Cenckiewicz: odnalezione akta SB obciążają Marcina...

  Cenckiewicz: odnalezione akta SB obciążają Marcina Libickiego

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Fragmenty raportu Wydziału IV SB o Libickim z 1981 roku
  1/4
  przejdź do galerii

  Fragmenty raportu Wydziału IV SB o Libickim z 1981 roku
  ©Archiwum IPN Poznań

  Historycy, którzy je przeglądali nie mają wątpliwości, że obciążają one polityka, który stanowczo zaprzecza związkom z SB.

  Badające od 2007 roku prawdziwość oświadczenia lustracyjnego poznańskiego polityka Biuro Lustracyjne Instytutu Pamięci Narodowej ma już szereg dokumentów pochodzących z wydziału II (kontrwywiadu), IV (antykościelnego), "C" (archiwum SB) oraz Wojskowych Służb Wewnętrznych z lat 60.
  i 80., które mówią o tym, że Libicki był kontaktem poufnym, KO i że wysyłano go z zadaniami na Zachód. Akta te wzajemnie uzupełniają się. Trwają wciąż poszukiwania w dokumentacji kontrwywiadu i wywiadu (Departamentu I), które znajdują się w archiwum IPN w Warszawie.

  Udostępniliśmy znalezione dotąd akta dotyczące Libickiego kilku historykom, dobrze zorientowanym w dokumentacji bezpieki. Żaden z nich nie miał wątpliwości co do tego, że SB traktowała Libickiego jako źródło informacji i że musiał on być tego świadomy. Z uwagi na groźby polityka (od wczoraj jego pracownicy rozsyłają informacje z zapowiedziami wytoczenia procesu naszej gazecie) tylko jeden z nich odważył się wystąpić, podając swoje nazwisko.

  - Znalezione dokumenty nie świadczą na korzyść pana Libickiego, a wręcz przeciwnie, obciążają go - powiedział wczoraj "Polsce Głosowi Wielkopolskiemu" Sławomir Cenckiewicz, współautor słynnej książki o Lechu Wałęsie. Już w ubiegłym roku, na spotkaniu autorskim w Poznaniu, historyk podawał Libickiego jako przykład na problemy prolustracyjnego PiS w rozwiązywaniu spraw związanych z lustracją członków swojej partii.

  Niektórzy obrońcy Marcina Libickiego twierdzą, że rozgrzesza go z podejrzeń o niejasne kontakty z SB rzekome traktowanie przez bezpiekę jako kontakt obywatelski. Nawet taka definicja (chociaż nie pojawia się w aktach literalnie w odniesieniu do Libickiego) jest dla poznańskiego polityka niekorzystna. Według słownika lustracyjnego IPN, kontakt obywatelski to "forma współpracy".

  W dotąd odkrytych aktach Libicki klasyfikowany jest w różnorodny sposób. Występuje jako KO (taki skrót stosowany był powszechnie do kontaktów operacyjnych), a w najbardziej obciążającym europosła dokumencie (spisie źródeł informacji kontrwywiadu) jako kontakt poufny.

  Była to rejestrowana forma współpracy. O tym świadczą akta innych osób umieszczonych na wspomnianej liście obok polityka. Zachowały się teczki kilkunastu kontaktów poufnych, których nie wyeliminowano z sieci agentury lub nie przekazano do innych jednostek (Libickiego przejął wywiad SB, więc zgodnie z procedurami, musiał dostać jego teczkę). To niezwykle cenne dokumenty. Są w nich szczegółowe informacje o sposobie pozyskania, przebiegu współpracy, a nawet własnoręczne pokwitowania przyjmowania pieniędzy itp.

  Niewykluczone, że w ramach poszukiwań prowadzonych przez Biuro Lustracyjne znajdzie się przesłana do Warszawy teczka Libickiego lub jej fragmenty. Pozwoliłaby ona dokładniej ocenić charakter jego kontaktów z bezpieką.

  Polityk zaprzecza współpracy z SB
  Od czasu, gdy jesienią 2007 roku umieszczono w katalogu osób publicznych IPN pierwsze zapisy o kontaktach Libickiego z SB, zaprzecza on, że współpracował z bezpieką
  Europoseł podważa wiarygodność znalezionych dokumentów. Twierdzi, że nie współdziałał z kontrwywiadem SB, nie przekazano go na kontakt osobisty do Departamentu I i nie wysyłano na Zachód z zadaniami. Zaprzecza też, że w 1981 roku w rozmowie z funkcjonariuszem SB mówił, że przekazywał bezpiece informacje w 1965 roku. Polityk twierdzi, że rozmawiał z SB w uzgodnieniu z wujem, Franciszkiem Strzałko (nie żyje), i że potwierdza to Maciej Morawski z Radia Wolna Europa. Tymczasem w oświadczeniu Morawskiego nie ma słowa o tym, że Libicki powiadomił wuja, a ten zgodził się na kontakty z SB. Co więcej, były dziennikarz RWE wspomina w swoim piśmie wcale nie Franciszka Strzałko, tylko innego krewnego polityka, Piotra Strzałko.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nic z tego nie rozumiem

  Henryk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 50 / 39

  Ja nic z tego nie rozumiem

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie chodzi o eurowybory

  Krzysztof M. Kaźmierczak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 50 / 35

  do "krzyśka": Publikacje nie mają żadnego związku z wyborami. Piszę o sprawach dotyczących przeszłości p. Libickiego od jesieni 2007 roku, gdy nikt jeszcze nawet nie wspominał o eurowyborach. A...rozwiń całość

  do "krzyśka": Publikacje nie mają żadnego związku z wyborami. Piszę o sprawach dotyczących przeszłości p. Libickiego od jesieni 2007 roku, gdy nikt jeszcze nawet nie wspominał o eurowyborach. A jeśli chodzi o eurowybory to w poprzednich sam głosowałem na M. Libickiego :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kamieniarze

  krzysiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 43 / 45

  Głos Wielkopolski wydał już dawno wyrok na Marcina Libickiego. Chodzi o to, aby odebrać jemu dobre imię przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, a może nawet uniemożliwić jemu start w tych...rozwiń całość

  Głos Wielkopolski wydał już dawno wyrok na Marcina Libickiego. Chodzi o to, aby odebrać jemu dobre imię przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, a może nawet uniemożliwić jemu start w tych wyborach. Zapominacie przy tym ile ten człowiek zrobił dobrego dla regionu, Polski w czasie swojej kariery politycznej. Może łatwiej jest napisać, kto w Polsce nie był agentem. I ukamienować resztę społeczeństwa.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to już chyba koniec

  Poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 38

  Panu Libickiemu już dziękujemy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cenckiewicz juz obciazal

  antyipn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 50 / 44

  kilka osob. Co prawda nie publicznie - niemniej na forum przyjaciol zle sie to odbilo.
  Lepiej niech zamilknie i da Libickiemu szanse autolustracji.
  Ksiazki Cenckiewicza sa dretwe jak papier i...rozwiń całość

  kilka osob. Co prawda nie publicznie - niemniej na forum przyjaciol zle sie to odbilo.
  Lepiej niech zamilknie i da Libickiemu szanse autolustracji.
  Ksiazki Cenckiewicza sa dretwe jak papier i mdle jak mydlo. Wydawnictwo musi nad nim troche popracowac .
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo