Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Było Gimnazjum nr 57, będą szkoła i przedszkole? [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż
Jak na razie, budynek po zlikwidowanym gimnazjum stoi prawie pusty, ale we wrześniu znów pojawią się tam uczniowie. Miasto chce, aby przy ulicy Sierakowskiej powstało przedszkole i szkoła podstawowa
Jak na razie, budynek po zlikwidowanym gimnazjum stoi prawie pusty, ale we wrześniu znów pojawią się tam uczniowie. Miasto chce, aby przy ulicy Sierakowskiej powstało przedszkole i szkoła podstawowa Waldemar Wylegalski
Komisja konkursowa, która ma orzec o przyszłości budynku przy ul. Sierakowskiej, w połowie stycznia chce przedstawić swoją propozycje prezydentowi. Zdaniem urzędników, w miejscu po zlikwidowanym Gimnazjum nr 57 powinny powstać szkoła i przedszkole. Będą to placówki publiczne, prowadzone przez podmiot prywatny.

Do udziału w konkursie zgłosiły się cztery instytucje: Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców, Fundacja Familijny Poznań i dwie uczelnie prywatne - Wyższa Szkoła Handlu i Usług oraz Wyższa Szkoła Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej. Każda z nich ma swoją wizję na zagospodarowanie budynku po gimnazjum.

- Chcemy, aby szkoła miała profil ekonomiczny. Żyjemy w społeczeństwie rynkowym. Ekonomia przydaje się w codziennym życiu. Im wcześniej człowiek to sobie uświadomi, tym lepiej - tłumaczy Piotr Dwornicki, kanclerz Wyższej Szkoły Handlu i Usług.

Rektorem uczelni jest dr hab. Kamila Wilczyńska. To autorka kilku książek dla dzieci o podstawach ekonomii (m.in. "Maciek chce być dobrym gospodarzem", na podstawie której nakręcono serię filmów edukacyjnych). - Wykorzystamy wiedzę naszych specjalistów. O podstawach ekonomii można mówić w łatwy i przejrzysty sposób - dodaje Piotr Dwornicki. - Na zajęciach dzieci dowiedzą się, jak funkcjonuje firma, czym jest pieniądz - a wszystko dzięki interaktywnej zabawie.

Przedszkolaki będą uczestniczyć w zajęciach rozwijających ich zainteresowania (m.in. warsztatach teatralnych, ceramicznych czy bajkoterapii). W planach są też spotkania z ciekawymi osobami (np. przedstawicielami ciekawych zawodów).

- Z tego, co wiem takich konkursów ma być w przyszłości więcej. Jeśli nie uda nam się tym razem, spróbujemy po raz kolejny - aż do skutku - zapewnia kanclerz Dwornicki.

Do konkursu stanęła też Wyższa Szkoła Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej. Jak tłumaczy rektor uczelni Dariusz Grzybek, podczas prowadzenia zajęć w szkole wykorzystywana będzie koncepcja Lwa S. Wygotskiego (rosyjskiego psychologa, który uważał, że prawdziwa edukacja nie polega na samym przyswojeniu określonej wiedzy, ale na rozwijaniu u dzieci umiejętności uczenia się).

- Ważny jest dla nas rozwój indywidualny dziecka - podkreśla Dariusz Grzybek. - Uczniom zapewnimy rozwój odpowiadający ich zainteresowaniom. Będą oni mieli dostęp do wielu pracowni. Stawiamy też na współpracę ze środowiskiem lokalnym, jak rada osiedla i domy pomocy społecznej oraz innymi szkołami - nie tylko z Polski, ale i zagranicy.

Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców prowadzi szereg placówek oświatowych na terenie całej Polski - oddziałowi poznańskiemu podlega 7 z nich.

– Stawiamy na dobre programy edukacyjne i wysokie wyniki nauczania. Nasz oddział istnieje od 1993 r. i specjalizuje się w prowadzeniu szkół i przedszkoli. Priorytetem dla nas jest integralny rozwój uczniów, a nasz program wychowawczy opiera się o personalizm chrześcijański. Zapewniamy też godziwe warunki pracy – mówi prof. Piotr Grochmalski, prezes poznańskiego oddziału KSW.

Fundacja Familijny Poznań chce, aby uczniowie realizowali w tygodniu dodatkową godzinę przyrody i matematyki oraz dwie godziny dodatkowego angielskiego. Dzieci będą miały dostęp do wielu zajęć dodatkowych (m.in. tańca, śpiewu, warsztatów nauki i tworzenia gier czy dobrego wychowania).

Uczniowie zaczną uczęszczać do nowej szkoły we wrześniu 2014 r. Przedszkole może (ale nie musi) rozpocząć działanie rok później. Jak tłumaczą urzędnicy, takie rozwiązanie pozwoli odciążyć Szkołę Podstawową nr 88, która już teraz jest przepełniona. W grę wchodzą też oszczędności. Przystosowanie budynku do potrzeb małych dzieci byłoby dla miasta bardzo kosztowne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski