Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu ma zyskać nowe oblicze. Sprawdź jakie!

Stefan Drajewski
"Open for everything" Constanza Marcas
"Open for everything" Constanza Marcas Fot. Thomas Aurin
Nowe przestrzenie Zamku stwarzają nam nowe możliwości działania. Chcielibyśmy, aby nasze nowe propozycje były otwarte do szerokiego kręgu publiczności, zarówno tej, która bywała tu wcześniej, jak i nowej, która to miejsce dopiero odkrywa - mówiła w środę Anna Hryniewiecka, dyrektor Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Anna Hryniewiecka podkreśliła, że Zamek nie zapomina o edukacji artystycznej, która była jego mocną stroną, ale chce skorzystać z szansy, jaką dała przebudowa budynku. Jest to doskonała okazja, aby przebudować też myślenie o funkcjach, jakie powinno pełnić Centrum Kultury Zamek.

O nowym obliczu Zamku decydować będą w dużej mierze kuratorzy i rezydenci. W tym roku swoje projekty kuratorskie tworzyć będą: Marcin Maćkiewicz - "Nie jesteś mi obojętny" i Anna Królica - "Archiwum ciała". Projekt Mackiewicza rusza w najbliższy piątek. O godzinie 20 w Sali Wielkiej będzie można zobaczyć spektakl "Open for everything" Constanza Marcas. W sobotę o godzinie 15 w kawiarni Świetlica spotkanie z prof. Krzysztofem Podemskim na temat sytuacji Romów w Poznaniu i w Polsce oraz o godzinie 18 (Scena Nowa) pokaz zapisu innego spektaklu Constanzy Marcas - "Berlin Elsewhere".

Projekt Anny Królicy będzie realizowany jesienią.

W ramach projektu rezydencji teatralnych pracuje już Jakub Jasiukiewicz. Realizuje on projekt z pogranicza sztuk wizualnych i socjologii zatytułowany "Obserwatorium".

Jak mówi Zofia Starikiewicz , rezydencje dotyczą różnych dziedzin sztuki, wszystkie jednak łączą się z Zamkiem i współpracą z publicznością, która do Zamku przychodzi. Na przykład Iwona Pasińska podczas rezydencji "Święto wiosny 6,6/66," współpracuje z dziećmi i seniorami. Efekt tej pracy zobaczymy w maju.

W tym roku w ramach rezydencji (pięć projektów) pracują artyści związani z Poznaniem. W przyszłym roku - jak twierdzi Anna Hryniewiecka - o rezydencje w ramach konkursu będą się mogli ubiegać twórcy z całej Europy.
Miłośnicy dobrego filmu mogą się cieszyć. Nowe Kino Pałacowe będzie pozbawione reklam i popcornu: tylko dobre filmy i ciekawe spotkania z krytykami i twórcami. Tak w skrócie Zofia Starikiewicz zarekomendowała działalność kameralnego kina, które zostało urządzone również w nowej przestrzeni.

Andrzej Maszewski zapowiedział dwa cykle: "Ethno Port - powroty i "Gramy u siebie". Bohaterami pierwszego będą występy gwiazd, które spodobały się publiczności na poprzednich festiwalach. W ramach drugiego estrada zostanie oddana we władanie artystom Poznania, którzy reprezentują różne gatunki muzyki. Wiadomo już, kto wystąpi na tegorocznym festiwalu Ethno Port. Będą to: Boban and Markovic Orchestra, Ibrahim Maalouf, Felix Lajko, Canzoniere Grecanico Salentino oraz Janusz Prusinowski Trio, Urna i Kroke oraz Dagadana i Volosi. Program festiwalu może jeszcze ulec zmianie

W programie działania Zamku nie zabraknie miejsca dla poetów. Bohaterem Festiwalu Poznań Poetów będzie Stanisław Barańczak.

Mocną stroną Zamku były dotychczas wystawy. Nie zabraknie ich również w tym roku. Od dziś w galerii PF można oglądać wystawę fotograficzną Kamila Strudzińskiego.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski