z protestującymi. - Dane, z których korzystaliśmy, były to ogólnodostępne strony. Byłem pod telefonem, w sytuacji jeśli ktoś chciałby o nie dopytać. Nikt nie dzwonił do mnie w tej sprawie - mówił.

- Zaproponowaliśmy trzy warianty. Propozycje padły, mamy czas do zastanowienia. Druga strona powtarza, że jest otwarta na dialog. Przedstawili swoje postulaty, my też przedstawiliśmy swoje propozycje. Jestem nastawiony pozytywnie - mówił Bromber.

Czego domagają się medycy?

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia postuluje m.in. o podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego, wprowadzenie norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów, wprowadzenia urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej czy uchwalenia ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

Protestujący chcą również, aby osoby wykonujące zawody medyczne miały status funkcjonariusza publicznego oraz aby wypracowano system chroniący pracowników służby zdrowia przed agresją słowną i fizyczną pacjentów.

Czas zimowy i letni przez kolejne 5 lat

Wideo

Materiał oryginalny: Brak porozumienia między protestującymi medykami a Ministerstwem Zdrowia. „Mamy poczucie, że rozmowy są przeciągane” - Polska Times

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
23 września, 17:54, Gość:

Jeżeli rząd przeciąga to co wy robiliście do tej pory ?

Za mało trupów na proteście ?

23 września, 20:28, Gość:

Trupem byl stary ubek pisowiec ktory na zlecenie pewnego zoofila zrobil co zrobil

Trupem wy jesteście i żaden rudy złodziej tego nie odmieni.

G
Gość
23 września, 17:54, Gość:

Jeżeli rząd przeciąga to co wy robiliście do tej pory ?

Za mało trupów na proteście ?

Trupem byl stary ubek pisowiec ktory na zlecenie pewnego zoofila zrobil co zrobil

P
POLAK1960
Tyle wolnych etatów w przemyśle, produkcji, w fabrykach, szwalniach proponuję przekwalifikowanie a na pewno dostaniecie podwyżkę od nowego roku na 3010 zł brutto jak większość Polaków.
G
Gość
Jeżeli rząd przeciąga to co wy robiliście do tej pory ?

Za mało trupów na proteście ?
Dodaj ogłoszenie