Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Charakterystyczny symbol miasta zawiśnie na szkołach w Poznaniu. "Idzie pod strzechy"

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Docelowo prezydent Poznania chciałby, aby herb miasta zawisł także w salach lekcyjnych.
Docelowo prezydent Poznania chciałby, aby herb miasta zawisł także w salach lekcyjnych. Waldemar Wylegalski
Do wakacji herb Poznania znajdzie się na każdej z niemal 250 placówek oświatowych prowadzonych przez miasto Poznań. W ten sposób ma on stać się powszechnym symbolem miasta. Miasto odkupiło prawa autorskie od jego twórcy. Dzięki temu jeden z najbogatszych symbolicznie herbów w Polsce będzie powszechnie używany.

Herb Poznania zawiśnie na szkołach

Herb najpierw pojawił się w pierwszej kolejności przy głównym wejściu do Liceum Ogólnokształcącego im. św. Marii Magdaleny, zwanej potocznie „Marynką”.

- Chciałbym aby herb był prezentowany w szkołach i pokazywany uczniom. Żeby wiedzieli oni jaka jest jego historia i co on oznacza. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia tożsamości i świadomości lokalnej przynależności - stwierdził prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Czytaj także: Autobus gotowy, pasażerowie są, kierowcy brak. MPK Poznań ma kolejne problemy z wypadaniem kursów?

Herb Poznania "idzie pod strzechy"

Herb w obecnym kształcie został odświeżony w 1997 roku, a jego autorem był Jerzy Bąk - poznański artysta-plastyk i architekt wnętrz. Syn twórcy współczesnego herbu Poznania przekazał majątkowe prawa autorskie do dzieła swojego ojca, które on sam nieco odświeżył.

- Herb Poznania jest jednym z najbogatszych w polskich miastach w warstwie ideowej. Cieszę się, ze herb idzie pod strzechy przez szkoły. Mam nadzieję, że pozostanie tylko na fasadach, ale tez wejdzie do środka - mówił Aleksander Bąk, helardyzer, który oprócz odświeżenia herbu opracował dla niego księgę.

Zobacz też: Krajobraz księżycowy na alei Niepodległości w Poznaniu. Będzie kolejny letni remont w centrum miasta

Będą lekcje w szkole o herbie Poznania

Również prezydent Jacek Jaśkowiak chciałby aby w przyszłości herb Poznania zawisł także w salach lekcyjnych. Znalazłby się tam razem z godłem państwowym. Według dyrektora Wydziału Oświaty UMP dyrektorzy placówek podchodzą do tego pomysłu pozytywnie.

- Będziemy także namawiali dyrektorów, aby przeprowadzać w szkołach zajęcia dotyczące herbu Poznania. Mogłyby się one odbywać w ramach lekcji historii, bądź lekcji wychowawczej - sugerował Przemysław Foligowski.

Operacja produkcji i umieszczania herbu na poznańskich placówkach oświatowych będzie kosztowała około 100 tys. zł. Zostanie ona przeprowadzona przez firmę, która zostanie wyłoniona w konkursie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Po zaledwie 15 latach od otwarcia obiektu jest on w tej chwili wyburzany. Inwestor wybudować w tym miejscu osiedle mieszkaniowe. Specjaliści szacują, że mogłoby w tym miejscu powstać około 2 tys. lokali.

Tak teraz wygląda rozbierana Galeria Malta w Poznaniu. Zobacz zdjęcia!

od 7 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski