Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Były Ośrodek Szkolenia Policji w Kiekrzu popada w ruinę. Miasto czeka na inwestora, a wczasowicze chcieliby tam wrócić

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
Budynek "Wenus" był głównym budynkiem całego Ośrodka Szkolenia Policji. To tutaj znajdowała się główna recepcja.
Budynek "Wenus" był głównym budynkiem całego Ośrodka Szkolenia Policji. To tutaj znajdowała się główna recepcja. Waldemar Wylegalski
Miały być plaże oraz atrakcje dla mieszkańców. Póki co miejsce to niszczeje i świeci pustkami. Teren byłego Ośrodka Szkoleniowego Policji w Kiekrzu, który w 2017 roku został przekazany miastu, po czterech latach nadal jest zamknięty dla turystów i mieszkańców. Czy w najbliższym czasie będziemy mieli możliwość wejścia na teren obiektu? Jak wygląda dostęp mieszkańców do jeziora Kierskiego?

Były Ośrodek Szkolenia Policji w Kiekrzu w posiadaniu miasta

We wrześniu 2017 roku tereny przy ul. Chojnickiej 35 zostały oficjalne przekazane Poznaniowi za zgodą ówczesnego wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna. Nie były one jednak oddane w ręce miasta tak po prostu. Wojewoda podczas przekazywania terenów zaznaczył, że oczekuje w tym miejscu obiektu o charakterze ogólnodostępnym dla mieszkańców.

Tym samym Miasto stanęło przed nie lada wyzwaniem. Jak informuje Tomasz Stube, rzecznik Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, celem darowizny było zaspokajanie potrzeb wspólnoty w zakresie kultury fizycznej i turystyki. Zgoda wojewody została wydana z zastrzeżeniem, że miasto zapewnieni publiczny dostępu do jeziora Kierskiego dla celów rekreacyjnych oraz zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne w sprawie dotyczących sposobu zagospodarowania nieruchomości.

Na terenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Poznaniu znajduje się kilka schronów. Jak wygląda dziś w środku jeden z nich, można się przekonać, oglądając zdjęcia zrobione przez Jana Chojnackiego prowadzącego stronę "Ciemna Strona Poznania". Zobacz zdjęcia ----->

Poznań: Tak wygląda w środku jeden ze schronów na terenie ZN...

Do kiedy te wszystkie warunki zostaną spełnione? Nie ma tutaj określonego terminu, przez co odbudowa dawnego ośrodka policyjnego w Kiekrzu może ciągnąć się latami.

W 2018 zostały podjęte pierwsze działania w tej kwestii. Odbył się bowiem konkurs zorganizowany dla projektantów z trzech poznańskich uczelni: Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Artystycznego oraz Uniwersytetu Przyrodniczego. Prace studentów zostały opublikowane 17 grudnia tego samego roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Poznaniu.

- Te projekty to jednak nic wiążącego - podkreśla Filip Borowiak, rzecznik poznańskiego POSiR-u. - Wyróżnione koncepcje nie stanowią wiążących planów, ale pokazują możliwe kierunki zagospodarowania terenu po byłym ośrodku policyjnym w Kiekrzu. Nie chcemy niczego narzucać potencjalnym inwestorom – dodaje.

Miasto szuka dzierżawcy na zagospodarowanie terenu

Kiedy mieszkańcy mogliby spodziewać się rozpoczęcia prac w tym miejscu? Nieprędko. Poznań cały czas poszukuje inwestorów, którzy wykonają gruntowną przebudowę ośrodka.

Do tej pory nie zgłosił się jednak oferent, który przedstawiłby kompleksową i wiarygodną koncepcję wykorzystania ośrodka przy ul. Chojnickiej

- informuje nas Filip Borowiak.

Rzecznik POSiR dodaje również, że zostały opracowane materiały promocyjne dotyczące tej nieruchomości. Były one prezentowane chociażby na międzynarodowych imprezach targowych. Jednak nie ma konkretnych dat dotyczących jakichkolwiek przedsięwzięć jakie miałyby się odbyć w byłym Ośrodku Szkolenia Policji w Kiekrzu. Dodaje on również, że w planach jest zaprezentowanie ofert na kolejnych imprezach targowych. Być może w najbliższym czasie znajdzie się inwestor, który sfinansowałby remont obiektu nad jeziorem Kierskim, na co okoliczni mieszkańcy bardzo liczą.

Została tylko hala

To nie oznacza jednak, że cały kompleks jest całkowicie zamknięty. Oprócz opuszczonych budynków, na jej terenie znajduję się hala sportowa, która w ostatnim czasie została wyremontowana i może być wykorzystywana przez wszystkich zainteresowanych. Obecnie korzysta z niej m.in Stowarzyszenie Aster oferując zajęcia swoim uczestnikom. W okresie jesienno-zimowym z tej hali korzystali zawodnicy Stowarzyszenia Lekkoatletycznego Olimpii Poznań. Dodatkowo teren wykorzystywany jest dla pojedynczych ćwiczeń jednostek ratowniczych. Jeśli taka formacja wystąpi o pozwolenie z użytkowania nieruchomości do miasta i POSiR-u, to taka zgoda zostanie im udzielona.

Historia ośrodka w Kiekrzu

Byłe tereny Ośrodka Szkolenia Policji w Kiekrzu były miejscem, gdzie w latach 80-90 przyjeżdżały tłumy ludzi na wakacje, a w czasie pozasezonowym ośrodek ten cały czas tętnił życiem. Mieszkańcy sięgają pamięcią do tamtych czasów. Weekendowe imprezy przyciągały ludzi z różnych stron Poznania oraz okolicznych miast.

Były Ośrodek Szkolenia Policji w Kiekrzu powstał w latach 70’ jako ośrodek wczasowy MSW, a następnie przekształcił się w ośrodek szkoleniowy. Miejsce to początkowo było dostępne wyłącznie dla pracowników oraz gości, którzy tam przebywali. Później dostęp do plaży miał już każdy.

Do pierwszego dnia wiosny coraz bliżej, dni stają się dłuższe, a słońce nieśmiało wygląda zza chmur. Warto zatem ruszyć się z domu i zacząć sezon turystyczny. Pierwsze wyjazdy wcale nie muszą być dalekie. Wielkopolska Organizacja Turystyczna przygotowała 10 pomysłów na krótkie, jednodniowe wycieczki w promieniu około 30 kilometrów od miasta. Zobacz atrakcje w okolicach Poznania >>

10 pomysłów na jednodniową wycieczkę blisko Poznania. Atrakc...

Jeszcze przez dekadę tego wieku można było tam wejść z rodziną, aby spędzić czas nad wodą. Z czasem tereny te zostały w stu procentach przeznaczone policji, gdzie odbywały się jej szkolenia. Jednym z większych przedsięwzięć była tam jedna z baz szkolenia i dowodzenia policji podczas Mistrzostw Europy w 2012 roku.

Plaże nad jeziorem Kierskim: są trzy, ale to wciąż za mało

Jezioro Kierskie to zbiornik o dość dużej powierzchni. Jest największym jeziorem w Poznaniu i jednym z największych w Wielkopolsce. To miejsce jest doskonale znane żeglarzom oraz windsurferom. Odbywają się tutaj także legendarne zawody pływackie “Wpław przez Kiekrz”, których początek sięga 1967 roku. W wakacje zjeżdżają się młodzi adepci szkółek żeglarskich, więc przez całe lato można obserwować ich zmagania. Zimą natomiast, przy srogich mrozach żaglówki zamieniane są na bojery.

W ostatnim czasie powstało kilka plaż dla mieszkańców od wschodniej strony jeziora. Najnowszym projektem jest “Plaża Parkowa” przy ul. Ks. Edwarda Nawrota na osiedlu Kiekrz. Powstała ona w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Jest to największe kąpielisko dostępne dla mieszkańców Poznania i okolic z dostępnym zapleczem sanitarnym i gastronomicznym.

Drugim miejscem do spędzenia czasu nad jeziorem Kierskim jest “Plaża Smocza” w Krzyżownikach. Jest to niewielka powierzchniowo plaża, jednak posiada ona dostęp do toalet, gastronomii oraz placu zabaw dla dzieci. Jej wadą jest wielkość. Nie jest ona przesadnie duża i przy upałach jest często niewystarczająca.

Pomiędzy tymi dwoma plażami, wzdłuż ścieżki i trasy rowerowej, która prowadzona jest brzegiem j

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski